Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 7 lutego 2017

Ostrokrzew meserveae Heckenfee

Zima na nie rozpieszcza. Znów przyszły mrozy i śnieg. Część roślin niezbyt dobrze poradziła sobie z dużymi wahaniami temperatur z początku stycznia. Ale zdecydowana większość daje radę. Wśród tych odpornych na mrozy jest ostrokrzew meserveae Heckenfeee. To bohater kolejnego artykułu z cyklu poświęconego ostrokrzewom rosnącym w moim ogrodzie. We wcześniejszych artykułach opisałem już ostrokrzew crenata Dwarf Pagoda, ostrokrzewy meserveae Blue Princess i Blue Prince, ostrokrzewy kolczaste: Argentea Marginata, Silver Queen, Silver van Tol, Myrtifolia i Amber, ostrokrzew altaclerensis Golden King oraz ostrokrzew meserveae Jade Star.W klimacie środkowej Polski ostrokrzew meserveae Heckenfee (ilex meserveae Heckenfee) w sprzyjających warunkach może dorastać do wysokości ok. 150 cm (w regionach o łagodniejszym klimacie). Rośnie dość powoli, ok. 5-10 cm rocznie. Jego wysokość i szerokość można ograniczać poprzez cięcie, które przeprowadzamy wiosną po ustąpieniu ostatnich porannych przymrozków. Jest to szczególnie wskazane w przypadku młodych krzewów. Dzięki cięciu będą one znacznie gęściejsze! Pięknie prezentuje się jako pojedynczo rosnący krzew, niezależnie od tego czy jest formowany czy też nie.

Liście tej odmiany ostrokrzewu kolczastego nie są zbyt duże, lekko owalne, ciemnozielone i mocno ząbkowane. Kwitnienie przypada na okres wiosenny. Kwiaty są białe i dosyć niepozorne. Jest to odmiana żeńska i do owocowania potrzebuje męskich odmian ostrokrzewów meserveae (np Heckenstar).


Heckenfee to jedna z niewielu odmian, która wytrzymuje spadki temperatur do -30 stopni C. Toleruje przy tym miejsca nasłonecznione! W chłodniejszych rejonach  Polski (strefa 6A i 5B) lepiej posadzić go w miejscu półcienistym, z dużą ilością światła rozproszonego. Najlepiej tam, gdzie nie będzie narażony na działanie promieni wczesnowiosennego słońca oraz gdzie pozostanie osłonięty od mroźnych i wysuszających wiatrów.


Ostrokrzewy tej odmiany preferują lekko kwaśną, żyzną, wilgotną ale dobrze przepuszczalną glebę. Podobnie jak w przypadku innych liściastych roślin zimozielonych ściółkowanie np. korą sosnową chroni system korzeniowy rośliny przed nadmiernym przesuszeniem oraz przed zmarznięciem. Wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania.
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

5 komentarzy:

 1. Bardzo ładny ostrokrzew jak i zdjecia:-) Mi wychodzą bardzo slabe zdecia zimozielonych na tle śniegu. Chyba moj smartfon nie ogarnia takich warunków.. Muszę pożyczyć aparat fotograficzny od rodziny. P.S. Ja mam Hecenpracht:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, też bardzo fajna odmiana. I podobno dosyć odporna na mrozy :-) Miłego tygodnia, pozdrowienia! Sorki za spóźnioną odpowiedź :-)

   Usuń
  2. Dobry wieczór. Mam nadzieję sprawdzić jej odporność :-) Pozdrawiam, wzajemnie!

   Usuń
  3. Moje ostrokrzewy poza kilkoma młodymi listkami, które przemarzły, mają się dobrze. Gorzej laurowiśnie. Nie wiem czemu Caucasica mi podmarzła. Dziwne, wytrzymywała większe mrozy w sezonie 2012/2013. Przypuszczam, że załatwił je gwałtowny spadek temperatury na przełomie 2016/2017. Pozdrowienia!

   Usuń