Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 3 listopada 2013

Ogród botaniczny w Berlinie 3

Zapraszam dziś na ostatnią odsłonę spaceru po Ogrodzie botanicznym w Berlinie. Wrócimy tu jeszcze, ale już tylko do szklarni, i to dopiero wtedy, gdy na zewnątrz zrobi się zimowo. mam nadzieję, że nieprędko to nastąpi.

Dziś nasze kroki skierujemy do arboretum ogrodu, czyli części leśnej. Można tu znaleźć bardzo wiele ciekawych okazów drzew. Poniżej wspaniała sosna.


No i piękny okaz dębu czerwonego.


Wróćmy teraz do historii miasta. Jak podaje Wikipedia po przejęciu władzy przez nazistów w 1933 Berlin stał się stolicą utworzonej przez Hitlera III Rzeszy. W 1936 odbyły się w Berlinie igrzyska olimpijskie. Planowano znaczną rozbudowę miasta na stolicę świata (tzw. plan Germania), czemu przeszkodziła klęska Niemiec w II Wojnie Światowej oraz znaczne zniszczenia miasta. W czasie alianckich bombardowań i walk o zdobycie miasta, znaczne obszary zabudowy zostały dosłownie zmiecione z powierzchni ziemi. Niestety Warszawa była bardziej zburzona. Poza tym pamiętajmy o tym, kto rozpoczął tę szaleńcza wojnę.

W trakcie lektury historii zapraszam do obejrzenia kilku wspaniałych klonów. Pierwszy z nich to Acer dawidii.


Po II wojnie światowej Berlin został podzielony na 4 sektory okupacyjne. Stąd też przed ponownym zjednoczeniem Niemiec miasto było podzielone na część wschodnią stanowiącą dawny sektor radziecki  i od 1949 stolicę NRD i część zachodnią (Berlin Zachodni)  będącą specjalnym obszarem administrowanym przez aliantów ze statusem zbliżonym do wolnego miasta (błędem jest stwierdzenie, że Berlin Zachodni należał do RFN) powstałą z francuskiego, brytyjskiego i amerykańskiego sektora okupacyjnego. 

W przerwie kolejny klon. tym razem to Acer monspessulanum.

 
W latach 1948–1949 Sowieci wprowadzili blokadę Berlina Zachodniego, na co alianci zachodni odpowiedzieli uruchomieniem mostu powietrznego z zaopatrzeniem. W latach 1961–1989 Berlin Zachodni był otoczony murem, którego zburzenie w 1989 r. stanowi symbol zjednoczenia dwóch części miasta oraz dwóch państw niemieckich. Decyzją Bundestagu, od 1991 Berlin jest stolicą zjednoczonych Niemiec. Od 1999 w Berlinie swoje siedziby mają parlament i rząd. 

Na koniec opowieści historycznych kolejne klony. Niestety tabliczki były nieczytelne albo nie było ich w ogóle.Na koniec opowieści jestem winien Państwu kilka informacji logistycznych dotyczących ogrodu.

Ogród czynny jest przez cały rok i to codziennie za wyjątkiem 24 grudnia. I to jest urzekające, bo w Polsce często ogrody są w okresie zimowym nieczynne, bądź otwarte tylko w wybrane dni. 

Godziny otwarcia zależą od miesiąca i wyglądają następująco:

styczeń, listopad, grudzień: 09.00 - 16.00
luty: 09.00 - 17.00
marzec, październik: 09.00 - 18.00
kwiecień, sierpień: 09.00 - 20.00
maj, czerwiec, lipiec: 09.00 - 21.00
wrzesień: 09.00 - 19.00

Najłatwiej i najszybciej dojechać tam można z centrum Berlina kolejką miejską S-bahn, linia nr S1. Następnie należy przejść spacerkiem ok. 800 metrów, do głównego wejścia. Mapę dojazdu można znaleźć na nw. stronie internetowej. Przy wejściu znajdują się kasy. Bilet normalny kosztuje 6 EURO.

Więcej informacji (po niemiecku i angielsku) na stronie internetowej ogrodu http://www.bgbm.org/en

Na koniec jesze przepiękny okaz berberysa Julianae...


bluszczu kolchidzkiego (odmiana podstawowa)...


oraz bluszczu pospolitego.


Zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

 1. Zachwycające okazy. Uwielbiam takie ogromne rośliny, chciałabym doczekać czasu gdy mój ogród wystrzeli wysoko do nieba.
  Dodatkowo te jesienne barwy dodają uroku. Zazdroszczę Ci takiej wycieczki. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Ewuniu za miłe słowa. Ja też czekam z niecierpliwością, aż moje krzewy i nowe drzewa chociaż trochę urosną. Miłego i spokojnego tygodnia! Pozdrowienia!

   Usuń