UWAGA!

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

NA PORTAL

www.zimozielonyogrod.pl

ZNAJDZIECIE TAM

ZARÓWNO STARE JAK I NOWE WPISY


Partnerami portalu są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 12 października 2018

Klon palmowy Dissectum Garnet - 11.10.2018

W moim ogrodzie zdecydowanie przeważają zimozielone rośliny liściaste. Krzewy, pnącza, byliny... Ale rosną tu również naturalne drzewa i nasadzenia, takie jak krzewy i drzewka, które gubią liście na zimę. Do moich ulubionych nie zimozielonych perełek należy klon palmowy Dissectum Garnet (Acer palmatum Dissectum Garnet). Może on rosnąć w pełnym słońcu lub w półcieniu. Jest to niewielki krzew dorastający do ok. 1 – 1,5 metra wysokości. Początkowo nie kwitł, ale z wiekiem zaczęły pojawiać się u niego drobne kwiatki. Pod koniec lata na drzewku zawiązują się nasionka, typowe dla klonów „noski”.

Połowa października to okres, kiedy klonik zaczyna się wybarwiać. Za kilka - kilkanaście dni będzie intensywnie czerwony!


Klon palmowy Dissectum Garnet nie lubi cięcia. Jego listki są purpurowo czerwone i bardzo głęboko wcięte. Jeśli rośnie w słońcu listki pięknie wybarwiają się na  purpurowo. Posadzony w półcieniu będzie mieć liście zielonkawe, wpadające lekko w czerwień. Niezależnie od tego młode liście wiosną oraz starsze jesienią (koniec października) przebarwiają się na mocno czerwony kolor! Szczególnie ładnie prezentuje się nad oczkami wodnymi. Jest wrażliwy na duży mróz, dlatego też na zimę dobrze jest zabezpieczyć pień drzewka kopczykiem. Bardzo młode rośliny można również zabezpieczyć agrowłókniną. Kopczykowanie jest bardzo ważne ponieważ korzenie tego klonu są położone bardzo płytko pod ziemią. Wymaga żyznej, lekko kwaśnej i stale, umiarkowanie wilgotnej gleby oraz osłoniętych stanowisk.


Jak myślicie? Warto zaprosić go do Waszych ogrodów?

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

4 komentarze:

 1. Jest piękny. Planuję zakup klonów palmowych do posadzenia nad stawem. Trochę się jednak obawiam pełnego słońca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :-) Pełne słońce niestety im nie służy. Może spalić liście :-( Klony palmowe zdecydowanie preferuję w naszym klimacie półcień. Najgorzej jak rosną w słońcu i latem spadnie deszcz, a następnie wyjdzie mocne, letnie słońce, które może spalić mokre od deszczu listki. W tym roku miałem takie złe doświadczenie z zieloną odmianą klona palmowego Dissectum :-( Pozdrawiam serdecznie. Miłego weekendu!

   Usuń
 2. Moze kiedys sie skusze? Ladny jest :)

  OdpowiedzUsuń