Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 18 kwietnia 2014

Ogród w Wielki Czwartek

Wczorajszy dzień czyli Wielki Czwartek przyniósł wspaniałą i słoneczną pogodę. I chociaż nie było zbyt ciepło, bo w najcieplejszym momencie dnia słupek rtęci ledwie doszedł do +15 stopni w cieniu, to na słońcu było bardzo przyjemnie i wręcz gorąco. Aż miło było wyjść do ogrodu i porobić trochę zdjęć. 

W ogrodzie cały czas coś się zmienia. Rośliny bardzo szybko rosną i robi się coraz bardziej zielono. Clematis Josephine ma mnóstwo pąków. Nie mogę się już doczekać kiedy zakwitnie.


Pieris japoński Debutante powoli zaczyna przekwitać. Białe dzwonki z jego kwiatów spadają już na ziemię.


Trzmieliny pnące Canadale Gold mają coraz większe wiosenne przyrosty. Kolejne gałązki powinny pojawić się późnym latem.Barwinki podobnie jak pieris japoński, też już powoli zaczynają przekwitać. Co prawda większość kwiatków jest jeszcze w dobrej formie, ale część już niestety opadła.
W szczytowym momencie kwitnienia jest za to skimia japońska Rubella. Z uwagi na dosyć niską mrozoodporność krzew ten w wielu rejonach Polski jest dość trudny w uprawie. W naszych warunkach klimatycznych kwitnie niezwykle rzadko. Tegoroczna łagodna zima spowodowała jednak, że pąki kwiatowe, które zawiązały się już jesienią nie przemarzły i teraz pięknie się pootwierały.


Inna z moich skimii - Fragrant Cloud jeszcze nie kwitnie. Krzew ten rośnie w pełnym cieniu i potrzebuje jeszcze trochę czasu na rozwinięcie swoich pąków. Jej kwiatki podobno są zielono-białe. Sprawdzimy to gdy zakwitnie.


A mahonia ostrolistna zrzuca już żółte płatki na ziemię i trawnik. Powoli dobiega końca jej kwitnienie, ale tak jak pisałem wczoraj swoim zapachem wciąż wabi mnóstwo owadów.


Bardzo dziękuję za pozostawione komentarze i uwagi.

4 komentarze:

 1. Słoneczko bije z twoich zdjęć, pomimo że wciąż jest chłodno rośliny już dawno poczuły wiosnę, ja czekam już tylko az słupek rtęci zdecydowanie poszybuje w górę i na zdjęcia kwitnącego clematisa, nie wiem czy widziałam kiedykolwiek tą odmianę
  serdecznie pozdrawiam Andrzeju!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, pozdrowienia z Pragi, radosnych Swiat Wielkiej Nocy!

   Usuń
 2. Moze dzis jak ogarne sytuacj e wrzucę zdjęcie mojego ogródka, zapraszam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Jolu! Pozdrowienia z Pragi, radosnych Swiat!

   Usuń