Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 10 grudnia 2013

Liściaste zimozielone zmieniły swoje kolory

Drzewa i krzewy liściaste, gubiące liście na zimę, zanim się ich pozbędą fundują nam wspaniały spektakl ozdobiony feerią kolorów. Wg mnie najładniej przebarwiają się takie krzewy i drzewa jak: winobluszcz trójklapowy i pięciolistkowy, berberysy, klony, dąb czerwony oraz ambrowiec amerykański. Co ciekawe część liściastych roślin zimozielonych również przebarwia się późną jesienią. Dobrym przykładem może być berberys Julianae, który jednak zimą wraca do swojego ciemnozielonego koloru. Dziś pokażę Państwu krzewy, które pozostają kolorowe praktycznie aż do wiosny.

Zaczniemy od trzmieliny Canadale Gold. To piękna odmiana trzmieliny pnącej. ma duże i lekko owalne liście. W miejscach nasłonecznionych wspaniale wybarwia się na złoto i zielono. Jesienią zmienia barwy co widać na poniższym zdjęciu.


Kiścień wawrzynowy Rainbow, ja mówi sama nazwa ma liście wielokolorowe, których barwa może kojarzyć się z tęczą. Zima te barwy się zmieniają.


Kolejną rośliną, której listki zmieniają kolory jest golteria rozesłana. Niektóre liście robią się purpurowe lub brązowe. Zmiany te, podobnie jak u innych roślin zależą od ilości dostępnego światła słonecznego.


Ciekawe zimowe barwy przybrała azalia japońska Schneeperle. Ta odmiana jest półzimozielona. W duże mrozy gubi część listków. Na wiosnę na ich miejsce szybko wyrastają nowe.


A to już bluszcz pospolity. Więcej o jesienno - zimowej kondycji bluszczy pospolitych w moim ogrodzie przeczytają Państwo tutaj: http://zimozielonyogrod.blogspot.com/2013/11/bluszcze-w-moim-ogrodzie-bluszcz_29.html

O bluszczach kolchidzkich oraz kanaryjskich piszę w innych postach opublikowanych na moim blogu w listopadzie bieżącego roku (ale nie tylko). Zapraszam do lektury!


Mahonie należą do jednych z najpopularniejszych w Polsce liściastych roślin zimozielonych. Można je spotkać w wielu ogrodach. Dorosłe krzewy mahonii ostrolistnej niejednokrotnie osiągają wysokość ponad 2 metrów! One również zmieniają barwy sowich liści.


Tak wygląda mahonia repens.


Poniżej mahonia orzecholistna.


Natomiast mahonii ostrolistnej poświęcę oddzielny post i tam napiszę m.in. o jej przebarwiających się liściach.

Inny kłujący krzew, który zmienia barwę liści to ostrokrzew Meserveae Blue Prince oraz Blue Princess (odmiany męska i żeńska). 


Delikatnie przebarwia się juka gloriosa Variegata. To dosyć wymagająca roślina. Nie do końca wytrzymuje duże spadki temperatur i gdy jest poniżej -15 stopni trzeba ją okryć agrowłókniną. Jeśli chodzi o przebarwienia to proszę zwrócić uwagę na obrzeża liści. Zmieniają barwę na czerwoną.


Innym przebarwiającym się "wrażliwcem" jest głogownik davidiana. Młode osobniki, takie jak mój są dosyć wrażliwe na mróz i w naszych warunkach klimatycznych powinny być na zimę osłaniane np. agrowłókniną. Szkodzi im również zimowa susza oraz mroźne i wysuszające wiatry. Starsze rośliny powinny wytrzymać bez okrycia spadki temperatur do -23 stopni C. 


Równie wrażliwy jest bluszcz kolchidzki dentata variegata. O dziwo ostatnią zimę przeżył bez żadnych większych uszkodzeń mimo tego, że nie był niczym osłonięty, a spora część pnącza wystawała ponad śnieg.

Na jego liściach również możemy zauważyć początki zmiany barw.


Ostatnia prezentowana dziś roślina to trzmielina Emerald'n Gold, szczepiona na pniu. Ona też powoli zaczyna zmieniać swoje barwy. przy większych spadkach temperatur część listków zrobi się brunatno - czerwona.


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga oraz do zapisywania się do grona obserwatorów. Można to zrobić poprzez konto Google, Twitter lub Yahoo. Wystarczy kliknąć "Dołącz się do tej witryny". przycisk znajduje się w lewej kolumnie pod moim opisem. Jeszcze raz serdecznie zapraszam!

4 komentarze:

 1. Najbardziej mi do gustu przypadła Twoja golteria i ostrokrzew....;)
  Pozdrowienia przesyłam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Golterie są niskimi krzewinkami, za to ostrokrzewy mogą urosnąć spore. Staram się zgromadzić jak najwięcej liściastych roślin zimozielonych, które mogą rosnąć w naszym klimacie :) Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Bardzo lubię te jesienno-zimowe kolory. Dzięki nim w ogrodzie nie jest tak smutno. Nie mam szczęścia do ostrokrzewów, próbowałam już trzy razy i nie udało mi się. Coś im w moim ogrodzie nie pasuje. Szkoda, bo są urocze. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu. Może miały za sucho albo za mokro? Możliwe też, że miały zbyt wiele słońca, albo ktoś Cię oszukał sprzedając mniej odporne na nasze warunki atmosferyczne rośliny. Ja gorąco apeluję żebyś spróbowała jeszcze raz :) Na pewno się uda. Chętnie podpowiem jaką odmianę kupić :) Pozdrowienia. Miłego dnia.

   Usuń