Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 15 maja 2012

Nowe rośliny w ogrodzie 3

W moim ogrodzie pojawiło się sporo nowych roślin. Dziś przedstawiam Państwu kolejnego posta o nowych nasadzeniach. Wśród nich znalazły się m.in. klon palmowy, kiścienie, platan oraz laurowiśnie i berberys. 

Ale po kolei.

Od bardzo dawna moim marzeniem było aby przy oczku wodnym posadzić klon palmowy. Marzenie to spełniło się w zeszłym tygodniu. W zaprzyjaźnionym sklepie ogrodniczym kupiłem ten krzew. Jest to odmiana Acer palmatum Dissectum Garnet. Klon ten może rosnąc w pełnym słońcu lub w półcieniu. Jest to niewielki krzew dorastający do ok. 1 metra wysokości. Nie kwitnie i nie lubi cięcia. Jego listki są purpurowo czerwone i bardzo głęboko wcięte. Na zimę dobrze jest zabezpieczyć pień drzewka kopczykiem a sam krzew agrowłókniną. Tak wygląda ten klonik w moim ogrodzie.
Kolejnym krzewem, który pojawił się w moim ogrodzie jest kiścień odmiana Rainbow (Leucothoe catesbaei Rainbow). Jest to liściasty krzew zimozielony, bardzo dekoracyjny z uwagi na kolory liści, które mienią się zielenią, czerwienią i bielą. Roślina ta pochodzi z USA. Osiąga wysokość do 1.5 - 2 metrów. Jego liście są podłużnie lancetowate. Kwiaty zebrane są w zwisające wiechy. Kiścień lubi wilgotną, lekko kwaśną i przepuszczalną glebę. Najlepiej rośnie na stanowiskach osłoniętych od wiatrów i półcienistych. Oto on na nowej rabacie.


Poniżej zdjęcie innego kiścienia. Tym razem jest to zwykła odmiana tego krzewu czyli kiścień wawrzynowy (Leucothoe fontnesiana). Krzew ten może dorastać do ponad 2 metrów. Mea większe liście od poprzednika, są one w kolorze zielonym. Tak jak inne kiścienie lubi stanowiska półcieniste i osłonięte oraz kwaśną i wilgotną glebę.


Kolejnym nowym okazem w moim ogrodzie jest platan. Na jego miejscu poprzednio też rósł platan ale niestety wysechł. Za mało go wiosną podlewałem. Pączki na liście, chociaż były zdrowe i soczyste, szybko obeschły i zaczęły odpadać. Niezrażony tą porażką w tym samym miejscu posadziłem platana klonolistnego (Platanus acerifolia). Póki co nie wygląda on jak drzewo ale kiedy dorośnie osiągnie ok. 20, a nawet 30 metrów wysokości. Platan ten ma liście podobne do liści klonu, ale znacznie większe, koloru zielonego. Charakterystyczna dla platanów kora płatami łuszczy się z pnia. Drzewo to lubi glebę obojętną i wilgotną.


Wśród nowych krzewów znalazły się również laurowiśnie. Posadzone przeze mnie krzewy to laurowiśnia wschodnia odmiana Otto Luyken (Prunus laurocerasus Otto Luyken). Jest to zimozielony krzew dorastający do ok. 1,5 do 2 metrów wysokości i takiej samej szerokości. Jego liście są dosyć wąskie, lancetowate, ciemnozielone i skórzaste. Kwitnie w maju wydając białe kwiaty złożone w kłosy. Wymaga miejsc osłoniętych i półcienistych oraz gleb żyznych, lekko kwaśnych i wilgotnych. Na zimę lepiej jest je osłonić agrowłókniną. Oto one na nowej rabacie wraz z innymi krzewami.Na zakończenie jeszcze jeden nowy krzew. To berberys Julianny (Berberis Julianae). To również zimozielony krzew dorastający do ok. 2, a nawet 2,5 metra wysokości Jego liście są ciemnozielone, skórzaste, podłużne i ząbkowane. Uwaga, są bardzo kłujące! Poza tym gałązki mają bardzo klujące ciernie. Dobrze znosi formowanie i cięcie dlatego też nadaje się na żywopłoty. Powinien być sadzony w miejscach osłoniętych. Jest najbardziej mrozoodorny z zimozielonych berberysów, ale w ostre zimy może lekko przemarzać. Świetnie się jednak po tym regeneruje.

Oto młody krzew z jasnymi jeszcze listkami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz