UWAGA!

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

NA PORTAL

www.zimozielonyogrod.pl

ZNAJDZIECIE TAM

ZARÓWNO STARE JAK I NOWE WPISY


Partnerami portalu są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 11 października 2018

Jesienna pielęgnacja ogrodu

Wszyscy ogrodnicy i działkowicze doskonale wiedzą, że trawniki, kwiaty czy krzewy trzeba dbać praktycznie przez cały rok. Szczególnie jest to ważne w przypadku, gdy w naszych ogrodach rosną rośliny zimozielone. Nawet zimą czasami trzeba je podlewać! Jesień to powolne zakończenie okresu wegetacyjnego. Ale to także czas, kiedy większość ogrodów czy działek wymaga stałej, a nawet wzmożonej pielęgnacji. I nie mówię tu tylko o grabieniu liści czy sadzeniu nowych roślin. 

Wrzesień i październik to miesiące, kiedy nasze trawniki czy krzewy powoli przygotowują się do zimy. W okresie tym nie stosujemy już nawozów pobudzających rośliny do wzrostu, szczególnie tych, bogatych w azot. Wysiewanie jesienią azofoski to jeden z największych błędów jakie popełniają niektórzy, nawet doświadczeni ogrodnicy. Jak więc zadbać o trawnik i krzewy?


Na rynku dostępne są nawozy zwane jesiennymi. Te do trawników pozbawione są na ogół azotu lub zawierają go bardzo niewiele. Są za to bogate w fosfor i potas, które dobrze uzupełnić po okresie wegetacyjnym. Pierwiastki te nie spowodują wzrostu trawy, ale pozwolą jej na szybki rozrost bryły korzeniowej i krzewienie się trawy. Używając nawozów bogatych w wymienione składniki poprawimy kondycję murawy. Trawa stanie się także bardziej odporna na przemarzanie. 

Nawozy te występują przeważnie w formie granulatu. Dlatego też nie zapomnijcie porządnie podlać trawnika po rozsianiu nawozu. Tym bardziej, że znów brakuje opadów, a poranne mgły, jeśli w ogóle występują nie dostarczą wilgoci w ilości niezbędnej do rozpuszczenia się granulek. 


A co z krzewami? Szczególnie tymi zimozielonymi? 

W sklepach i centrach ogrodniczych znajdziecie nawozy jesienne przeznaczone do: 

- liściastych roślin zimozielonych,
- drzew i krzewów iglastych. 

Te pierwsze to na ogół płynne koncentraty, które należy rozcieńczać w konewce. Te drugie występują zarówno w formie granulatów jak i w formie płynnego koncentratu. 

Nawozy jesienne dla zimozielonych roślin liściastych bogate są w składniki, które pozwalają im lepiej przetrwać zimową suszę, która jak wiemy jest o wiele groźniejsza niż mróz. Oprócz tego składniki takie jak bor, mangan, żelazo, miedź, molibden czy cynk ułatwiają tym roślinom rozpoczęcie wegetacji na wiosnę.

Nawozy jesienne dla iglaków bogate są w fosfor i potas. Składniki te przyspieszają drewnienie pędów i zwiększają odporność roślin na mróz. Natomiast mangan czy żelazo, które także są obecne w tych nawozach zapobiegają brązowieniu igieł.


Nie zapomnijcie więc o odpowiednim przygotowaniu trawnika i roślin na zimę. Jeszcze możecie o nie właściwie zadbać, ale to już praktycznie ostatni moment na zastosowanie nawozów jesiennych. 

Na zakończenie jeszcze zdjęcie Dyzia, który spomiędzy krzewów obserwował jak biegam z konewką po ogrodzie.


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga.

6 komentarzy:

 1. Ten sezon jest tak długi, że chyba pierwszy raz mogę powiedzieć - zdążyłam przygotować ogród do zimy :) Zostało tylko zbieranie liści którym nie bardzo chce się spadać. Ostatnie dni są piękne, szkoda tylko że popołudnia mi się kurczą. U Ciebie Andrzejku porządeczek, aż miło spojrzeć.
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Bardzo dziękuję za przemiłe słowa. Super, że uporałaś się ze wszystkim. Ja jeszcze będę sadził cebulki krokusów. No i przesadzę dwie juki. Muszę przygotować im nowy kącik. Dziś już nie ma śladu po wczorajszym grabieniu i sprzątaniu. Na trawniku znów jest mnóstwo liści. Ale na drzewach jeszcze więcej :-) Póki co grabię jedynie z trawnika. Z kory zbiorę liście, jak już wszystkie opadną. Pogoda faktycznie jest piękna, a temperatury wręcz letnie :-) Oby jak najdłużej, serdeczności Ewuniu!

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Hehe, u mnie wczoraj był czyściutki trawnik. Dziś znów pełno liści. Ale przecież nie można codziennie grabić :-) Zniszczyłbym murawę :-) Serdeczności!

   Usuń
 3. Podjęliśmy się pielęgnacji zgodnie z poradami, ale jednak po miesiącach zaniedbań ogród był zbyt zapuszczony, żeby to ogarnąć. Skończyło się w zasadzie na zgarnięciu liści. Teraz będziemy chyba chcieli skorzystać z pomocy profesjonalisty. Co Pan sądzi na przykład o tej ofercie - pielęgnacja ogrodów wrocław ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie znam tej firmy, ale strona wygląda profesjonalnie :-)

   Usuń