Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 9 grudnia 2013

9 grudnia w ogrodzie - porównanie lat 2012 i 2013

Ubiegłoroczny grudzień przyniósł nam prawdziwą zimę. Praktycznie od samego początku miesiąca było mroźno i śnieżnie. Nocami temperatura spadała do poziomu nawet poniżej -10 stopni C. 09 grudnia w centrum Polski mieliśmy już regularną zimę. Leżał śnieg, a temperatura nawet w ciągu dnia nie była wyższa niż -5 stopni C.


Część liściastych roślin zimozielonych wypuściła większość wody z liści, po to aby uchronić się przed przemarznięciem oraz przed nadmiernym wysuszeniem. Robią tak np. różaneczniki oraz aukuby japońskie. W mniejszym stopniu podobnie zachowują się laurowiśnie. Zwierzęta mieszkające w okolicy znalazły u mnie bogate źródło różnych pokarmów. Poniżej widać wiewiórkę i sójkę.


Mróz sprowadziła wyżowa, słoneczna pogoda.


W tym roku jest troszkę inaczej. Po orkanie Ksawerym temperatura w okolicach Warszawy spadła. Spadł również śnieg. Wczoraj na szczęście zaczął topnieć i dziś nie ma już po nim śladu. Temperatura w ciągu dnia doszła do +5 stopni C.


Ponownie możemy cieszyć się zielenią trawnika. Co ciekawe, na poniższym zdjęciu doskonale widać jak bardzo przez rok urosły aukuby, bukszpany oraz różaneczniki katawbijskie.


Gdyby nie resztki śniegu między trzmielinami oraz brak kwiatów w doniczkach na schodach moznaby pomyśleć, że mamy wiosnę lub lato. Rosnące ty trzmieliny nie przebarwiają się na zimę. Utrzymują żywe kolory przez cały okres chłodów.


Na oczku wodnym są jeszcze resztki lodu, ale padający w nocy deszcz rozpuścił większość cienkiej jeszcze warstwy zamarzniętej wody.


Jak już kilkakrotnie pisałem, zima to pora kiedy najładniej prezentują się liściaste rośliny zimozielone. Tak dziś w ciągu dnia wyglądał kącik różanecznikowy. Ponieważ rosną w nim również inne rośliny, pochodzące głównie z Japonii, od dłuższego czasu zastanawiam się czy nie zmienić jego nazwy na "japoński".


A już jutro zapraszam Państwa na przegląd roślin zimozielonych, które w zimie zmieniają barwy swoich liści.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz