Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 5 czerwca 2016

Otwarte Ogrody 2016

Już w przyszły weekend odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Otwarte Ogrody. W tym roku po raz pierwszy w historii 3 miasta współpracujące w ramach projektu "Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów" tj. Brwinów, Milanówek i Podkowa Leśna organizują Festiwal w tym samym czasie!

O Projekcie "Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów" napiszę już wkrótce, dziś jednak chciałbym ponownie przybliżyć Państwu idee przyświecające Festiwalowi Otwarte Ogrody! Wiem, wiem. Już o tym pisałem, ale szkoda byłoby ponownie nie nakreślić kilku słów o tej wspaniałej inicjatywie.

W czasach, w których jak grzyby po deszczu powstają chronione osiedla i domy za wysokimi ogrodzeniami, mieszkańcy Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów w jeden, czerwcowy weekend roku, dzielą się swoją prywatną przestrzenią, często zabytkowych domów i ogrodów. Władze lokalne, osoby prywatne i organizacje pozarządowe organizują oddolnie kilkadziesiąt kameralnych, otwartych wydarzeń. Jest w czym wybierać: koncerty, recitale, wystawy plastyczne i fotograficzne, plenery malarskie, wycieczki, pikniki, spektakle, warsztaty, spotkania z twórcami, pokazy filmów, potańcówki. W tyle nie pozostają lokalne instytucje kultury, proponując bogaty program imprez. Artyści otwierają pracownie prezentując swoje dzieła.

Spacerując po Brwinowie, Milanówku i Podkowie można w ten wyjątkowy weekend zajrzeć do zamkniętych na co dzień zabytkowych przestrzeni, poznać nieznane wcześniej miejsca, odkryć ich urodę i, czasami niezwykłą, historię. „Otwarte Ogrody” promują lokalne dziedzictwo kulturowe i integrują lokalną społeczność, budując wyjątkowe więzi sąsiedzkie. Festiwal to prawdziwe święto lokalnych społeczności.

Dla Podkowy to już XII edycja Festiwalu. „Otwarte Ogrody” organizowane są tu cyklicznie od 2005r., ich pomysłodawcami byli Magdalena Prosińska i Łukasz Willmann. Są częściowo finansowane ze środków samorządu lokalnego. Wspierają je również prywatni sponsorzy – przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy. Całość koordynuje Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich. Program podkowiańskich imprez można pobrać TUTAJ

Podobnie jak w dwóch ubiegłych latach, również teraz serdecznie zapraszam do mojego ogrodu. Impreza będzie w sobotę 11 czerwca w godzinach 11.00 - 14.00! Dodam, że w tym roku Zimozielony ogród jest wpisany zarówno do programu podkowiańskiego jak i brwinowskiego!
 
Tak było w moim ogrodzie 2 lata temu.


A to już krótka fotorelacja z ubiegłego roku.


Dla Milanówka to XI Edycja. Program imprez milanowskich można pobrać TUTAJ

Brwinów natomiast organizuje w tym roku X jubileuszową edycję Festiwalu. Warto dodać, że imprezy będą nie tylko w samym mieście ale również w wielu miejscowościach należących do Gminy Brwinów. Cała okolica będzie więc się bawić! Jak już wspomniałem wśród brwinowskich imprez jest również mój ogród! Cały brwinowski program znajdziecie Państwo TUTAJ

Jeszcze raz serdecznie zapraszam do odwiedzin Zimozielonego ogrodu w sobotę 11 czerwca w godzinach 11.00 - 14.00!
Ogród już czeka!

O idei festiwalu oraz o tym, co wydarzy się podczas edycji w innych miastach można przeczytać na stronie http://www.otwarteogrody.pl/

2 komentarze:

 1. Świetna inicjatywa, szczególnie w tych czasach, kiedy ogrody są zamknięte przed ludzkim okiem.
  Twój ogród jest świetnie przygotowany na odwiedziny gości.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Lusiu! To prawda, inicjatywa jest godna naśladowania. Podkowa była pierwsza... Potem przyszły kolejne podwarszawskie miejscowości i stołeczne dzielnice. Teraz słyszałem, że i inne miasta i miasteczka w Polsce będą organizować takie imprezy! Naprawdę warto! Jest to przede wszystkim wydarzenie kulturalne, ale też dobra okazja do podzielenia się z innymi swoim hobby, niezależnie od tego czy jest to gra na pianinie, pisanie, haftowanie czy tak jak w moim przypadku uprawianie ogrodu :-) Serdeczności :-)

   Usuń