Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 15 kwietnia 2014

Wiosenne nawożenie trawnika

Ostatnie dni przyniosły tak długo oczekiwane i jakże potrzebne przyrodzie opady. Po deszczu momentalnie dookoła się zazieleniło. Taka pogoda sprzyja również trawnikowi. Jest to także idealny moment na rozsypanie wiosennego nawozu. Padający deszcz szybko rozpuści granulki nawozu, które dzięki temu lepiej wchłoną się w murawę i szybciej trafią do źdźbeł trawy czekających na zasilenie. Kwiecień to czas odradzania się trawnika po zimie. Kiedy już trawa jest napowietrzona i pięknie się zieleni możemy przystąpić do pierwszego koszenia. Ja to zrobiłem już tydzień temu. Powoli szykuję się do skoszenia trawnika na Święta. Musze to zrobić na dniach bo w Wielki Piątek wyjeżdżam.

Poza nawożeniem równie ważne jest wapnowanie trawnika. Należy to zrobić zaraz po zakończeniu meteorologicznej zimy. Wapnowanie odkwasza glebę. Ale uwaga, trawy lubią gleby o lekko kwaśnym odczynie, pomiędzy 6 i 7 pH.


Oznakami zbyt wysokiego odczynu mogą być pojawiające się mchy oraz ogólna zła kondycja trawnika, czyli rzadko rosnąca trawa i pożółkłe jej źdźbła. Ponieważ wapno bardzo długo się wchłania zabieg wapnowania należy przeprowadzać co 3-4 lata i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Nadmiar wapnia w trawie może prowadzić do uszkodzenia trawnika, rozrostu chwastów, a nawet chorób grzybowych!


Więcej informacji o pielęgnacji trawnika znajdą Państwo tutaj: Trawnik

Zapraszam serdecznie do codziennej lektury bloga.

4 komentarze:

 1. Uwielbiam te zielone dywaniki wiosną....:):):)
  My mamy już 3 koszenia za sobą...aerację też...tylko na wysypanie nawozy brak czasu...:(
  Pozdrowienia...i szczęśliwej podróży

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :) Ja też bardzo lubię soczystą wiosenną zieleń. Niektórzy moi znajomi myśleli, że obrabiam zdjęcia i je podkolorowuję. Dopiero gdy zobaczyli trawnik na własne uczy uwierzyli, że naprawdę jest taki zieloniutki :) Miłego dnia, pozdrowienia!

   Usuń
 2. Śliczna murawa Andrzejku. Chyba powinnam w tym roku pomyśleć o wapnowaniu - dziękuję za podpowiedź. Miłego dnia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu! Bardzo dziękuję za miły komentarz :) Wapnowanie trawnika można przeprowadzać co kilka lat. Trzeba uważać, żeby odczyn gleby nie był zbyt zasadowy :) Pozdrowienia, miłego dnia!

   Usuń