UWAGA!

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

NA PORTAL

www.zimozielonyogrod.pl

ZNAJDZIECIE TAM

ZARÓWNO STARE JAK I NOWE WPISY


Partnerami portalu są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

sobota, 6 października 2018

Mahonie w Zimozielonym ogrodzie

Mahonie to ciekawe liściaste rośliny zimozielone. Kiedyś kojarzone były głównie z wieńcami na groby. Od wielu jednak lat niektóre ich odmiany na stałe zagościły w polskich ogrodach. Trafiły również i do mnie. Do jesieni 2016 roku moje mahonie rosły w innym, miejscu, blisko wejścia do ogrodu z ulicy. Teraz rosną tam hosty, a mahonie dwa lata temu przesadziłem do nowej części ogrodu, którą podarowali mi rodzice. Wtedy to miejsce nie wyglądało zbyt pięknie. 


Ale już wiosną2017 przeniosłem ogrodzenie i uporządkowałem nowy zakątek. Do wiosny tego roku w moim ogrodzie rosły 3 odmiany mahonii: ostrolistna (pospolita), rozesłana i orzecholistna. 


Ale w tym roku pojawiły się 3 kolejne, a w planach mam przynajmniej jeszcze jedną. To mahonia bealei. 

Zapraszam do obejrzenia zdjęć mahonii rosnących w Zimozielonym ogrodzie. 

Mahonia ostrolistna (pospolita) była pierwszym krzewem tego gatunku w moim ogrodzie. Od początku rośnie przy narożniku domu i obecnie ma prawie 2 metry wysokości.  Jest bardzo odporna na klimat panujący w okolicach Warszawy, i to zarówno latem jak i zimą.


Bliżej altanki rośnie tegoroczny letni nabytek. To mahonia pośrednia Winter Sun. To mniej odporna na mrozy odmiana, ale widywałem ją w wielu ogrodach w okolicy więc może i u mnie sobie poradzi. 


To już nowy fragment ogrodu. Zagospodarowanie tego zakątka wciąż jeszcze trwa. Rośnie tu mnóstwo roślin, w tym 5 odmian mahonii.  


Jedną z nich jest mahonia pośrednia Charity. Jest dość delikatna, ale podobnie jak Winter Sun ma u mnie szansę na przetrwanie mrozów.  W tym miejscu rośnie od... tygodnia.


To już kolejny nowy nabytek. Mahonia Cabaret to nowa odmiana na rynku. Ciekawostką jest to, że kwitnie ona jesienią. Pozostałe odmiany jesienią tworzą pąki kwiatowe. Jednak roziwjają się one wiosną. 


Mahonia rozesłana to prezent od moich przyjaciół: Paulinki i Pawła. Dostałem ją kilka lat temu. Po przesadzeniu w nowe miejsce pięknie się rozrasta. Wypuściła też od korzeni kilka nowych odrostów. Odmiana ta ma piękne i duże liście. 


Od kilku lat z powodzeniem uprawiam mahonię orzecholistną. Jej liście są matowe. Mają ciekawy kształt. 


Na koniec jeszcze jedna mahonia ostrolistna (pospolita). Chociaż ma tyle samo lat co ta, którą prezentowałem na początku to jednak słabiej rośnie. Poprzednie miejsce nie za bardzo jej służyło. W nowym zakątku ma się znacznie lepiej i mam nadzieję, że za jakiś czas dogoni rozmiarem swoją większą siostrę.  


Opis uprawy mahonii: ostrolistnej, orzecholistnej i rozesłanej znajdziecie na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl w zakładce "Moje rośliny". Wkrótce pojawią się tam także opisy mahonii: Cabaret, Charity i Winter Sun. 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza