Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 29 grudnia 2013

Cyprysik tępołuskowy Nana Gracilis

Każdego roku w moim ogrodzie pojawia się kilka lub kilkanaście nowych krzewów. Ten rok również obfitował w zakupy i kolejne nasadzenia. Jednym z nowych nabytków był cyprysik tępołuskowy Nana Gracilis (Chamaecyparis obtusa Nana Gracilis).


Krzew ten pochodzi z Japonii, na stanowiskach naturalnych można go również spotkać na Tajwanie. Jednakże w wielu krajach świata jest uprawiany jako roślina ozdobna. W swojej ojczyźnie dorasta do nawet 40 metrów wysokości! W Polsce, z uwagi na klimat jego wysokość raczej nie przekroczy 1 metra.

W naszych warunkach klimatycznych rośnie dosyć powoli, ok. 4-6 cm rocznie. Liście tego krzewu są łuskowate, lekko poskręcane i zachodzące na siebie. No i są oczywiście zimozielone.

Cyprysika posadziłem przy oczku wodnym. Rośnie w miejscu, gdzie w okresie od wiosny do jesieni przed południem i popołudniu dociera dosyć sporo promieni słonecznych. To ważne, gdyż roślina ta potrzebuje do wzrostu sporo słońca, aczkolwiek świetnie sobie poradzi również w półcieniu.


Jest dosyć odporny na mrozy. Różne źródła podają, że wytrzymuje bez problemów spadki temperatur do -23 stopni C. Czyli może rosnąć aż do strefy 6 USDA. Więcej o strefach mrozoodporności przeczytają Państwo na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl

podobnie jak liściaste rośliny zimozielone, powyższego cyprysika należy porządnie podlać przed nadejściem mrozów. Również w okresie odwilży, jeśli nie jest mokro, to krzew wymaga zasilenia wodą. Krzew w okresie wegetacyjnym należy zasilać nawozem do roślin iglastych.Ta piękna roślina będzie na pewno ozdobą każdego ogrodu. Z uwagi na rozmiary świetnie nadaje się do małych ogrodów oraz do ogrodów japońskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz