Wczoraj temperatura w cieniu doszła do +35 stopni w cieniu. W słńcu było ponad 50 stopni, ale ile dokładnie, nie wiem... zabrakło skali w termometrze. Dziś od rana znowu był upał, o 12.00 było +33 stopnie. Nad Podkową i Brwinowem rozbudowała się jednak komórka burzowa i koło 12.30 zerwał się wiatr i zaczęło grzmieć. Początkowo burza była "na sucho"' ale pod koniec lunął deszcz.
Bardzo się z tego ucieszyłem, gdyż w ostatnich dniach z uwagi na brak opadów i wysokie temperatury musiałem wieczorami podlewać krzewy i trawnik. Nic tak jednak nie nawilży gleby oraz powietrza jak letni porządny deszcz. Mam nadzieję, że wieczorem znowu trochę popada.
Z deszczu bardzo zadowolone były ryby w oczku wodnym. Z radości wyskakiwały nad wodę.
Należy jednak pamiętać, że w ogrodach, w których jest dużo drzew często woda deszczowa nie przechodzi przez ich korony i miejsca pod nimi pozostają suche. Może nam się wydawać śmieszne, że ktoś po deszczu podlewa ogród ale właśnie w miejscach pod koronami drzew liściastych powinniśmy dokładnie sprawdzać czy deszcz wystarczająco podlał krzewy lub trawnik pod nimi. Jeśli nie to należy je podlać. Szczególnie zadbać należy o krzewy zimozielone, takie jak rododendrony, laurowiśnie czy pierisy lub skimie, które powinny mieć stale wilgotne podłoże.
Z dzisiejszego deszczu skorzystały również rośliny doniczkowe. Kwiaty na schodach i na balkonie dostały sporą dawkę wody. I tutaj znów musimy być uważni. jeśli część roślin w skrzynkach na balkonie posadzona jest pod okapem dachu to też musimy sprawdzić czy deszcz do nich dotarł.
Na moim balkonie 2 skrajne skrzynki stoją pod okapem. Balkon jest od strony wschodniej więc na ogół deszcz nie dociera do tych skrzynek. Wiatry u mnie wieją od zachodu i deszcz znoszony jest w drugą stronę. Nawet po deszczu muszę podlewać pelargonie w skrajnych donicach.
Jeśli chodzi o rośliny balkonowe lub inne posadzone w doniczkach to nie możemy zapomnieć o ich regularnym nawożeniu. Obfite i piękne kwiaty potrzebują wielu składników odżywczych, które w ziemi ogrodowej w doniczkach dosyć szybko są zużywane przez rośliny. Dlatego też niezbędne jest ich właściwe wzmocnienie odpowiednimi środkami. Rośliny właściwie pielęgnowane odwdzięczą się nam pięknymi kwiatami.
Piękny ogród
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję :)
OdpowiedzUsuńWitam
OdpowiedzUsuńMam pytanie dotyczących tych pięknych granitowych obwódek. Mam ścieżki w ogrodzie z granitu i chciałam sobie zrobić takie obwódki. Poszukując informacji w internecie jak je zrobić, trafiłam na Pana blog. Mam pytanie, czy obwódki takie wymagają jakiegoś spoiwa, np. betonu. Czy można je tylko ułożyć w ziemi i dobrze obsypać? Wolałabym je nie wiązać na trwałe ze sobą... w celu ewentualnej zmiany w koncepcji. Będę wdzieczna za informację, jak Pan zrobił takie obwódki. A jeśli koniecznie trzeba spoiwa, to co byłoby najlepsze? Pozdrawiam
Witam serdecznie!
UsuńJeśli chodzi o obwódki granitowe to w miejscach gdzie grunt był mniej stabilny kostki granitowe są połączone lekkim betonem, natomiast tam, gdzie był wcześniej trawnik i gleba była zbita, wystarczyło tylko wykopać rowki pod kostkę i po prostu wsadzić kostki w ziemię. Tak naprawdę jednak nawet tam gdzie jest mniej stabilny grunt wystarczy samo wkopanie. Nie trzeba wcale ich niczym łączyć. Tam gdzie są murki z granitu, podstawa została wylana z lekkiego betonu i dopiero na tym położona została kostka.
Zapraszam serdecznie do lektury bloga :)
Pozdrawiam.
Andrzej Zawadzki.
Dziękuję pięknie za informację.
UsuńNiewątpliwie u mnie jest stabilny grunt! Tak stabilny, że ciężko łopatę wkopać :-(
Więc sobie beton daruję.
Ślicznie dziękuję za informację i gratuluję pięknego ogrodu. Pozazdrościć :)
Pozdrawiam serdecznie
Całą przyjemność po mojej stronie. Jeśli kiedykolwiek będę mógł w czymś pomóc to serdecznie zapraszam. Pozdrawiam. Andrzej Zawadzki.
UsuńPiękny ogród
OdpowiedzUsuńWitaj!
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję :)
Pozdrowienia.
Andrzej Zawadzki.
Bardzo ciekawie to zosatło opisane.
OdpowiedzUsuńWłaśnie dlatego ja również zbieram wodę deszczową i muszę powiedzieć, że jest to doskonałe rozwiązanie. Tym bardziej, że jak czytałem jeszcze na stronie https://www.dostudni.pl/deszczownia-remedium-na-susze,b88.html to właśnie taka woda deszczowa przyda nam się w sytuacjach suszy.
OdpowiedzUsuńŁadnie to wygląda.
OdpowiedzUsuńFaktycznie ja również od zeszłego roku zdecydowałam się na to, aby zbierać wodę deszczową. Czytałam również artykuł https://fajnyogrod.pl/porady/jaka-pompe-do-deszczowni-kupic-_wp20/ gdzie bardzo fajnie opisano to jaką pompę do deszczowni najlepiej jest mieć.
OdpowiedzUsuń