Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 22 listopada 2017

Kalina sztywnolistna

Na moim blogu pojawiło się już bardzo wiele różnych cykli czy serii artykułów dotyczących zimozielonych krzewów, pnączy czy chociażby klimatu polskich miast i aglomeracji. Cieszą się one ogromną popularnością, podobnie zresztą jak opisy poszczególnych roślinek. Dlatego też na blogu na pewno kontynuował będę tę formę przekazu informacji.

Jakiś czas temu rozpocząłem nowy cykl artykułów, w którym będę opisywał różne odmiany zimozielonych kalin, rosnących w moim ogrodzie. Bohaterką dzisiejszego posta jest kalina sztywnolistna (viburnum rhytidophyllum). Te wspaniałe rośliny lubią cień i półcień oraz  wilgotne stanowiska.


Kalina sztywnolistna to kolejny "emigrant" w moim ogrodzie. Roślina pochodzi bowiem z Azji, a dokładnie z zachodnich i północnych Chin. I chociaż coraz popularniejsza, kalina sztywnolistna sadzona jest głównie w ogrodach botanicznych i parkach.
Krzew ten może dorastać do ponad 3 metrów wysokości i podobnej szerokości. Pierwsza kalina sztywnolistna pojawiła się w moim ogrodzie we wrześniu 2013 roku. Posadziłem ją pomiędzy dębem, a bukszpanami. Jak się później okazało miejsce to było dla niej zbyt suche. Dlatego też w tym roku zdecydowałem się na jej przesadzenie.


Kalinę sztywnolistną należy posadzić w osłoniętym miejscu, na stanowisku półcienistym. W cieniu będzie również rosła, jednak jej pokrój będzie luźniejszy, a ulistnienie rzadsze. W miejscach nasłonecznionych roślina potrzebuje sporej dawki wilgoci. A zimowe lub wczesnowiosenne palące słońce połączone z mrozem może uszkodzić jej liście.

Liście tej odmiany kaliny są zimozielone. Osiągają nawet do ponad 20 cm długości. Mają lancetowaty, podłużny kształt. Są wyraźnie pofałdowane (na unerwieniach), ciemnozielone, od spodu brązowe i omszone. 

Druga z moich kalin sztywnolistnych rośnie w moim ogrodzie od początku czerwca 2017. Ta prowadzona w formie drzewka roślina pochodzi ze szkółki Arboretum SGGW w Rogowie. Została tam wyhodowana i ukształtowana. W tej chwili ma już ponad 2 metry wysokości. Przez cały sezon rosła jak szalona!


Krzew rośnie dosyć szybko. Roczne przyrosty osiągają od 30 do 50 cm. Kwiaty kaliny są białe, zebrane w baldachogrona o średnicy ok. 20 cm. Okres kwitnienia przypada od końca kwietnia do czerwca (zależnie od miejsca posadzenia i rejonu kraju). Jak już wspomniałem, kalina sztywnolistna potrzebuje wilgotnego podłoża. Toleruje prawie każdy rodzaj gleby, urośnie nawet na mocno wapiennych podłożach.


Jej mrozoodporność jest wystarczająca dla stref USDA 6B i wyższych. Oznacza to, że ogólnie mówiąc można bez żadnych obaw sadzić ją na terenach Polski położonych na zachód od linii Wisły. 

Już wkrótce zapraszam na kolejne posty, w których opiszę moje zimozielone kaliny.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

  1. Ciekawa odmiana, noe słyszałam o niej, przydałby się taki rarytas do cienia:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, to bardzo interesujący i ładny krzew. Gorąco polecam :-) A już niedługo na blogu będą kolejne odmiany kalin zimozielonych :-) Zapraszam do lektury, pozdrowienia!

      Usuń