Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

piątek, 10 stycznia 2014

Początek stycznia w latach 2008 - 2014

Zima 2013/2014 póki co jest wyjątkowo ciepła. Codziennie temperatura sięga +10 stopni C. Były dni kiedy słupek rtęci przekraczał +12. Pisałem ostatnio o roślinach, które w zasadzie powoli rozpoczynają wegetację. mam nadzieję, że zima, która prędzej czy później na pewno nadejdzie nie narobi zbyt wielu szkód zarówno wśród roślin ozdobnych jak i wśród drzewek owocowych czy roślin użytkowych. A jak wyglądał początek stycznia na przestrzeni ostatnich kilku lat? Dziś zapraszam Państwa na przegląd zdjęć ogrodu od 2008 do 2014 roku. Wszystkie zdjęcia pochodzą z pierwszej połowy stycznia.

Zima 2007/2008 była jedną z łagodniejszych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Mimo tego oczko wodne było zamarznięte, a co jakiś czas pojawiał się śnieg i ujemne temperatury. Trawnik nie był tak zielony jak w tym roku.Tak wyglądał ogród 12 stycznia 2008.


Początek stycznia 2009 już nie był tak łaskawy. Pogoda wróciła do normy i mieliśmy sporo śniegu i lekki mróz. Poniższe zdjęcie pochodzi z 04 stycznia 2009. Proszę zwrócić uwagę na miejsce, gdzie obecnie jest urządzony kącik różanecznikowy. Wtedy nic tam jeszcze nie rosło. Oczywiście poza dębem.


Podobna pogoda była rok później. Tylko śniegu spadło dużo więcej, a i temperatura też była niższa. Zdjęcia wejścia do domu zrobiłem 09 stycznia 2010.


Zimowa aura utrzymywała się również w 2011 roku. Nie było bardzo zimno, ale śniegu spadło dosyć sporo. 10 stycznia 2011 roku, kiedy robiłem poniższe zdjęcie zabrakło natomiast słońca.


Za to 12 stycznia 2012 słońca było w bród. Nie zabrakło również śniegu i mrozu. To była naprawdę zimny dzień.


Ubiegłoroczna zima dała się wszystkim we znaki. Już na początku grudnia spadł śnieg, niestety tylko po to żeby na Święta Bożego Narodzenia stopnieć. Zima trwała praktycznie do początku kwietnia, z kilkoma przerwami na odwilż. Najcieplej było na początku marca, ponad +17 stopni! Pamiętam, że myślałem iż zima się skończyła i posadziłem w ogrodzie i przy furtce bratki. Ku mojemu zdziwieniu dobę po Dniu Kobiet spadł śnieg i powróciły ujemne temperatury. Mam nadzieję, że w tym roku to się nie powtórzy. W każdym razie 09 stycznia 2013 roku przyniósł zimową pogodę.


A w tym roku? Sami Państwo wiecie jak wygląda sytuacja pogodowa. Chociaż większość mediów trąbi o rychłym nadejściu zimy, to niektóre zagraniczne strony internetowe informują jedynie o lekkim ochłodzeniu w przyszłym tygodniu. W nocy temperatury w centrum Polski mogą spadać lekko poniżej ) stopni C. Za to w ciągu dnia mają być dodatnie. Poważniejsze ochłodzenie zagraniczne strony przewidują dopiero po 23 stycznia. Czy tak będzie? Zobaczymy. Prognozowanie pogody na odległe terminy to prawdziwa loteria. 

Na zakończenie jeszcze jedno zdjęcie. I chociaż można mieć wrażenie, że to Śmigus Dyngus to jednak zdjęcie zrobiłem w Święto Trzech Króli 2014.


Serdecznie zapraszam do polubienia strony "Zimozielony ogród", która znajduje się na portalu społecznościowym Facebook. Można to zrobić klikając w ten link: https://www.facebook.com/Zimozielonyogrodandrzejzawadzki?ref=tn_tnmn

2 komentarze:

  1. Trudno uwierzyć, że tak wygląda styczniowy ogród. Ale u mnie jest podobnie. Nic dobrego z tego nie wyniknie. No, chyba że w tym roku zimy nie będzie? Ale by było fajnie!!! Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Ewuniu! Bardzo dziękuję za Twój komentarz! Bardzo bym się cieszył gdyby za moment nadeszła już wiosna! Ale chyba zima nas nie ominie :( Miłego weekendu Ewuniu. Pozdrowienia!

      Usuń