UWAGA!

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

NA PORTAL

www.zimozielonyogrod.pl

ZNAJDZIECIE TAM

ZARÓWNO STARE JAK I NOWE WPISY


Partnerami portalu są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

środa, 5 grudnia 2018

Niespotykane zimozielone rośliny liściaste - ostrokrzew amerykański

Jak wiecie na moim blogu rozpocząłem publikowanie artykułów z cyklu, w którym prezentuję Wam rzadko spotykane w Polsce liściaste rośliny zimozielone, które bez większych problemów mogą rosnąć, a co ważniejsze zimować w większości miejsc naszego kraju. Dziś przedstawię Wam wyjątkowo odporny na mrozy krzew, a w zasadzie drzewo. To ostrokrzew amerykański (ilex opaca). Dwa pierwsze zdjęcia przestawiają sadzonkę rosnącą w Ogrodzie Botanicznym PAN w stołecznym Powsinie. W moim ogrodzie jeszcze nie ma tej odmiany, ale miejsce dla ostrokrzewu amerykańskiego już jest zarezerwowane.

Roślina ta pochodzi ze wschodniej części USA, gdzie można ją spotkać od północnych stanów, takich jak Massachusetts, aż po Florydę, a na zachodzie po Appallachy, Missouri i wschodni Texas. W swoich naturalnych warunkach może osiągać nawet ponad 20 metrów wysokości, a średnica pnia może przekraczać nawet ponad 50 centymetrów.


Drzewo to jest wyjątkowo odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak bardzo niskie temperatury czy palące latem słońce. Różne źródła podają, że znosi on spadki temperatur do -26 stopni C, a przez krótkie okresy nawet do -30 stopni C! Toleruje także zimowe słońce, które innym roślinom może uszkadzać liście. 

Jego ciemnozielone, sztywne, błyszczące i skórzaste liście osiągają długość do ok. 6-7 cm przy szerokości do ok. 3-4 cm. Ostrokrzewy to rośliny rozdzielnopłciowe, kwitną zarówno osobniki żeńskie jak i męskie, ale owocują tylko "dziewczynki". Pod warunkiem oczywiście, że ich kwiaty zostaną zapylone przez owady, które wcześniej ucztowały na kwiatach blisko rosnących "chłopców".


Powyższe zdjęcie przedstawia kilkunastoletni okaz ostrokrzewu amerykańskiego. Pochodzi ono ze strony internetowej http://www.pridenursery.net/photo-gallery.html

Ostrokrzew amerykański występuje w różnych odmianach. Wymaga dość żyznych, lekko wilgotnych lecz przepuszczalnych gleb. W naszym kraju może rosnąć na stanowiskach słonecznych i półciniestych. Rośnie dość wolno, a starsze rośliny mają piramidalny kształt. Dobrze znosi cięcie i formowanie, które wykonujemy po ustąpieniu wiosennych przymrozków. 

Gorąco polecam jego uprawę, a szkółkarzom sugeruję wprowadzenie go do swojej oferty. Póki co w Polsce, poza sklepami internetowymi niestety dość ciężko zdobyć sadzonkę ostrokrzewu amerykańskiego. 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga.

10 komentarzy:

 1. Witaj Andrzeju, Powoli wracam. nie sądziłam że tak trudno zrezygnować z bloga, Czytam Twoje posty. bo piszesz ciekawie. a ja lubię wiedzieć.Pozdrawiam bardzo sercecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Stasiu :-) Bardzo dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że jesteś i że napisałaś :-) Próbowałem wejść na Twój ostatni post na blogu, ale mnie przekierowywało na inną stronę :-) Czytałem, że z Twoim zdrowiem już lepiej :-) Trzymamy za Ciebie kciuki! Tęskniliśmy za Tobą! Serdeczności!

   Usuń
 2. Cześć.

  Bardzo ciekawa roślina! Myślę, że takie drzewa mogłyby zupełnie odmienić wygląd miast w zimie!
  Czy znasz może przykład największego okazu rosnącego w Polsce?

  Pozdrowienia,
  Mateusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj. Jeśli chodzi o ostrokrzew amerykański to nie wiem, czy w PL są jakieś duże okazy. Ale... nie brakuje u nas kilkumetrowych ostrokrzewów kolczastych. Rosną np. w OB we Wrocławiu, w Katowicach w prywatnych ogrodach. Najstarszy polski okaz rośnie w Kamieniu Pomorskim :-) Spore ostrokrzewy są też w prywatnych ogrodach na warszawskim Mokotowie :-) Pozdrowienia.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź!
   Pozdrowienia

   Usuń
 3. Wspaniałe okazy, mają śliczny i naturalny pokrój. Ten ostrokrzew idealnie pasuje do Twojego ogrodu.
  Pozdrawiam Cię Andrzejku bardzo ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Ewuniu, koniecznie muszę go posadzić :-) Bardzo mi się podoba. Jest śliczny! Serdeczności :-)

   Usuń
 4. Piękne okazy, a liście bardzo podobne do mahonii. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :-) Faktycznie niektóre ostrokrzewy są troszkę podobne do mahonii :-) Pozdrowienia cieplutkie :-)

   Usuń