Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 6 czerwca 2015

Kościół - Ogród w Podkowie Leśnej w trzeciej dekadzie maja

Dwa tygodnie temu, w niedzielne popołudnie 24 maja poszedłem na spacer po Podkowie. Jego celem, poza oczywiście walorami zdrowotnymi był ogród przy kościele p.w. Św. Krzysztofa. Miejsce to jest piękne przez cały rok, ale w maju jest tam szczególnie kolorowo. I to nie tylko za sprawą kwitnących azalii czy różaneczników, ale również dzięki zwierzętom żyjącym w ogrodzie. Ale o tym napiszę dalej. 

W ogrodzie można znaleźć wiele ciekawych roślin, w tym moje ulubione liściaste zimozielone.

Oficjalna strona internetowa parafii http://www.podkowalesna.com w zakładce "Historia kościoła" informuje, że członkowie Komitetu Budowy Kościoła w Podkowie Leśnej, który zawiązał się w 1932 r. postanowili, że w Mieście-Ogrodzie powinien znajdować się również Kościół-Ogród. Kościół zlokalizowano w oddaleniu od głównego traktu ulicznego na działce liczącej 4413 m kw. Projekt Brunona Zborowskiego, Profesora Politechniki Warszawskiej, został zainspirowany pawilonem polskim prezentowanym na wystawie w Paryżu w roku 1932, z oszklonymi drzwiami, wychodzącymi na teren zieleni z pergolami i niskim murkiem z piaskowca.

Poniżej zdjęcie kościoła zrobione 2 tygodnie temu.


Gospodarzami i budowniczymi kościoła w Podkowie Leśnej byli sami mieszkańcy, którzy samodzielnie zebrali fundusze. Uroczyste położenie kamienia węgielnego odbyło się 11 listopada 1932 roku z udziałem ofiarodawców m.in. przedstawicieli klubów motoryzacyjnych i lotniczych oraz licznie zgromadzonych innych gości.

Poniżej (3 zdjęcia) kolekcja różaneczników i azalii.


Budowa trwała od kwietnia do listopada 1933 r. 5 listopada tego roku abp Antoni Szlagowski poświęcił nowy kościół. W roku 1934 prof. Zygmunt Hellwig, znany projektant ogrodów, przygotował projekt zazielenienia, zrealizowany póżniej wraz z miejscowymi fachowcami Eweliną Krzyżewską, Władysławem Milewskim i Kujathem. Pergole, dach nad pergolą i murki wykonano dopiero w roku 1943 z kamienia przywiezionego w 1939 r. (tuż przed wybuchem wojny).W czasach powojennych nie mogło być mowy o dalszym urządzaniu przykościelnego ogrodu czy rozbudowie samego kościoła, mimo że w tej sprawie kierowano liczne petycje do władz. Dopiero w roku 1964 ks. dr Franciszek Bartański otrzymał zatwierdzenie projektu i zezwolenie na rozbudowę istniejącej już wtedy tzw. "Kancelarii", stojącej przy kościele.

A to już wspaniała odmiana kaliny - Pragense.W czerwcu Kuria mianowała nowego proboszcza, który jako wikariusz-adiutor objął urząd 31 lipca 1964 r. Ks. Leon Kantorski już 15 sierpnia tego roku rozpoczął budowę plebanii i przystąpił do urządzania ogrodu na terenie przykościelnym.

Na kolejnych dwóch zdjęciach widać cudowne złotokapy. Jeden przy poletku Matki Bożej, a drugi przy dzwonnicy.W latach 1985-1988, w związku z koniecznością zapewnienia odpowiednich warunków uczestnictwa w liturgii, kościół rozbudowano wg projektu arch. Janusza Tofila i inż. Andrzeja Gierosa. Wyłoniona w zamkniętym konkursie koncepcja obejmowała powiększenie nawy głównej o 250 m², utrzymanie dotychczasowego stylu istniejącej świątyni, zachowania przejazdu dla pojazdów biorących udział w autosacrum, otwarcie widoku na prezbiterium z nawą główną oraz stworzenie przylegającej do niej przeszklonej przestrzeni dla matek z dziećmi. Wnętrza uświetniają dzieła prof. Stanisława Słoniny oraz prof. Kazimierza Gustawa Zemły.

 
Twórcą projektu i kontynuatorem realizacji ogrodu był dr. Zdzisław Bąkowski, a konsultantem architekt krajobrazu Alicja Lipińska. Wedle projektu Zdzisława Bąkowskiego teren ogrodu przykościelnego podzielono na 8 tematycznych sektorów:
  • Przyroda chroniona Polski. Sektor ten obejmuje rośliny zagrożone wytępieniem i wymarciem na obszarze Polski;
  • Przyroda Podkowy Leśnej. Sektor ten ma uwypuklać całe piękno przyrody podkowiańskiej;
  • Lapidarium. Głównym elementem i podstawowym akcentem terenu są duże głazy umieszczone na nieregularnie uformowanym nasypie;
  • Przyroda minionych wieków. Sektor dawnych dziejów reprezentuje olbrzymi okres historii ziemi mazowieckiej i Polski;
  • Poletko Matki Bożej. Zgrupowano tu rośliny związane z tradycyjnymi przejawami kultu kościelnego;
  • Ogród bibilijny. Przyrodniczy obraz dziejów bibilijnych;
  • Ptasi raj. Zespół ten jako całość ma dawać wpełni estetyczne wrażenie w każdej porze roku przez kształt sylwetki, kolor liści, kwiatów, zieleń zimą itd. Zasadniczym celem tej części ogrodu jest ochrona ptaków;
  • Ogród ziołowy ma być wyrazem ochrony tradycji i ojczystej kultury, a także przypomnieniem, że klasztor był u nas nie tylko ośrodkiem wiary i kultu, lecz także ważnym ośrodkiem leczniczym, ośrodkiem ogrodnictwa i sadownictwa.
 W stawiku żyją ryby, kaczki oraz żółwie.

 
Po terenie ogrodu kościelnego spacerują pawie...


Można tu również spotkać kotka! No i oczywiście ludzi.


Na tyłach kościoła jest azyl dla różnych egzotycznych ptaków.


Kościół - ogród to bardzo interesujące i przemiłe miejsce. Z uwagi na jego unikatowy charakter ogród wart jest odwiedzenia nie tylko przez katolików czy chrześcijan, ale również przez tych, którzy wyznają inne religie lub w nic nie wierzą. Każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie!

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

W powyższym poście wykorzystano materiały pochodzące ze strony internetowej parafii Św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej www.podkowalesna.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz