Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 7 lutego 2014

Początek lutego w Madrycie


Dziś zapraszam Państwa na krótki spacer po stolicy Hiszpanii - Madrycie. W Polsce zima trochę odpuściła, ale to w Hiszpanii kwitną już kwiaty. U nas musimy na to jeszcze poczekać. 

Madryt to jedno z największych miast Unii Europejskiej, ma ponad 3 200 000 mieszkańców. Region metropolitarny (trzeci co do wielkości w Unii Europejskiej (Po Paryżu i Londynie) zamieszkuje natomiast ponad 6 300 000 ludzi. 

Klimat Madrytu jest ściśle zależny od położenia tego miasta. A warto zaznaczyć, że Madryt leży na wysokości ponad 600 m. n.p.m. Zimą temperatury spadają tu nocami czasami poniżej 0 stopni C. A śnieg wcale nie jest jakimś nieznanym zjawiskiem. Oczywiście w ciągu dnia słońce ogrzewa powietrze i robi się cieplej. Latem natomiast temperatury często w ciągu dnia przekraczają +40 stopni C. Dopiero noc przynosi orzeźwiające powietrze. 

W Madrycie jest bardzo wiele zabytków. Ale, co mnie szczególnie zainteresowało, nie brak tu również wspaniałych liściastych roślin zimozielonych. Poniżej młode drzewka magnolii wielkokwiatowej.


Pomimo tego, że początek lutego przynosi dosyć chłodne dni, to jednak w całym mieście kwitną już bratki.


Jednym z ciekawszych zabytków Madrytu jest Templo de Debod – (Świątynia Debod). To egipska świątynia boga Amona, podarowana Hiszpanom za pomoc przy budowie tamy asuańskiej; mieści się na terenie Parque del Oeste, na skarpie nad rzeką Manzanares. Ma różne sale, wśród których najważniejsza jest Kaplica zdobiona reliefami, która zachowana jest w oryginalnym stanie i jest to najstarsza część świątyni, gdzie zobaczyć można sceny rytuałów. Szczególnie pięknie świątynia wygląda nocą, kiedy jest wspaniale podświetlona.


Świątynię otacza piękny park.


Ze skarpy nad rzeką Manzanares, która znajduje się nieopodal świątynii można podziwiać wspaniały widok na  Palacio Real (Pałac Królewski) oraz Katedrę La Almudena.


Bliżej Pałacu Królewskiego można podziwiać piękne ogrody, w których rosną m.in. magnolie wielkokwiatowe, trzmieliny japońskie, tuje czy bukszpany.

Warto wspomnieć, że obecnie rodzina królewska mieszka w rezydencji poza miastem, a Palacio Real pełni jedynie funkcje muzealne i reprezentacyjne.Madryt ma wspaniale rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Jest tu 12 linii metra i 3 linie tramwajowe ściśle skomunikowane z podziemną kolejką. Na pewno w moich postach wrócę jeszcze do tego miasta, żeby pokazać jego urok, oczywiście przez pryzmat roślin zimozielonych!

2 komentarze:

  1. Piękne miasto i wspaniałe zdjęcia. Wkrótce i u nas świat wybuchnie kolorami. Tymczasem jest prawie wiosennie, słońce świeci a powietrze pięknie pachnie. Miłego dnia Andrzejku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Ewuniu! U nas jeszcze leży trochę śniegu, ale dziś było już naprawdę wiosennie. Oby tak dalej. Precz z zimą! Pozdrowienia. Miłego wieczoru.

      Usuń