Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 12 kwietnia 2017

Poranni goście

Wczoraj wieczorem zauważyłem, że do mojego oczka wodnego przyleciała para kaczek krzyżówek. Zaniepokoiło mnie to, gdyż w oczku pływa sporo malutkich rybek, które przyszły na świat w ubiegłym roku. Wybiegłem więc na balkon żeby troszkę postraszyć kaczki. Ale one zbytnio się nie przestraszyły. Co prawda wyszły z oczka, ale spokojnie podreptały sobie pod różaneczniki. 

Dziś rano znów były u mnie. Tym razem jednak postanowiłem zrobić im kilka zdjęć. Pogoda niestety nie sprzyjała, a i światło nie było zbyt dobre do robienia zdjęć z daleka.


Jak podaje Wikipedia samiec kaczki krzyżówki w szacie godowej ma zielono opalizującą głowę, odgraniczoną od reszty ciała białą obrożą. Przez cały rok ma żółty dziób z czarnym końcem oraz rudą pierś, co jest ważne przy odróżnianiu go od samicy, gdy krzyżówki są w szacie spoczynkowej. Pierś jest cała brązowa, opalizująca, grzbiet również, ale matowy. Złożone skrzydła brązowe, gdzieniegdzie nieco szare. Pokrywy nad i podogonowe czarne, przy czym na tych pierwszych znajdziemy pary zakręconych piór. Sterówki są białe, z szarym środkiem, a nogi pomarańczowe. Kaczorek był tak miły, że pokazał nam swoją nogę.


Samica ma mniej kontrastowe ubarwienie. Pomarańczowy dziób z czarnym wierzchem, u poszczególnych osobników różnej wielkości. Biało-kremowo-beżowa głowa, z charakterystyczną, ciemną przepaską przez oko. Ogólnie pióra przypominają nałożone na siebie pomarańczowo-brązowe łuski. Na spodzie ciała „łuski” są drobniejsze, w okolicach tyłu również. Sterówki, podobnie jak u samców, są białe. Pisklęta za to są żółtokremowe z czarnym wierzchem ciała i przepaską przez oko.


Kaczki krzyżówki jedzą praktycznie wszystko. Nie pogardzą wodną roślinnością czy pokruszonym chlebem, jedzą również owady, w tym larwy komarów. Niestety jedzą również małe ryby.


Więcej informacji o kaczkach krzyżówkach znajdziecie na Portalu hodowców ptaków ozdobnych

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga! 

4 komentarze:

 1. ooo kaczuszki :) Co za uroczy goście :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie są śliczne... Ale... Zjadają małe rybki :-( Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Urocze kaczuchy. One wyczuły Twoje małe rybki i dlatego z taką lubością odwiedzają ogród i sadzawkę.
  Wiem, że mimo wszystko cieszą Cię ich odwiedziny. Gorzej jak przepadną.
  Ja do dzisiaj nie mogę pogodzić się z utratą czterech moich ślicznych sarnich koziołków i sarenki. Wiesz, serce strasznie boli. Karmisz je całą zimę, dogadzasz, zachwycasz się nimi a ktoś potrafi bez skrupułów je wyłapać.
  Została jedynie Basia ponieważ ona nigdzie się nie zapuszcza. Przypuszczam, że jest w ciąży i ma trudności z chodzeniem. Uwielbia jabłuszka i potrafi w ciągu dnia zjeść ich ze dwa kilogramy. Dobrze, że mamy jeszcze ze trzy skrzynki. Wybacz, znowu się rozpisałam.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. He he... Tak, niby je gonię, ale z drugiej strony siedzę w oknie i patrzę jak sobie pływają i co jakiś czas wypinają kuperki, kiedy ich dziobki wędrują pod wodę :-) Bardzo mi żal sarenek... Ludzie są okrutni! Dobrze, że Basia ma Was i Wasze jabłuszka :-) Serdeczności Lusiu!

   Usuń