Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 3 sierpnia 2014

Kiścień wawrzynowy Rainbow i laurowiśnia wschodnia Otto Luyken - od dwóch lat w ogrodzie

W moim ogrodzie co jakiś czas zachodzą zmiany. Największe z nich zaszły w 2010, 2011 i 2012 roku. Ale zarówno ten jak i ubiegły rok także obfitowały w różne inwestycje i przeróbki oraz nowe nasadzenia. 2 lata temu w ogrodzie pojawiło się sporo nowych roślin. Wśród nowych nasadzeń dominowały oczywiście liściaste zimozielone. Dziś opiszę dwie z nich. Pierwsza to kiścień wawrzynowy Rainbow, a druga to laurowiśnia wschodnia Otto Luyken. Dlaczego bohaterami dzisiejszego posta będą obie rośliny? Ano dlatego, że w ogrodzie rosną obok siebie.
 
Kiścień wawrzynowy (Waltera) Rainbow (Leucothoe fontanesiana (Walteri) Rainbow) jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym w naszych warunkach klimatycznych do wysokości ok. 1.5 metra. Rośnie dosyć wolno, jego roczne przyrosty mogą osiągać jednak 15, a nawet 20 cm . W moim ogrodzie od 2012 roku rosną dwa kiścienie Rainbow. Posadziłem je w miejscu półcienistym, najwięcej słońca jest tam w godzinach porannych. W innych porach dnia na ogół to miejsce jest zacienione. 


Z moich obserwacji wynika, że kiścienie (niezależnie od odmiany) w polskich warunkach klimatycznych lepiej rosną w cieniu i w miejscach zacisznych, osłoniętych od wysuszających wiatrów. Nie są tam również narażone na ostre promienie wiosennego słońca, kiedy różnice temperatur pomiędzy dniem a nocą są dosyć duże.

Poniżej na pierwszym planie widać laurowiśnię wschodnią Otto Luyken (Prunus laurocerasus Otto Luyken).
Jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym w łagodniejszym niż w Polsce klimacie do wysokości nawet 2-3 metrów. W naszych warunkach nie przekracza jednak wysokości 150 – 200 cm. Szerokość dorosłych krzewów dochodzi do ok. 1,5 metra. Jest to odmiana wyhodowana sztucznie w Niemczech. Rośnie dość powoli. Roczne przyrosty dochodzą do 15 cm. W moim ogrodzie rosną dwa krzewy tej odmiany laurowiśni. Posadziłem je w 2012 roku. Rosną obecnie na wystawie wschodniej o nasłonecznieniu w godzinach przedpołudniowych (latem). W innych porach dnia to miejsce jest zacienione. Źródła podają, że powinny zimować w gruncie bez większych problemów. Jednakże gdy temperatura spadnie poniżej 20 stopni Celsjusza mogą przemarzać.A to już zdjęcie obu opisywanych roślin, które zrobiłem 20 sierpnia ubiegłego roku. 

Kiścień na zimę przebarwia się. Liście nabierają purpurowego koloru. Tak wyglądał krzew w grudniu 2013.


A to już zdjęcia krzewów zrobione wczoraj! Od momentu posadzenia bardzo się rozrosły!


Więcej informacji o obu krzewach można znaleźć na mojej stronie internetowej Zimozielony ogród

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!!

12 komentarzy:

 1. Widzę,ze u Ciebie tez trawnik podupadł, u mnie to juz go prawie niema...podlewanie nie wystarcza a ogród mam nasłoneczniony,pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Wręcz przeciwnie! W tym roku trawnik jest wyjątkowo soczysty i pięknie zielony. Gorzej było w ostatnich latach, ale teraz trawniczek wygląda bardzo elegancko :) Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Tyle przestrzeni do zagospodarowania! Pięknie u Ciebie. U nas właśnie w tej chwili szaleje burza z błyskawicami, tak więc jutro pewnie sie ochłodzi. Przesyłam pozdrowienia! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Joasiu! Bardzo dziękuję za miłe słowa! U nas upał jak cholera, dziś było 35 stopni i słońce. Ogrodowi przydałby się jakiś deszcz, ale podobno dopiero we wtorek może trochę popada. Pozdrowienia z gorących okolic Warszawy!

   Usuń
  2. Generalnie nie mam nic przeciwko takim temperaturom, ale faktycznie dobrze zrobiłby spory wieczorny deszcz. Mam nadzieję, że się pojawił! :-)

   Usuń
  3. Witaj, u nas póki co bez deszczu, dziś gdzieś w okolicy trochę grzmiało ale niestety nie popadało :( Pozdrowienia!

   Usuń
 3. Miło popatrzeć na taki piękny, zadbany ogród,pozdrowienia:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Leno! Bardzo dziękuję za miłe słowa! Pozdrawiam serdecznie ,miłego tygodnia!

   Usuń
 4. Porównanie zdjęć tych samych rabat w kolejnych latach świetnie pokazuje jak bardzo rośliny się zmieniają. Ja też lubię czasem zajrzeć do archiwum. Twoje zimozielone rosną pięknie i pięknie się rozkrzewiają, widać rękę fachowca. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Miłe czyta się takie ciepłe słowa. Bardzo dziękuję:) Mam nadzieję, że krzewy będą coraz większe, szczególnie pięknie będą wyglądać późną jesienią i zimą, kiedy na innych krzaczkach czy drzewach nie będzie liści. Pozdrowienia Ewuniu, miłego tygodnia. PS. Wciąż czekam na deszcz :)

   Usuń
 5. Bardzo lubię rośliny zimozielone :-) Kiścień podoba mi się bardzo i jak uda mi się dorobić działkę to na pewno go posadzę :-) A jak wszystko pójdzie po mojej myśli to w niedzielę odwiedzę Wojsławice i zobaczę znowu te kolosy Ostrokrzewów :-) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super :) Zazdroszczę wizyty w Arboretum w Wojsławicach. Piękne są tam te ostrokrzewy! Czekam na zdjęcia :) Pozdrowienia Krzysiu!

   Usuń