Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 26 grudnia 2013

Zimozielone Święta

Święta Bożego Narodzenia powoli się kończą. W tym roku były one wyjątkowo ciepłe. Aż nie chce się wierzyć, ale po pierwsze Święta były wyjątkowo pogodne, a po drugie temperatura w dzień dochodziła do +12 stopni C. Oczywiście nie było mowy o "White Christmas" czyli białych Świętach. Za to w tym roku biała była Wielkanoc. Czy tak również będzie w 2014 roku? Zobaczymy... Ja jednak nie tęsknię za zimą, a już na pewno nie tęsknią za nią zimozielone rośliny liściaste rosnące w moim ogrodzie.


Jak widać na powyższym zdjęciu oczko wodne wciąż wyposażone jest w napowietrzacz i grzałkę. Jednak póki co nie są one włączane bo nie ma takiej potrzeby. Szczerze mówiąc raczej przydałaby się fontanna, która mogłaby filtrować wodę i ją ogrzewać.Tym bardziej, że ryby pływają coraz bliżej powierzchni wody. Chyba jednak zdecyduję się na włączenie napowietrzacza.


Jeszcze tego za bardzo nie widać, ale dzień jest już coraz dłuższy! Zresztą dzięki słonecznej pogodzie i tak wydaje się on dłuższy niż w pochmurne, listopadowe dni.


W tym roku wyjątkowo obficie obrodziły jagody ostrokrzewu Meserveae. Rośnie on w moim ogrodzie jako żywopłot. Należy pamiętać, że aby krzewy owocowały potrzebne są nam odmiany męska i żeńska. Ostrokrzewy są krzewami rozdzielnopłciowymi! A owoce się przydadzą w czasie gdy będzie zimno i spadnie śnieg, gdyż są one doskonałym pokarmem dla ptaków. 

Dodam jeszcze, że ostrokrzew jest znaną świąteczną dekoracją. Jest to dekoracja szczególnie popularna w krajach anglo-saskich, ale również w Polsce roślina ta powoli staje się symbolem Świąt Bożego Narodzenia.


Kącik egzotyczny wciąż nie wymaga specjalnych zimowych zabezpieczeń. Zresztą jedynie palma oraz juki Gloriosa i Baccata będą wymagały okrycia podczas mrozów. Kaktusy oraz inne juki świetnie sobie poradzą beż żadnych "kołderek".


Po powrocie ze spaceru zauważyłem, że wiatr wiejący z południa zaczął przywiewać ciemne chmury. Przypuszczam, że wieczorem lub w nocy w mojej okolicy spadnie deszcz. Na pewno przyda się on liściastym roślinom zimozielonym, które lubią wilgoć i potrzebują dużej ilości wody przed nadejściem mrozów. A nie ma się co oszukiwać. Te na pewno do nas zawitają!


2 komentarze:

 1. Piękny ostrokrzew! To jeden ze świątecznych symboli! Masz rację, zobaczymy jak to dalej będzie z zimą...
  Pozdrawiam!
  m.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo! Sam jestem ciekaw jaka dalej będzie pogoda i czy znowu nie będzie zimy do kwietnia. Pozdrowienia.

   Usuń