Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 10 kwietnia 2014

Ogród po deszczu

Wczoraj i dziś wreszcie trochę popadało. Wystarczyła niewielka dawka wilgoci i wszystkie rośliny wręcz wystrzeliły zielenią. I chociaż temperatura dziś nie należała do najwyższych to jednak jest wystarczająco ciepło (13 stopni C), aby rośliny znacznie przyspieszyły wegetację.

Mahonia ostrolistna rozwinęła swoje kwiaty.Ich słodki i mocny zapach nęci wiele owadów, w tym trzmiele, bąki i pszczoły.


Trzmieliny pnące Sunspot i Emerald Gaiety mają mnóstwo nowych listków. Trzmielina pnąca jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym do wysokości ok. 1 metra. Jako, że jest to pnącze, roślina prowadzona przy podporach może osiągać nawet kilka metrów wysokości. Rośnie w średnim tempie. Roczne przyrosty dochodzą od 10 - 15 c.


Powoli rozwijają się igiełki na kulistych świerkach białych Conica. Jest to wolno rosnąca odmiana świerku, wytrzymała na niskie temperatury i przesuszenie gleby. Zdecydowanie lepiej rośnie jednak w lekko wilgotnej, kwaśnej i żyznej glebie. Podczas rozwoju przybiera formę stożkową. Jest bardzo gęsty. Ma drobne, delikatne  i zielone igły. Młode przyrosty są jasnozielone i nadają temu krzewowi iście rajskiego wyglądu. Jego roczne przyrosty dochodzą do ok. 5 - 10 cm rocznie.Aby otrzymać formę kulistą należy roślinę dwa razy do roku przycinać i formować.


Dosłownie za chwilę pojawią się młode listki na klonie japońskim Dissectum Garnet. Może on rosnąć w pełnym słońcu lub w półcieniu. Jest to niewielki krzew dorastający do ok. 1 – 1,5 metra wysokości. Nie kwitnie i nie lubi cięcia. Jego listki są purpurowo czerwone i bardzo głęboko wcięte.


Trawa mozga trzcinowata zaczęła szybko rosnąć. Jest to dosyć ekspansywna roślina, i dobrze jest zabezpieczyć jej korzenie za pomocą wkopywanego w ziemię bordera, który zapobiegnie nadmiernemu rozrostowi trawy.


 Ku mojej uciesze magnolia Grandiflora wypuściła pączki na nowe gałązki.


Sporo pąków ma pieris japoński Leatlle Heath.


Funkie (hosty) coraz śmielej wyglądają z podłoża.

 

A głogownik Davidiana rozwija coraz więcej liści.


W ogrodzie co dzień wszystko się zmienia. Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga ui śledzenia zmian w ogrodzie.

6 komentarzy:

 1. Jest naprawdę pięknie!!! Zieleń nabrała zupełnie innego koloru. A ja już trzy dni nie byłam w ogrodzie bo ciągle pada. Patrzę tylko z okna jak ogród się zmienia. Może jutro się uda? Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas prawdziwy kwiecień - plecień. Czasami pada, a czasem słonko przypieka :) Nie mogę się już doczekać zdjęć Twojego pięknego ogrodu Ewuniu! Pozdrowienia!

   Usuń
 2. U nas zimno,przelotnie pada...ale robi się coraz bardziej zielono,pozdrawiam:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, mamy teraz festiwal różnych odcieni zieleni. Uwielbiam ten okres roku :) Pozdrowienia!

   Usuń
 3. I u mnie także z przerwami pada i jest dość chłodno. Deszcz jest bardzo potrzebny i miło patrzeć jak rośliny po deszczu pięknie wyglądają .
  A machonia też w tym roku obsypana kwiatami u mnie i przed wejściem do domu 'wita' jej zapach. Ponoć od jutra ma być już cieplej :))) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj! To prawda, deszcz jest teraz niezbędny, rośliny bardzo potrzebują wilgoci. Jak będzie cieplej to na dniach wszystko już będzie się pięknie zielenić. Pozdrowienia!

   Usuń