Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 11 lutego 2014

11 lutego w latach 2013 i 2014

Mamy kolejny dzień odwilży. Dziś jednak w centrum kraju jest pochmurno, a przed południem kropił deszcz. Wczoraj rano lało jak z cebra, ale przed południem niebo się rozpogodziło i do końca dnia świeciło piękne słońce. Było też ciepło, prawie +10 stopni. Dziś jest chłodniej, +8. W moim ogrodzie tam, gdzie docierają promienie słoneczne śnieg już stopniał. Jednak w miejscach zacienionych wciąż widać białe połacie śniegu. A jak było rok temu? Znacząco chłodniej niż dziś. 10 lutego 2013 padał deszcz ze śniegiem, ale nocą przyszło ochłodzenie i wszystko zamarzło. Lód osadził się na roślinach. Wyglądało to dosyć zjawiskowo, ale na pewno nie służyło dobrze roślinom. Dziś na szczęście jest cieplej niż rok temu, a prognozy na najbliższe dni nie wskazują na powrót zimy. Zapraszam na porównanie 11 lutego z bieżącego i ubiegłego roku.

Tak wyglądały trzmieliny i mahonia rok temu.


A tak to samo miejsce prezentuje się dzisiaj.


Pieris japoński rok temu miał już pąki kwiatowe. Podobnie wygląda w tym roku. Tylko śniegu jakby mniej i słupek rtęci na termometrze jest dziś znacznie wyżej niż w 2013.

2013


2014


W ubiegłym roku na bluszczu krzewiastym był śnieg. 


W tym roku krzewy są zieloniutkie, tylko gdzieniegdzie dookoła nich widać jeszcze ślady zimy.


Jeszcze rzut oka na oczko wodne. W ubiegłym roku pokrywa lodu była grubsza niż teraz. Krótkie ocieplenie w pierwszej dekadzie lutego 2013 oraz nieustanne działanie sztucznego przerębla z napowietrzaczem i grzałką spowodowały, że koło styropianowego pływaka woda rozmarzła. W całym ogrodzie leżało sporo śniegu.


Dziś warstwa lodu jest znacznie cieńsza. Padający deszcz sprzyjał topnieniu lodu. Napowietrzacz i grzałka również zrobiły swoje. Latem ubiegłego roku po prawej stronie oczka (na zdjęciu) pojawił się duży kamień. Przytrzymuje on donicę z pałką wodną. Poza tym patrząc na oczko od strony domy wygląda ono teraz jak serce.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz