UWAGA!

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

NA PORTAL

www.zimozielonyogrod.pl

ZNAJDZIECIE TAM

ZARÓWNO STARE JAK I NOWE WPISY


Partnerami portalu są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Ostrokrzew altaclerensis Golden King

Odwiedzając różne ogrody czy centra ogrodnicze nie mogłem sobie odmówić zakupu kilku cennych i rzadko spotykanych w naszych szkółkach roślin. Część z nich to ostrokrzewy, które są bohaterami cyklu artykułów ukazujących się na blogu od Bożego Narodzenia 2017. Dziś pierwszoplanową rolę zagra w nim kolejny kolorowy przedstawiciel ostrokrzewów.

Ostrokrzew Golden King (Ilex altaclerensis Golden King), o nim bowiem mowa jest zimozielonym krzewem liściastym, dorastającym w naszym klimacie do wysokości ok. 2 metrów i podobnej średnicy. Roczne przyrosty dochodzą od 10 do 25 cm. W naszych warunkach klimatycznych polecany jest głównie do sadzenia w cieplejszych rejonach kraju i w miejscach gdzie panują łagodniejsze zimy. Niektóre liście, szczególnie te narażone na ostre, wczesnowiosenne słońce po zimie mogą zbrązowieć i opaść. Ciekawostką jest ot, że Golden King (Złoty Król) jest krzewem odmiany żeńskiej! Zwróćcie uwagę na jego kolorystykę wczesną wiosną (pierwsze zdjęcie) oraz w środku lata (zdjęcie nr 2). Tak, to ten sam krzew! I nie chodzi tu tylko o oświetlenie!


Odmiana ta wyróżnia się przepięknymi liśćmi. Są one skórzaste, błyszczące, ciemnozielone z żółtym marginesem. Będą się one ładniej wybarwiać w miejscach słonecznych i półcienistych. Rośliny te, gdy nie są formowane na ogół tworzą krzewy o wielu odnogach piennych. Krzew ten dobrze znosi cięcie oraz formowanie, które należy wykonać na wiosnę, po zakończeniu okresu porannych przymrozków. Dzięki temu będzie bardzo gęsty! No i osiągnie oczekiwany przez nas kształt. Ostrokrzew ten pięknie prezentuje się jako pojedynczo rosnący krzew, niezależnie od tego czy jest formowany czy nie. Różne strony internetowe podają, że wytrzymuje on spadki temperatur do -25 stopni C. Znosi ponadto krótkie okresy o niższej temperaturze. Kilka nocy z temperaturami rzędu -27 stopni raczej go nie zniszczy, pod warunkiem, że w ciągu dnia temperatura będzie wzrastać do wartości ok. -5 czy -10 stopni. Dłuższe okresy tęgich mrozów (poniżej -20 stopni C) mogą uszkodzić lub nawet zniszczyć krzew. Ważne jest aby przed nadejściem mrozów krzew bardzo dobrze podlać. Nic mu tak nie szkodzi jak zimowa susza oraz mroźne i wysuszające wiatry. Dlatego też zaleca się sadzenie tej odmiany ostrokrzewu w miejscach zacisznych i raczej osłoniętych.


Sadząc odmianę Golden King nie zapomnijmy, że krzew ma płytką ale dosyć szeroką bryłę korzeniową. Lubi kwaśne, żyzne, wilgotne ale przepuszczalne podłoże. Dlatego też należy zapewnić nowemu krzewowi niezbyt głęboki ale szeroki otwór w ziemi wzbogacony o jego ulubione podłoże.

Już wkrótce przedstawię Państwu ostatni z ostrokrzewów, które rosną w moim ogrodzie. I to na nim właśnie zakończę cykl, który trwa od Bożego Narodzenia 2017.
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

8 komentarzy:

 1. mamy taki w ogrodzie :D a nie wiedziałam jak się zwie, teraz już to wiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, cieszę się, że mogłem pomóc :-) Pozdrowienia!

   Usuń
 2. Jak dotąd sobie radzą u nas na Mazowszu, oby tak dalej, bo krzew bardzo urodziwy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie to niezwykle urodziwe krzewy :-) Oby nie przemarzły. Pozdrowienia!

   Usuń
 3. Które z dwukolorowych ostrokrzewów są najbardziej odporne na mróz i można posadzić razem, tak aby owocowały?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry wieczór. Najbardziej odporne na mróz są odmiany meserveae np. Jade Star. Dość odporne na mróz są także ostrokrzewy kolczaste Argentea Marginata, Silver van Tol czy Ferox Argentea. Proszę jednak pamiętać, że ostrokrzew kolczasty (w odmianach) potrzebuje zacisznych i osłoniętych miejsc. Nie wiem, w którym regionie Polski Pani/Pan mieszka, ale im dalej na wschód od Wisły tym gorsze są dla nich warunki. Zapraszam do lektury postów o ostrokrzewach rosnących w moim ogrodzie. Podsumowanie cykle można znaleźć tutaj: http://zimozielonyogrod.blogspot.com/2018/08/ostrokrzewy-w-zimozielonym-ogrodzie.html

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mieszkam w centralnej Polsce, ale mikroklimat w moim ogrodzie jest taki, że wymarza wszystko, co nie w pełni mrozoodporne. Kolorowe ostrokrzewy planowałam posadzić pod północną ścianą domu.

   Usuń
  3. Cieszę się, że mogłem pomóc :-) A może to kwestia zimowej suszy? Albo zimowego słońca, które potrafi narobić wiele szkód, nawet wśród odpornych na mrozy roślin? Ostrokrzewy radzą sobie w cieniu, więc ta północna ściana to może być dobry wybór. Proszę jednak nie zapomnieć o porządnym podlewaniu :-) Pomóc może też ściółkowanie gleby, np. korą sosnową. Pozdrawiam serdecznie :-)

   Usuń