Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 30 grudnia 2013

Lyon - zimozielone miasto

W Lyonie byłem tylko 3 razy, ale to wystarczyło, żeby polubić to miasto, atmosferę w nim panującą, wspaniałą kuchnię i oczywiście wina. Miasto położone jest w dolinie nad dwiema rzekami Rodanem i Saoną. To sprawia, że zimy są tam dosyć łagodne, chociaż zdarza się mróz i śnieg. Jednak jest to już początek południa Francji i takie warunki nie panują tam zbyt długo. Dzięki temu rośnie tam mnóstwo liściastych roślin zimozielonych. Wśród nich spotkać można np. bambusy.


Okolice Lyonu to teren pagórkowaty, na którym położone są piękne wioski i małe miasteczka.


W wielu ogrodach spotkać można oleandry, bluszcze krzewiaste czy aukuby japońskie.


Na skwerach czy w parkach miejskich dostojnie rosną figowce.


Można tu również spotkać wspaniałe okazy cedrów libańskich.


Lyon jest najstarszym miastem we Francji. Został założony przez Rzymian już w 43 roku p.n.e. Obecnie jest 3 co do wielkości miastem Francji (po Paryżu i Marsylii). Miasto jest stolicą regionu Rodan - Alpy i ma ponad 1 500 000 mieszkańców. W okręgu miejskim zamieszkuje ponad 2 100 000 osób. 


Mieszkańcy mają do dyspozycji 4 linie metra, 5 linii tramwajowych, 2 trolejbusowe oraz kilkadziesiąt autobusowych. Dzięki szybkiej kolei (TGV) można stąd dojechać do Paryża w niecałe 2 godziny. Podróż na Lazurowe Wybrzeże (Marsylia) trwa niewiele ponad 1,5 godziny. 

W mieście jest sporo zabytków, również tych, pochodzących z czasów panowania na tym terenie Rzymian. Są to: amfiteatr, akwedukty, termy, teatr oraz odeon. Wielbiciele architektury mogą cieszyć się widokiem XVII-wiecznego Ratusza, secesyjnymi kamienicami czy neoklasycystycznym gmachem opery. 

Wśród roślin zimozielonych spotkać tu można np. ostrokrzewy kolczaste, które z racji klimatu osiągają spore rozmiary.


Wspaniale prezentują się również rosnące tu laurowiśnie.Ogromne wrażenie zrobiła na mnie olbrzymia skimia japońska. Ten akurat krzew rośnie na przedmieściach Lyonu.


W Lyonie przyszło na świat wielu znanych ludzi. Wśród nich znajdują się m.in. autor "Małego księcia" Antoine de Saint-Exupery,  słynny muzyk Jean-Michel Jarre, rzymscy cesarze Karakalla oraz Klaudiusz, twórcy kina bracia Lumiere czy piłkarz Karim Benzema. 

W Polsce partnerskim miastem Lyonu jest Łódź.

W okolicach miasta nie brakuje palm, niestety niektórym bardzo ciężko zrobić zdjęcie z dołu, dlatego też pstryknąłem fotkę z góry. 


Lyon to piękne miejsce. Na pewno warto tu wpaść, żeby poczuć atmosferę najstarszego miasta Francji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz