Partnerami bloga są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 27 stycznia 2014

Madryt - Park Retiro - sposób na zimę

Dzisiejszego posta chciałbym zadedykować Carli C... Jej wczorajszy wpis na Facebooku na fanpage'u "Zimozielony ogród"  zainspirował mnie do sięgnięcia po stare zdjęcia i napisania posta o jednej z moich wizyt w Madrycie, podczas której miałem przyjemność zwiedzić Park Retiro.

Dziś od rana padał śnieg, więc w moim ogrodzie cały czas jest biało. Nie chcę codziennie pisać o tym, że jest zimno i pada biały puch.


Dlatego też postanowiłem pogrzebać w archiwach na płytach i znalazłem. Dziś napiszę o wspaniałym madryckim parku jakim niewątpliwie jest Retiro. Dziękuję Carli za inspirację!

Uwaga! Zdjęcia pochodzą z 2005 roku! 

Poniżej pomnik króla Alfonsa XII,  który panował w Hiszpanii w latach 1874-1885.


Parque del Retiro, bo tak brzmi jego nazwa w języku hiszpańskim znajduje się we wschodniej części miasta. Otoczony jest gęstą zabudową, a w jego okolicy znaleźć można wiele znanych muzeów, w tym Prado, Thyssen-Bornemisza czy Królowej Zofii. Par sąsiaduje również z jedną z najbogatszych dzielnic Madrytu - Los Jeronimos. 

Na zdjęciu widac Paseo de la Argentina.Park jest oazą zieleni w centrum miasta. Zajmuje powierzchnię 1,4 km2. Niedaleko parku znajduje się słynny dworzec kolejowy Atocha, na którym terroryści 11 marca 2004r. przeprowadzili ataki na pociągi. W starej części dworca jest wspaniały ogród, ale o tym napisze w innym poście.

W Parku Retiro jest wiele wspaniałych alei, pomników i innych atrakcji turystycznych. Odbywa się tu sporo różnych przedstawień oraz imprez masowych. Można tu znaleźć mnóstwo ciekawych roślin. Mnie oczywiście zaciekawiły małe palemki.


Jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków parku jest Pałac Kryształowy. Został wybudowany w 1887 roku na potrzeby organizacji specjalnej wystawy Wysp Filipińskich.


Tak wygląda Pałac z drugiej strony. W arku znajduje się spore jeziorko, które w letnie gorące dni daje ochłodę mieszkańcom Madrytu. Należy podkreślić, że w przeszłości park pełnił funkcję ogrodów królewskich. Do początku XIX wieku w Parku stał Pałac Buen Retiro. Niestety podobnie jak park sam Pałac mocno ucierpiał podczas hiszpańskiej wojny niepodległościowej z napoleońską Francją.

Mieszkańcy Madrytu mieli jednak możliwość podziwiać jeszcze i park i pałac w pełnej krasie gdyż panujący w latach 1759- 1788 król Karol III otworzył park dla publiczności.

Park odzyskał swoją urodę za panowania królowej Izabeli II, która w 1868 roku sprawiła, że park stał się własnością publiczną.


Madrytczycy chętnie spędzają wolnych czas w tym parku. Jest on ponadto ważną atrakcją turystyczną miasta. Dlatego podczas pobytu w stolicy Hiszpanii parku nie może zabraknąć na liście miejsc godnych odwiedzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz