UWAGA!

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

NA PORTAL

www.zimozielonyogrod.pl

ZNAJDZIECIE TAM

ZARÓWNO STARE JAK I NOWE WPISY


Partnerami portalu są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 5 listopada 2018

Park Romantyczny w Arkadii - 07 października 2018

Prawie miesiąc temu, w pierwszy weekend października pojechałem na wycieczkę do Nieborowa, Arkadii i Łowicza. O Nieborowskim parku i ogrodach pisałem TUTAJ

Będąc w Nieborowie nie wolno zapomnieć o Parku Romantycznym w pobliskiej Arkadii.  


To tu właśnie Helena Radziwiłłowa zgromadziła bardzo bogatą kolekcję zarówno sztuki antycznej jak i rzeźb czy budynków będących kopiami starożytnych oryginałów. Znalazły one swoje miejsce w Parku jak i w tutejszej Świątyni Diany, która niestety podczas mojego październikowego pobytu była w remoncie. Szerzej o Arkadii pisałem TUTAJ kiedy ponad dwa lata temu odwiedziłem to cudowne miejsce po wieloletniej przerwie. 

Arkadia to jednak nie tylko sztuka czy zachwyt nad Antykiem. To również kontakt ze wspaniałą przyrodą, która w październiku skąpana była w promieniach jesiennego słońca. Zapraszam na spacer po miejscu, które otworzy każde, nawet najbardziej zamurowane serce. 


Spacerując po Parku podziwiam przyrodę, architekturę, detale... Wyobrażam sobie jak przed stu czy dwustu latami chodziły tędy damy w szerokich sukniach, z parasolami. I dżentelmeni we frakach. I aż mi głupio, że chodzę tędy w jeans'ach robiąc sobie sweet focie. 


Czasy się zmieniają, ale Arkadia pozostaje świątynią spokoju. Zmieniły się stroje i obyczaje... Tylko księżna Radziwiłłowa wciąż pilnuje, aby jej Park cały czas trwał w romantyczności. 


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga.

6 komentarzy:

 1. Zjawiskowe bardzo romantyczne miejsce. Szkoda, że nigdy tam nie byłam. Zapisałam w Notesiku Marzeń.
  Przepiękne są mikro-ruiny i pseudo-stare budynki, domyślam się, że są już zakwalifikowane jako zabytki.
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Arkadię, Nieborów i Łowicz. Trzy atrakcje blisko siebie. Te "antyczne" budowle są faktycznie już zabytkami. Mają ok. 200 lat :-) Brakuje im tylko jednego "0" z tyłu żeby były starożytne ;-) Serdeczności :-)

   Usuń
 2. Such a beautiful place.. I always love to see these kind of ruins..

  Please visit: https://from-a-girls-mind.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you. These ruins are not so old... just 200 yo. But they were created as an antic styled romantic park :-) I follow your blog, it's really interesting. Kind regards :-)

   Usuń
 3. Park romantyczny jesienią nabrał jeszcze więcej tajemniczości :)

  OdpowiedzUsuń