Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 1 kwietnia 2014

Zimozielone krzewy powoli rozpoczynają kwitnienie

Dziś się ochłodziło. Jednak ostatnich kilka bardzo ciepłych i słonecznych dni znacząco wpłynęło na wiosenny rozwój roślin. Liściaste krzewy i krzewinki zimozielone powoli rozpoczynają kwitnienie. Zapraszam do obejrzenia zdjęć tego corocznego fenomenu, dzięki któremu rośliny mogą przetrwać i cieszyć nasze oczy różnymi kolorami kwiatków. I choć niektóre z nich są dosyć niepozorne to wszystkie symbolizują rodzące się życie.

Pierwsza z roślin to mahonia ostrolistna. Jest ona zimozielonym krzewem liściastym, z rodziny berberysowatych, dorastającym do wysokości nawet ponad 2 metrów. Pochodzi z pacyficznego wybrzeża USA. Rośnie dość powoli. W moim ogrodzie rosną 2 krzewy tej odmiany mahonii. Zimują od początku w gruncie bez żadnych większych problemów.


Kolejny to laurowiśnia wschodnia Herbergii. Dwa krzewy tej odmiany rosną u mnie od ubiegłego roku. Paki kwiatowe są już prawie w pełni wykształcone i na dniach powinny zacząć się rozwijać.


Pieris japoński Debutante już rozwinął pąki.


Inna roślina, skimia japońska po raz pierwszy zakwitła w moim ogrodzie. Krótka i niezbyt mroźna zima spowodowała, że w tym roku będziemy mogli podziwiać kwiaty skimii. Dodam, że w naszym klimacie (centralna Polska) rośliny te kwitną niezwykle rzadko. To prawdziwy fenomen, no i dla mnie wielkie szczęście.
 

Kwitną także barwinki. Kwiatami obsypały się odmiany Variegata oraz odmiana podstawowa tej niskiej, zadarniającej krzewinki.
Dosłownie za chwilę zacznie kwitnąć aukuba japońska. Uprawa tej rośliny w mojej strefie klimatycznej o ogromne wyzwanie. Jest to spowodowane dosyć dużą wrażliwością aukuby na mrozy.


Runianka japońska jest w szczytowej fazie kwitnienia. Jest zimozieloną bardzo ozdobną krzewinką liściastą. Należy do rodziny bukszpanowatych. Pochodzi z terenów Chin i Japonii. Po wysadzeniu rośnie dość wolno, ale po ukorzenieniu proces ten przyspiesza. Dorosłe osobniki osiągają wysokość ok. 20 – 30 centymetrów. W moim ogrodzie rośnie od 2008 roku. Dwukrotnie od tamtego czasu była przesadzana i znakomicie to zniosła. Świetnie zimuje w gruncie.Jest wspaniałą rośliną zadarniającą. Możemy ją sadzić w pełnym cieniu, a więc tam, gdzie trawa nie za bardzo chce rosnąć.


Wiosną z dnia na dzień widać zmiany w ogrodzie. Zapraszam do codziennego odwiedzania bloga!

2 komentarze:

 1. No proszę ile będzie kwiatów w "leśnym" ogrodzie. Rośliny wyglądają pięknie i obiecująco. Zastanawiałam się nad mahonią - piszesz, że dorasta do 2m. Moja zatrzymała się na około 1,5 m. Rozrasta się tylko trochę na boki. Ciekawa jestem czy jeszcze podrośnie?
  Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Bardzo dziękuję za ciepłe i wiosenne słowa. Mahonie ostrolistne w mojej okolicy dorastają do ponad 2 metrów. Ta, której kwiatek sfotografowałem ma już prawie 170 cm, a rośnie u mnie raptem kilka lat. Ciekaw jestem jaką będzie miała docelową wysokość. Na pewno będę o niej pisał na blogu :) Pozdrowienia Ewuniu, dobrej nocy!

   Usuń