Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 5 czerwca 2015

Otwarte ogrody 2015 - informacje

Już za tydzień w Podkowie Leśnej i okolicy rozpocznie się XI edycja Festiwalu Otwarte Ogrody. Wśród wielu wydarzeń kulturalnych i artystycznych nie może zabraknąć Zimozielonego ogrodu. Będzie on otwarty dla zwiedzających w niedzielę 14 czerwca 2015 roku w godzinach od 13.00 do 15.00. Już wkrótce przedstawię na blogu program spotkania w moim ogrodzie.

A szczegółowy program całej imprezy oraz mapkę obrazującą miejsca poszczególnych wydarzeń można znaleźć TUTAJ

Tak bawiliśmy się rok temu!


W czasach, w których jak grzyby po deszczu powstają chronione osiedla i domy za wysokimi ogrodzeniami, mieszkańcy naszego miasta - ogrodu w jeden, czerwcowy weekend roku, dzielą się swoją prywatną przestrzenią, często zabytkowych domów i ogrodów. Osoby prywatne i organizacje pozarządowe organizują oddolnie kilkadziesiąt kameralnych, otwartych wydarzeń. Jest w czym wybierać: koncerty, recitale, wystawy plastyczne i fotograficzne, plenery malarskie, wycieczki, pikniki, spektakle, warsztaty, spotkania z twórcami, pokazy filmów, potańcówki. W tyle nie pozostają lokalne instytucje kultury, proponując bogaty program imprez. Artyści podkowiańscy otwierają pracownie prezentując swoje dzieła.

Spacerując po Podkowie można w ten wyjątkowy weekend zajrzeć do zamkniętych na co dzień zabytkowych przestrzeni, poznać nieznane wcześniej miejsca, odkryć ich urodę i, czasami niezwykłą, historię. „Otwarte Ogrody” promują dziedzictwo kulturowe miasta -ogrodu i integrują lokalną społeczność, budując wyjątkowe więzi sąsiedzkie. Festiwal to prawdziwe święto Podkowy i jej mieszkańców.

Otwarte Ogrody” organizowane są cyklicznie od 2005 r., ich pomysłodawcami byli Magdalena Prosińska i Łukasz Willmann. Są częściowo finansowane ze środków samorządu lokalnego. Wspierają je również prywatni sponsorzy – przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy. Całość koordynuje Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich.

W 2015 r. Festiwal Otwarte Ogrody odbędzie się w dniach 12 - 14 czerwca.

W tym czasie zorganizowanych zostanie kilkadziesiąt wydarzeń w prywatnych domach, ogrodach, instytucjach kultury i w przestrzeni miejskiej, a część z nich nawiązywać będzie do przypadającej w tym roku 90. rocznicy powstania Podkowy Leśnej - miasta, z którym związanych było i jest wiele wybitnych postaci polskiej kultury i sztuki.

Na wszystkie imprezy wstęp jest bezpłatny.

Festiwal gromadzi co roku kilka tysięcy uczestników: mieszkańców Podkowy i sąsiednich miejscowości: Milanówka, Brwinowa, Komorowa, Grodziska Mazowieckiego, a także gości z Warszawy. 

O idei festiwalu oraz o tym, co wydarzy się podczas edycji w innych miastach można przeczytać na stronie http://www.otwarteogrody.pl/


4 komentarze:

 1. świetna impreza i w ogóle inicjatywa!
  szkoda tylko, że tak daleko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to wspaniała inicjatywa :) Zapraszam nawet z daleka :) Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Warto propagować takie imprezy.
  Ja też bardzo żałuję, że mam do Ciebie tak daleko.
  Może , kiedyś...
  Pozdrawiam serdecznie:)*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Lusiu! To bardzo ciekawa impreza! Zapraszam serdecznie :) Nawet z tak daleka :) Pozdrowienia Lusiu, miłego weekendu!

   Usuń