Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 12 stycznia 2014

Tulipanowiec amerykański

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) jest jednym z największych i najwyższych drzew występujących w swoim naturalnym środowisku. Jest to jeden z dwóch gatunków tulipanowca, drugi to tulipanowiec chiński. Jest to drzewo zrzucające liście na zimę. Pochodzi z południowo-wschodniej części USA, gdzie dorasta do ponad 60 metrów wysokości. Jego naturalne stanowiska znajdują się w Appalachach. 

W moim ogrodzie rośnie jeden malutki jeszcze tulipanowiec.


Drzewo to ma bardzo charakterystyczne liście i trudno pomylić tulipanowca z każdym innym gatunkiem drzew. Są one dosyć duże, osiągają do 15 cm długości i 20 cm szerokości. W Polsce tulipanowiec amerykański dorasta do ok. 20-30 metrów. Potrzebuje sporo światła dlatego najlepszym stanowiskiem dla niego będzie bardzo słoneczne miejsce. Poradzi sobie jednak również w półcieniu, chociaż wtedy korona może być luźniejsza, a przebarwienia jesienne liście nie tak kolorowe jak u roślin rosnących w pełnym słońcu..

Tulipanowce, które rosną w pełnym słońcu jesienią wspaniale się przebarwiają. Poniżej 2 okazy tego drzewa znajdujące się  w Ogrodach Świata w Berlinie.


Tulipanowiec amerykański bez problemu znosi polskie zimy. Jedynie młode drzewka mogą być narażone na uszkodzenia w czasie bardzo silnych mrozów (poniżej -28 stopni C). Wystarczy jednak osłonić je agrowłókniną co zabezpieczy drzewka przed mroźnymi i wysuszającymi wiatrami. Dobrze jest również osłonić korzenie i podstawę pnia kopczykiem np. z kory sosnowej.

Tak wyglądał mój tulipanowiec jesienią 2013 roku.


Tulipanowce maja piękne kwiaty, podobne do tulipanów uprawianych w naszych ogrodach. Stąd zresztą pochodzi nazwa drzewa. Kwiaty są obupłciowe i pojawiają się na roślinie w czerwcu.

Ciekawostka: Tulipanowiec amerykański jest bardzo ważnym w USA drzewem miododajnym!

Więcej informacji o tym pięknym drzewie znajdziecie Państwo już wkrótce na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl

Zapraszam do lektury!

4 komentarze:

 1. Osobiście nie posiadam, ale u moich sąsiadów, wujka i cioci...jest taki już konkretny okaz, zazwyczaj zakradam się do nich jesienią na te piękne liście....zachwycam się nimi !!!
  Niestety....ponoć ma płytki system korzeniowy...bardzo ucierpiał podczas ostatnich upałów latem, musieli obciąć jedną olbrzymią gałąź...
  mam nadzieję,że się pozbiera bo widzę go z mojej działki i cieszę nim oczy...szkoda by go było....
  Pozdrawiam Andrzeju....niech Ci zdrowo rośnie...:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Aniu! Bardzo dziękuję za komentarz. Tulipanowce lubią lekko wilgotne gleby i dosyć wilgotne powietrze. Latem, kiedy jest bardzo ciepło i sucho należy je regularnie podlewać. Mam nadzieję, że drzewo, które widzisz z działki będzie pięknie rosło i zdobiło pejzaż :) Pozdrowienia. Miłego tygodnia!

   Usuń
 2. Podziwiam Twój zapał ogrodniczy :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, dziękuję za miłe słowa :) Spokojnego tygodnia życzę :) Pozdrowienia!

   Usuń