Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 13 maja 2012

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Przedstawiam Państwu drugi post z cyklu "Ogrody botaniczne". Dziś przeczytacie informacje o Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zapraszam też do obejrzenia zdjęć z tego pięknego miejsca. Ogród położony jest w zachodniej części miasta pomiędzy ulicami Dąbrowskiego, Botaniczną i Św. Wawrzyńca. Został założony w latach 1922-1925. Od początku pieczę naukową nad Ogrodem sprawowali profesorowie Uniwersytetu Poznańskiego. A w 1949 roku został przejęty przez tenże Uniwersytet.Początkowo teren Ogrodu obejmował ok. 2,5 ha, w chwili obecnej jest to ok. 22 ha.

UWAGA! Wstęp do Ogrodu Botanicznego UAM jest bezpłatny!!! Czynny jest on od 01 maja do 31 października od godziny 09.00 do zmroku.

Wszystkie zdjęcia opublikowane w tym poście zrobiłem osobiście w dniu 05 maja 2012 roku w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Post ten zamieszczony jest za zgodą Dyrektor poznańskiego Ogrodu Botanicznego Pani Justyny Wiland Szymańskiej, której bardzo dziękuję za współpracę i za życzliwe podejście do pomysłu o publikacji tego posta.

Tuż po wejściu na teren ogrodu powitały mnie pięknie kwitnące azalie.


Moją uwagę przykuł również potężny głaz narzutowy, który do tego miejsca przybył wraz z lodowcem aż ze Skandynawii.


Wracając jednak do roślin muszę przyznać, że Ogród zrobił na mnie duże wrażenie. Kolekcje w nim prezentowane oraz ścieżki edukacyjne znacznie ułatwiają poznawanie flory różnych części świata. I tak np. ścieżka edukacyjna przez Eurazję nazwana "Lasy kolchidzkie" prezentuje m.in. laurowiśnię wschodnią (Prunus laurocerasus). Jest to piękny zimozielony krzew, który może służyć za roślinę żywopłotową. Świetnie znosi cięcie i formowanie.


W kilku miejscach w Ogrodzie zauważyłem bambusy. Jeden z nich Thamnocalamus tessellatus. Lubi on glebę o PH od 5.5 do 6.5. Należy go sadzić w miejscach słonecznych lub półcienistych. Jego mrozoodporność obejmuje strefy USDA od 10 do 6. W sprzyjających warunkach może dorastać do 4,5 metra wysokości. Oto i on.


Inny okaz w towarzystwie autora bloga.


W wilgotnych i zacienionych miejscach rośnie tulejnik amerykański. Pięknie kwitnąca i bardzo egzotycznie wyglądająca roślina. W wielu krajach jest uważany za gatunek inwazyjny, ale wygląda przepięknie i można spróbować jej uprawy w przydomowym ogrodzie. Lubi glebę kwaśną i wilgotną, znosi również czasowe zalewanie. Dobrze rośnie przy zbiornikach wodnych w miejscach częściowo zacienionych.


Niesamowite wrażenie robią bluszcze, które szczelnie obrosły niektóre drzewa w Ogrodzie.


W Ogrodzie Botaniczny UAM w Poznaniu znajduje się wiele ciekawych roślin. Jest to miejsce gdzie można wraz z rodziną wypocząć rozkoszując się pięknem natury. Miejsce to jest godne polecenia.

Więcej informacji o Ogrodzie możecie Państwo znaleźć pod adresem: http://www.ogrod.edu.pl/info.php

Zapraszam zarówno do wirtualnych odwiedzin jak i do osobistej wizyty w tym pięknym Ogrodzie.

2 komentarze:

  1. Ale ten ogrod botaniczny jest piekny!! Andrzej, super wygladasz!

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej Ola, bardzo dziekuje! Ogrod faktycznie jest piekny :)

    OdpowiedzUsuń