UWAGA!

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

NA PORTAL

www.zimozielonyogrod.pl

ZNAJDZIECIE TAM

ZARÓWNO STARE JAK I NOWE WPISY


Partnerami portalu są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 8 sierpnia 2013

Ogród botaniczny we Wrocławiu - lato 2013 część II

Zapraszam Państwa na drugą odsłonę letniego spaceru po Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Szczegółowe informacje o Ogrodzie, jego historię, dzieje współczesne, przewodnik po roślinach, godziny otwarcia czy cennik znajdą Państwo na stronie http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/autoinstalator/joomla1/index.php/witamy.html

Moje zainteresowanie wzbudziła mącznica lekarska. To niska zimozielona krzewinka, która jak sama nazwa wskazuje ma zastosowanie w medycynie. Wyciąg z jej liści działa m.in. antyseptycznie, ściągająco oraz moczopędnie.


Jak podaje ww. strona internetowa Ogród Botaniczny w randze instytutu specjalizacyjnego wchodzi w skład Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego Z jego zasobów korzystają również pracownicy i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego, zwłaszcza kierunku architektury krajobrazu, stąd duże znaczenie działu roślin dekoracyjnych.


Kolekcje Ogrodu liczą ponad 11 500 gatunków i odmian roślin gruntowych i szklarniowych. Etykiety z nazwami i tablice dydaktyczne ułatwiają samodzielne poznawanie różnorodności świata roślin. Szczególną wartość mają kolekcje roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae), roślin wodnych i błotnych oraz sukulentów, a także Kolekcja Narodowa rodzaju Hedera obejmująca ponad 500 taksonów bluszczy.

Uwielbiam bluszcze. U mnie w ogrodzie rośnie tylko 17 odmian tego wspaniałego pnącza.

We wrocławskim ogrodzie jest również spora kolekcja ostrokrzewów. Oto jeden z nich.


Centralną część Ogrodu, z pomnikiem Karola Linneusza, zajmuje dział systematyki roślin urządzony wg systemu Adolfa Englera. Wytyczona w nim i oznakowana trasa umożliwia zapoznanie się z całym bogactwem roślin wyższych. Nad stawem wznoszą się malownicze pagórki alpinarium, czyli działu roślin górskich i skalnych. Wschodnia część terenu o charakterze parku naturalistycznego, to arboretum, w którym rosną drzewa i krzewy strefy umiarkowanej Europy, Azji i Ameryki. Przylega do niego dział dydaktyczny z kwaterami obrazującymi rozmaite zagadnienia morfologiczne, ekologiczne i fizjologiczne, z ekspozycją roślin prawnie chronionych, z pawilonem Zielonej Klasy oraz kolekcjami pnączy i polskich odmian roślin ozdobnych. 

Poniżej wspaniale uformowany cis.


Dział roślin wodnych i błotnych obejmuje roślinność półnaturalnego stawu, basen z kolekcją grzybieni (Nymphaea) i kilka mniejszych zbiorników na wolnym powietrzu, a ponadto 29 tropikalnych akwariów słodkowodnych o pojemności 1200 l. każde. Lądowe rośliny tropikalne i subtropikalne, w tym ananasowate, tzw. bromelie (Bromeliaceae), obrazkowate (Araceae) oraz kaktusy i inne sukulenty, uprawiane są w 4 szklarniach ekspozycyjnych i kilku kolekcyjnych. Donice z roślinami znoszącymi wahania temperatury i wiatr rozstawiane są od maja do października na terenie ogrodu.


Każda moja wizyta w ogrodzie daje mi wiele radości. Za każdym razem odrywam też nowe rośliny. I mam nadzieję, że tak będzie zawsze.


A już jutro zapraszam na spacer po moim ogrodzie. Do zwiedzania wrocławskich atrakcji powrócę niebawem.

Zapraszam do lektury!

4 komentarze:

  1. To piękny ogród. Zadziwiająca jest ilość zgromadzonych odmian. Nie wiedziałam, że jest tak dużo odmian bluszczy. U Ciebie zawsze można sie czegoś ciekawego dowiedzieć. Pozdrawiam serdecznie z nadal upalnego i suchego południa.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Ewuniu. U nas też dziś było bardzo ciepło, ale ju nie tak jak wczoraj. Wczoraj słupki rtęci dochodziły do +40 stopni w cieniu! W słońcu brakło skali na termometrze. Dziś koło południa było 30, ale teraz się lekko zachmurzyło i jest tylko 26 :) Ale ulga. Niestety wciąż wyczekujemy deszczu. Póki co jest susza jak cholera. Pozdrowienia. Miłego weekendu. PS. Super robisz te pudełeczka.

      Usuń
  2. Jak tam jest pięknie kurcze mój apetyt rośnie w czasie oglądania. Już od kilku lat próbuję tam pojechać i teraz kiedy zostało tak niewiele czasu do wyjazdu odnoszę wrażenie że żyję w innym wymiarze gdzie dzień trwa jak trzy lata!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Naprawdę miejsce jest cudowne! No i koniecznie wpadnij do Ogrodu Japońskiego, tez jest piękny!

      Usuń