UWAGA!

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

NA PORTAL

www.zimozielonyogrod.pl

ZNAJDZIECIE TAM

ZARÓWNO STARE JAK I NOWE WPISY


Partnerami portalu są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 21 lutego 2018

Ostrokrzew kolczasty Ferox Argentea

Prawie dwa miesiące temu rozpocząłem pisanie cyklu artykułów poświęconych ostrokrzewom rosnącym w moim ogrodzie. jak już wspominałem jest ich bardzo wiele. To różne odmiany  ostrokrzewu kolczastego, meserveae, altaclerensis, crenata czy wyjątkowo egzotyczny ostrokrzew japoński.  W dzisiejszym poście naszym bohaterem będzie ostrokrzew kolczasty Ferox Argentea (Ilex aquifolium Ferox Argentea). Ten zimozielony krzew liściasty wyróżnia się zdecydowanie wyglądem liści. Są niesamowite, a charakter krzewu oddaje jego łacińska nazwa - niebezpieczne (Ferox) srebro (Argentea). Przypomnę Wam, że ostrokrzewy są krzewami rozdzielnopłciowymi. Do owocowania potrzebna jest więc tak odmiana żeńska jak i męska. "Niebezpieczne srebro" jest chłopcem, kwitnie, dzięki czemu pozwala na zapylanie odmian żeńskich innych ostrokrzewów kolczastych.


W klimacie środkowej Polski odmiana ta może dorastać do wysokości nawet ponad 2 metrów. Szerokość 15-letniego krzewu dochodzić może również do 2 metrów. Rośnie w średnim tempie ok. 15, czasami 20 centymetrów rocznie. Jego wysokość i szerokość można ograniczać poprzez cięcie, które przeprowadzamy wiosną po ustąpieniu ostatnich porannych przymrozków. Po raz drugi krzew można przyciąć w lipcu. Dzięki tym zabiegom zadbamy o kształt krzewu, będzie on także gęściejszy. W moim ogrodzie rośnie jeden krzew tej odmiany. Należy podkreślić, że pięknie prezentuje się jako pojedynczo rosnący krzew, niezależnie od tego czy jest formowany czy też nie.


Jego liście są bardzo mocno ząbkowane i poskręcane. Co ciekawe, kolce są nie tylko na  ich brzegach ale także na powierzchni liścia. Skórzaste i lekko błyszczące, zielone z kremowo-białą obwódką. Uwaga! Ta odmiana ostrokrzewu jest wyjątkowo "kolczasta", a co za tym idzie mocno kłująca. Kwitnienie przypada na okres wiosenny. Ich kwiaty są białe i dosyć niepozorne. Jak już wspomniałem jest to odmiana męska i nie wytwarza owoców. Różne źródła podają, że uprawa ww. ostrokrzewu możliwa jest aż do strefy 6 USDA. Krzew zsnosi spadki temperatur do ok. -25 stopni. Toleruje także krótkotrwałe spadki temperatur nawet poniżej -27 stopni C, co jest charakterystyczne dla strefy 5 USDA.


Ostrokrzewy tej odmiany w łagodniejszym klimacie lubią miejsca słoneczne. W warunkach środkowej Polski lepiej posadzić go w półcieniu. Gleba powinna być lekko kwaśna i dobrze przepuszczalna. Podobnie jak w przypadku innych liściastych roślin zimozielonych ściółkowanie np. korą sosnową chroni system korzeniowy rośliny przed nadmiernym przesuszeniem oraz przed zmarznięciem. Wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania. Już wkrótce na blogu zagoszczą kolejne odmiany ostrokrzewów rosnących w moim ogrodzie. A mimo kolejno opisywanych odmian wciąż jeszcze mam dla Was sporo innych! 


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

  1. Witam bardzo serdecznie widzę ile włożyłaś pracy w stworzenie tego artykułu bardzo miło mi się czytało i dowiedziałam się znów czegoś nowego W moim ogrodzie a raczej małym ogródku królują tylko kwiaty letnie nie ma nic z zimowego ale kto wie może w przyszłym roku w ogrodzie zimą będzie bardziej zielono pozdrawiam cię bardzo serdecznie i życzę przyjemnego dnia😊

    Gdybyś miała ochotę to serdecznie zapraszam Cię na bloga swojej Przyjaciółki , która również jak i Ty chwyta piękne obrazy w swój obiektyw i pisze posty płynące prosto z serca dla drugiego człowieka .

    ---> odnowionaja.blogspot.com

    Pozdrawiam bardzo serdecznie Sylwia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj, bardzo dziękuję za informacje i za miłe słowa. Na pewno zajrzę na bloga Sylwii. Pozdrawiam. Andrzej.

      Usuń