UWAGA!

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

NA PORTAL

www.zimozielonyogrod.pl

ZNAJDZIECIE TAM

ZARÓWNO STARE JAK I NOWE WPISY


Partnerami portalu są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

niedziela, 2 grudnia 2018

Listopad w ogrodzie

Tegoroczny listopad był w ogrodzie przełomowy. Początek miesiąca wyglądał jak późne lato. Temperatury nierzadko dochodziły lub przekraczały 20 stopni C. Jedynie skracający się dzień świadczył o tym, ze nieuchronnie zbliża się zima. Przyszła ona wcześniej niż zwykle. Co prawda śniegu praktycznie nie było i nie ma. Spadł wieczorem w sobotę 17 listopada, ale momentalnie się roztopił. Za to temperatury w drugiej połowie miesiąca zrobiły się wyjątkowo zimowe. Pod koniec listopada nocami na termometrach pojawiło się -10 stopni C. 

Początek miesiąca jednak był bardzo ciepły. W ogrodzie było wciąż kolorowo. Kwitły jeszcze typowo letnie kwiaty. Z drzew opadały liście, a ogród wciąż czekał na finałowe, jesienne sprzątanie. 


W połowie miesiąca pogoda sprzyjała pracom w ogrodzie. Oczyściłem więc oczko wodne i przymierzałem się do ostatniego, tegorocznego grabienia liści. Padający w drugiej dekadzie miesiąca deszcz oraz pierwsze przymrozki, które pojawiły się na początku drugiej połowy listopada sprawiły, że z drzew szybko opadły ostatnie liście. Można było już sprzątać liście z kory sosnowej, wyłożonej w wielu miejscach w ogrodzie. 


Ostatnie dni listopada to atak zimy, która przecież dopiero w kalendarzu rozpocznie się 21 grudnia. Jak już wspomniałem na wstępie przez dwie noce temperatury spadły do -10 stopni C. Nawet w ciągu dnia było na minusie. Dopiero dziś (niedziela 02 grudnia) znów pojawiły się dodatnie temperatury. Oczko wodne zamarzło. Nie wyjąłem jeszcze z niego filtra z fontanną. Będzie ku temu okazja w nadchodzącym tygodniu. Chwilowe ocieplenie ma potrwać kila dni więc na pewno lód rozmarznie. A ja spokojnie wyjmą filtr, wyczyszczę go, a w oczku zamontuję sztuczny przerębel z grzałką i napowietrzaczem. Gdy tylko rozmarznie gleba podleję jeszcze porządnie wszystkie rośliny w ogrodzie. To ważne, aby przed nadejście dłuższych mrozów zapewnić im odpowiednią dawkę wilgoci.


Poniższa tabela pochodząca ze strony internetowej www.accuweather.com pokazuje rozkład rzeczywistych temperatur (wraz ze średnią wieloletnią), jakie panowały w listopadzie w Warszawie. Pamiętajcie, że to pomiary ze skrzynek meteorologicznych. W miejscach osłoniętych i zacisznych, nie narażonych na przenikliwy wiatr temperatury mogły się różnić.


Grudzień zaczął się od tęgiego mrozu (-12 stopni w nocy 30.11 na 01.12). Teraz za oknami świeci słońce, są już 4 stopnie na plusie i wcale nie czuć, że już za 3 tygodnie będzie Boże Narodzenie. 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga.

2 komentarze:

 1. Podziwiam Cię za te niezliczone ilości liści. Jednak dałeś radę i ogród wygląda cudnie!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hehe, na szczęście znalazły się pomocne ręce :-) Bardzo dziękuję za miłe słowa Lusiu :-) Serdeczności :-)

   Usuń