Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 6 sierpnia 2016

Wspaniałe róże w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego

Róże to jedne z najpiękniejszych ogrodowych kwiatów. Większość odmian róż pochodzi z dalekich Chin, ale część z nich ma swoje korzenie na Bliskim Wschodzie, w Europie czy Ameryce Północnej. Dzięki swojej urodzie rozprzestrzeniły się w wielu rejonach świata.  

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego znajduje się całkiem spore rosarium, gdzie możemy podziwiać wiele wspaniałych odmian tych pięknych kwiatów. Część z nich zjawiskowo pachnie, część trochę mniej, a niektóre praktycznie w ogóle nie wydzielają żadnego zapachu. I chociaż część kwiatów już przekwitła to wciąż rozwijają się nowe. Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć! 


Jak podaje Wikipedia wiele gatunków róż i ich mieszańców należy do najbardziej cenionych krzewów ozdobnych uprawianych od starożytności. Róże zostały udomowione jako rośliny ozdobne co najmniej 5 tysięcy lat temu w Sumerze i Chinach. Także antyczni Rzymianie cenili róże jako rośliny ozdobne, przystrajali ich kwiatami sale bankietowe i stoły. 
Co ciekawe róże, a w zasadzie ich owoce zdobyły uznanie jako składniki potraw. Najbardziej chyba znana na świecie róża damasceńska jest za to źródłem cenionego za wspaniały zapach olejku różanego. 

Koniecznie znajdźcie wolną chwilę żeby odwiedzić Ogród Botaniczny UW i móc cieszyć się wspaniałymi kwiatami róż. Tym bardziej, że w wielu częściach ogrodu kwitną także inne letnie kwiaty. Ale o tym napiszę już w kolejnym poście. 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

6 komentarzy:

 1. Moje ukochane róże. Przepiękne. Zawsze budzą we mnie nutkę melancholii. Pozdrawiam Andrzejku serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, róże wciąż pięknie kwitną :-) Niektóre mają mnóstwo nowych pąków i będą cieszyć nasze oczy aż do jesieni. Serdeczności Haniu!

   Usuń
 2. Byłem w tym ogrodzie raz, wieki temu, gdy miałem 18 lat. Pamiętam jak chciałem brać po sadzonce z prawie każdej rośliny. Chyba wtedy mnie natchnęło, gdyż teraz sam urządzam wkoło domu swój mały ogród botaniczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, gratuluję :-) Mi też marzy się taki przydomowy botanik, ale mam troszkę za mało miejsca. Pozdrowienia!

   Usuń
 3. Jak ja kocham róże. Każde Twoje zdjęcie oglądam bardzo dokładnie.
  Niemal oglądam każdy płatek i krzaczek róży.
  ...Róża swym pięknem zachwyca
  za serce chwyta
  raduje oczy
  duszę przenika(-)
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Lusiu za miły komentarz. Wiesz, ta żółta i takie żółto-różowe przepięknie pachniały! Z kolei fioletowe zachwyciły mnie swoim nietypowym kolorem :-) Miłego i spokojnego tygodnia Lusiu. Serdeczności :-)

   Usuń