Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 12 października 2017

Park Dreszera - stołeczny Mokotów

W tym roku odwiedziłem wyjątkowo dużo parków, ogrodów botanicznych czy arboretów. Na moim szlaku znalazł się Rogów, Kurnik, Gdańsk, Łuk Mużakowa, ogrody botaniczne Poznania, Warszawy (2), Łodzi, Zielonej Góry... Do tego mnóstwo parków. W jedną z ostatnich letnich niedziel zwiedzałem parki położone na Mokotowie. To jedna z  piękniejszych dzielnic Warszawy. Jako pierwszy zaprezentowałem zespół parków Morskie Oko, których opis i zdjęcia znajdziecie TUTAJ

Kolejne zielone miejsce na mapie stołecznego Mokotowa to Park Dreszera.


Jak podaje strona internetowa Zielona Warszawa Park założono za czasów prezydentury Stefana Starzyńskiego, na terenie fosy fortecznej dawnego Fortu Mokotowskiego według projektu inż. Zygmunta Hellwiga. Otwarcia i nadania imienia Gustawa Orlicza-Dreszera, generała Wojska Polskiego, który zginął w katastrofie samolotowej w 1936 r. dokonano 26 czerwca 1938 r. W czasie powstania warszawskiego toczyły się w tym rejonie zacięte walki.


Obszar ten był także jednym z największych prowizorycznych cmentarzy. Po zniszczeniach wojennych park zrewitalizowano w 1951 r., a część leżącą pomiędzy ul. Krasickiego a al. Niepodległości zamieniono  na ogródek jordanowski. Obecny układ kompozycyjny Parku Dreszera, w obrębie współczesnych granic, nie uległ zasadniczym zmianom w stosunku do formy przedwojennej. Park utrzymany jest w stylu modernistycznym. Centralną oś kompozycji tworzy aleja główna z układem prostokątnych wnętrz parkowych położonych po obu jej stronach. Wyróżniającym się elementem kompozycji jest szeroka, owalna aleja kasztanowcowa we wschodniej części parku. Przecięcie alei głównej z aleją poprzeczną zaakcentowane jest fontanną. Symetrycznie, po obu stronach alei głównej usytuowane są: pomnik Powstańców Mokotowa – żołnierzy AK pułku „Baszta” i plac zabaw dla dzieci. Park jest ogrodzony, posiada ochronę i publiczną toaletę. Ze względu na swoje położenie przy ulicy Puławskiej – jednej z głównych arterii miasta - jest licznie odwiedzany przez mieszkańców stolicy. W czasach komuny Park nazwano Mokotowskim. Park odzyskał jednak swoją historyczną nazwę.


W Parku Dreszera zachwyca porządek i spora ilość liściastych roślin zimozielonych. Rosną tu kaliny sztywnolistne, różaneczniki, mahonie czy ogniki szkarłatne. 


Wzrok przyciągają zimozielone kobierce z runianki japońskiej...


barwinka pospolitego...


trzmielin...


oraz bluszczu pospolitego.


Park Dreszera to wspaniałe i warte odwiedzenia miejsce. Dojedziecie tu tramwajem nr 10, wprost z Dworca Centralnego (Al. Jana Pawła II). Spod Rotundy jadą tu trzy linie tramwajowe: 4, 18 i 35. Do tego dochodzi kilka linii autobusowych. Np. bezpośrednio z praskiego (Grochów) Wiatraka (Rondo Wiatraczna) dojedziecie tu autobusem linii 141. Szczegóły dojazdu znajdziecie na stronie internetowej stołecznego Zarządu Transportu Miejskiego


Jeszcze jedna ważna informacja. Wejście do Parku jest bezpłatne. Bezpłatna jest też toaleta! I do tego czysta! 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

5 komentarzy:

 1. PRZEPIĘKNY PARK!
  COŚ ZE MNĄ NIE TAK. JUŻ MI SIĘ MARZY JAKIŚ WYJAZD.
  SERDECZNIE POZDRAWIAM:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. He he, wcale się nie dziwię. Lusiu, Ty mnóstwo podróżujesz! Cudownie, ja tez uwielbiam wyjazdy. Zarówno te dalekie jak i te bliskie. Nawet kolejką WKD :-) Albo rowerkiem po okolicy :-) Idzie słoneczko i ciepła aura. Szukajmy kolorów jesieni :-) Pozdrowienia :-)

   Usuń
 2. W tym roku udało mi się w stolicy zwiedzić ogród botaniczny, Park Krasińskich, Łazienki i Wilanów. Następnym razem na pewno będzie to Park Dreszera :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! Polecam też Park Ujazdowski (obok Łazienek i Ogrodu Botanicznego). Koniecznie odwiedź Ogród Saski no i w miarę możliwości nasz drugi Ogród Botaniczny w stołecznym Powsinie :-) No i oczywiście Park Dreszera i Morskie Oko :-) Pozdrowienia!

   Usuń