Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 22 grudnia 2013

Zima w ogrodzie zimozielonym

Od wczoraj mamy już oficjalnie kalendarzową zimę. Początek zimy to równocześnie najkrótszy dzień roku. Teraz będzie go już tylko przybywać, ale ni liczmy na szybkie ocieplenie. Patrząc jednak za okno i spacerując po ogrodzie czy okolicy nie można oprzeć się wrażeniu, że zima o nas zapomniała. Przyznam się, że bardzo mnie to cieszy. Oby tylko nie okazało się, że do lutego będzie ciepło, a potem przyjdą siarczyste, syberyjskie mrozy. Póki co jednak wszystko wygląda bardzo ładnie i zielono.

Laurowiśnie wschodnia Otto Luyken ma już spore pączki. 


Podobnie wiele różaneczników. U tych roślin to normalne, że tworzą pąki kwiatowe w sezonie poprzedzającym kwitnienie.


Rośliny pochodzące z Japonii czy innych Państw Dalekiego Wschodu często nie są zbyt odporne na nasze warunki pogodowe panujące zimami. Można jednak spróbować im pomóc np. poprzez okrycie czy chociażby poprzez posadzenie rośliny w bardziej osłoniętym miejscu. Dzięki temu nie zostaną one uszkodzone przez mroźne i wysuszające wiatry.

Postępujmy tak z aukubą japońską...


czy ze skimią japońską.


Inne rośliny, bardziej odporne na nasze mroźne na dobre zadomowiły się w naszych ogrodach. Jedna z moich mahonii nawet zaczęła już kwitnąć!


Część pozostałych roślin lepiej je posadzić w miejscach osłoniętych. Poniżej różaneczniki i azalia japońska.
Na koniec jeszcze coraz częstszy bywalec naszych ogrodów. To pieris japoński. Raczej nie przemarza, wymaga jedna porządnego podlania przed zimą no i miejsca osłoniętego od silnych wiatrów oraz od odtrego wiosennego słońca.


Przedostatni prezentowany dziś krzew to głogownik Davida. To gatunek kolekcjonerski, i wymagać jeszcze będzie obserwacji, aby sprawdzić jak poradzi sobie zimą.


Wiciokrzew nic sobie nie robi  początku zimy i wypuścił właśnie nowe pąki. Niestety obawiam się, że nie doczekają do wiosny

2 komentarze:

  1. Aż trudno uwierzyć, że tak wygląda grudniowy ogród. Drogi Andrzejku, życzę cudownych i radosnych Świąt Bożego narodzenia i spełnienia marzeń w nadchodzącym Nowym Roku. Wesołych Świąt!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ewuniu! Bardzo Ci dziękuję! przepraszam, że tak późno ale Tobie i wszystkim Twoim bliskim życzę samych radosnych dni, zdrowia i spokoju, który tak bardzo jest nam wszystkim na co dzień potrzebny. Wesołych Świąt!!!

      Usuń