Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 1 listopada 2013

Ogród botaniczny w Berlinie 1

Pisząc o ogrodach Berlina nie mógłbym napisać kilku słów o samej stolicy Republiki Federalnej Niemiec. Miasto to zamieszkuje prawie 3 500 000 osób, co czyni go jedną z większych europejskich metropolii. Daleko mu może do Londynu, Paryża czy Moskwy, ale mimo wszystko wciąż mieści się w czołówce. Wieloletni podział miasta z czasów zimnej wojny wciąż jest tam widoczny ale równie widoczne są prace, których celem jest ponowne zespolenie miasta. I nie mam tu namyśli jedynie Placu Poczdamskiego czy gmachu Reichstagu, ale również budowę nowej linii metra pod aleją Unter den Linden (czyli Pod Lipami). 

Źródła historyczne podają, że już w XII w p.n.e. na terenie dzisiejszego berlina zamieszkiwały plemiona wczesnogermańskie. nie możemy jednak zapominać o tym, że przez setki lat wczesnego średniowiecza teren tan zamieszkiwali Słowianie Zachodni. Od ok. 1200 roku Berlin wszedł w obszar wpływów niemieckich, ale o tym oraz o nowożytnej historii Berlina napiszę więcej w kolejnych postach.

Dziś zapraszam na pierwszą część spaceru po tamtejszym ogrodzie botanicznym. Tak jak pisałem w poprzednim poście ogród ten nie odznacza się szczególną pięknością, jest wręcz dosyć surowy, ale mimo wszystko z uwagi na bogactwo roślin jest jednym z bardziej urokliwych. Uważam, że ogrody można zwiedzać o każdej porze roku. Także teraz, jesienią można tu znaleźć wiele pięknych miejsc.


Już niedaleko od głównego wejścia zwiedzających zachwyca piękny okaz bluszczu krzewiastego.


Berlin leży w tej samej strefie klimatycznej co Poznań czy Wrocław, rośnie tu wiele liściastych roślin zimozielonych. Wśród nich można tu spotkać m.in. mahonię media.


Rosną tu także laurowiśnie, poniżej odmiana Caucasica.


Pierwotnie ogród był usytuowany w dzielnicy Schoeneberg, jednakże z uwagi na brak miejsca w centrum, na początku XX wieku przeniesiono go do dzisiejszej siedziby w Dahlem. W chwili obecnej rośnie tu ponad 22 000 gatunków drzew i krzewów. Ogromne wrażenie robią wspaniałe i zadbane szklarnie, którym poświęcę oddzielny post. Ogród zajmuje powierzchnię ponad 43 ha i jest jednym z największych i najważniejszych ogrodów botanicznych świata. 

Szczególnie zachwycająca jest kolekcja klonów, które rosną zarówno w arboretum będącym częścią  ogrodu jak i w pozostałych jego częściach. O tej porze roku wyglądały przepięknie, przebarwiając się we wszystkich chyba kolorach tęczy. Mnóstwo klonów można znaleźć w orientalnych Ogrodach Świata, ale im też poświęcę oddzielny post.


Inne drzewa też nie ustępowały im swoją urodą.


Bardzo ciekawie wygląda kolekcja mrozoodpornych kaktusów i juk.


Zaintrygował mnie również dąb hiszpański, który jest gatunkiem półzimozielonym.


A więcej informacji o ogrodzie oraz o historii Berlina już wkrótce na moim blogu. Zapraszam do lektury!

2 komentarze:

  1. Ale super może mi też kiedyś uda się tam wpaść na wizytę. Piękna kolekcja a już czekam na tego posta o Klonach heheheh bo jestem ich wielkim fanem i maniakiem :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj! Klonów jest tam całe mnóstwo, na pewno opublikuję jeszcze kilka ich zdjęć z ogrodu botanicznego, no i kilka z Ogrodów Świata. Pozdrowienia. PS. Twoja koleżanka się na mnie obraziła za laurowiśnię :( Przykro mi, ale chyba napisałem trochę za ostro.

      Usuń