UWAGA!

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

NA PORTAL

www.zimozielonyogrod.pl

ZNAJDZIECIE TAM

ZARÓWNO STARE JAK I NOWE WPISY


Partnerami portalu są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

poniedziałek, 29 lutego 2016

4 urodziny bloga

Ostatnio bardzo dużo się działo. W piątek i sobotę byłem w Poznaniu, gdzie odbywały się Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. Podczas Targów obyło się 3 Spotkanie Blogerów Ogrodniczych, w którym miałem przyjemność uczestniczyć. Poznałem dziesiątki wspaniałych ludzi i było to jedno z moich najcudowniejszych doświadczeń! O wydarzeniach tych napiszę już wkrótce. Dziś chciałbym napisać kilka słów o innym, jakże ważnym dla mnie wydarzeniu. Dwa dni temu mój blog skończył 4 lata! 
 
A zaczęło się bardzo niewinnie i skromnie. Był poniedziałek 27 lutego 2012 roku. Za namową mojej sąsiadki Oli po wielu dniach prób zacząłem pisać bloga. Od tego dnia moja pasja, jaką jest uprawa liściastych roślin zimozielonych zaistniała w internecie. Początki były trudne, nie miałem żadnego blogowego doświadczenia. Za to tematów do pisania było i jest mnóstwo. Na blogu znalazły się opisy roślin, zdjęcia i relacje z różnych parków, ogrodów botanicznych czy arboretów. Nie zabrakło różnych cykli artykułów takich jak "Goście z Dalekiego Wschodu" czy "Klimat największych polskich miast i Aglomeracji". Oczywiście nie mogło tu zabraknąć informacji o moim ogrodzie, o tym jak się rozwijał, co nowego sadziłem czy jakie miałem sukcesy ogrodnicze. Ale opisywałem również moje porażki, bo takowe się przecież zdarzają. Dziś z dumą mogę powiedzieć, że czas poświęcony na pisanie bloga nie poszedł na marne i chociaż trochę rozpropagowałem liściaste rośliny zimozielone.
 
 
W okresie tym napisałem 1254 posty. Bloga odwiedziło prawie 630 000 czytelników. Otrzymałem też tysiące komentarzy oraz maili. Za wszystkie uwagi czy spostrzeżenia bardzo serdecznie dziękuję. Oczywiście będę kontynuował pisanie bloga, dzielił się Państwem moimi doświadczeniami i wiedzą jaką cały czas zdobywam.Na blogu wciąż będą ciekawe przyrodniczo miejsca oraz informacje o roślinach. Na bieżąco będę też śledził to, co dzieje się w moim ogrodzie.

Bardzo Państwu dziękuję za tak liczne odwiedziny bloga. Serdecznie zapraszam do codziennej lektury postów, również tych starszych!

sobota, 27 lutego 2016

Brwinów - ogródek przy kościele parafialnym

W Poznaniu trwają Targi Gardenia i 3 Spotkanie Blogerów Ogrodniczych. To już drugi dzień spotkania ze wspaniałymi i przesympatycznymi ludźmi, którzy są prawdziwymi ekspertami. O Targach i spotkaniu blogerów napiszę za kilka dni. Dziś jednak chciałbym zaprosić Was w okolice Warszawy.

Brwinów to niewielkie, ale prężnie rozwijające się miasto położone w aglomeracji warszawskiej. Bliskość stolicy, dobry dojazd do Centrum zarówno pociągiem jak i autobusem czy samochodem powodują, że osiedla się tu coraz więcej ludzi. Jak Państwo wiecie ja również tu mieszkam. Moja dzielnica to Borki, usytuowane na pograniczu Brwinowa i Podkowy Leśnej. O Borkach i Podkowie pisałem już wielokrotnie. O Brwinowie bardziej szczegółowo napiszę już niedługo. Dziś więcej uwagi chciałbym poświęcić tutejszemu kościołowi parafialnemu, a w zasadzie niewielkiemu, ale bardzo pięknie zagospodarowanemu ogrodowi przykościelnemu. Jest ot w zasadzie ogródek otaczający budynek kościoła.  Ale jest na tyle interesujący, że warto o nim wspomnieć. 

Przed głównym wejściem do świątyni rosną wspaniałe modrzewie obrośnięte bluszczem pospolitym. Przed nimi jest zabytkowa figurka świętego.

 

Ogródek jest bardzo zadbany i wypielęgnowany.  Rośnie tu wiele wspaniałych liściastych roślin zimozielonych. Znajdziemy tu niskie i okrywowe irgi!


Po lewej stronie od wejścia na teren kościoła rosną piękne ostrokrzewy. Są one jeszcze młode i nieduże, ale za kilka lat będą to już spore okazy.

 

Kapliczka na tyłach kościoła obrośnięta jest bluszczem.


A przed kapliczkąrośnie pięknie przycięty i na pewno już dosyć stary bukszpan.


Znajdziemy tu również kilka odmian trzmielin pnących.


W kilku miejscach posadzono zimozielone berberysy brodawkowate (gruczołkowate).


Niektóre z nich są już całkiem spore!


Wśród zimozielonych nie może oczywiście zabraknąć mahonii.


Jak już wspomniałem ogródek jest bardzo mały, ale świetnie zagospodarowany. Ciekaw jestem jak będzie wyglądał latem. Nawet teraz jednak widać, że ktoś bardzo gustownie zaplanował obecność liściastych roślin zimozielonych w ogródku. 

piątek, 26 lutego 2016

3 Spotkanie Blogerów Ogrodniczych

Jestem już w Poznaniu! Właśnie mam przyjemność uczestniczyć w Targach Gardenia i w towarzyszącym im 3 Spotkaniu Blogerów Ogrodniczych.

Jesteście ciekawi jak ona przebiegło? Szczegóły opiszę po powrocie!

Tymczasem zapraszam do codziennej lektury bloga!

czwartek, 25 lutego 2016

Słoneczne dni

Wczoraj przed południem było pochmurno i nieprzyjemnie. Momentami padał deszcz, potem śnieg. Do tego jeszcze wiał wiatr. Mimo tego, że było +6 stopni to właśnie przez wiatr wydawało się, że jest -5. Pogoda przypominała tę wczesnowiosenną, kiedy w ciągu kilku godzin występują różne, często skrajne zjawiska atmosferyczne. Patrząc za okno trudno było przewidzieć czy prognozy wróżące powrót zimy sprawdzą się czy nie. Popołudniu niebo się wypogodziło, wiatr ustał i z przyjemnością wyszedłem do ogrodu. Zrobiło się jednak chłodniej. O 17.00 były już tylko 3 stopnie.


Dzień jest coraz dłuższy. Popołudniowe słońce coraz śmielej oświetla ogród. Wczesna wiosna i połowa jesieni to jedyne okresy kiedy w ogrodzie przy ładnej pogodzie jest słonecznie. Od wiosny do jesieni słońce zasłaniają liście drzew. Zimą z kolei nasza dzienna gwiazda jest zbyt nisko nad horyzontem żeby doświetlać ogród.


Prognozy pogody zmieniają się jak w kalejdoskopie. Jeszcze przedwczoraj zarówno różne portale pogodowe jak i prezenterzy telewizyjni wróżyli powrót zimy. Dziś już wiadomo, że do centralnej Polski póki co biała pani nie wróci. Może się jedynie zdarzyć, że nad ranem będą lekkie przymrozki. Ale to może zdarzyć się nawet w maju. Ja jednak jestem optymistą i po powrocie z Targów Ogrodniczych Gardenia posadzę już bratki w ogrodzie. W tym tygodniu w mojej okolicy niestety jeszcze nigdzie nie można było ich kupić. A jeszcze niecałe dwa miesiące i drzewa widoczne na zdjęciu poniżej będą się pięknie zielenić!


Dziś od rana jest pięknie i słonecznie. Nad ranem chwycił jednak przymrozek. Ok. 07.00 rano w mojej okolicy były -2 stopnie C.  Na oczku wodnym pojawiła się nawet cieniutka warstwa lodu.


Dzięki słońcu, które coraz mocniej grzeje temperatura dosyć szybko rosła. O 09.00 były już +3 stopnie. Niestety, z uwagi na chłodne fronty słupek rtęci w ciągu dnia nie przekroczy u mnie raczej +6 stopni. 


Najważniejsze jednak jest to, że nie ma mrozu, nie ma wiatru, no i że  świeci wspaniałe słońce, które dodaje optymizmu i napawa radością. 


Nie ma chyba nic bardziej dołującego niż szare i bure, krótkie dni, którym towarzyszą chmury i ciągły brak słońca. Dziś raczej nam to nie grozi, więc cieszmy się chwilą. Bo pamiętajmy, że mamy koniec lutego i pogoda może za chwilę diametralnie się zmienić.


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

środa, 24 lutego 2016

Magnolia - marcowy numer

W kioskach i salonach prasowych w całej Polsce od kilku dni można już kupić marcowy numer miesięcznika Magnolia. Jak zawsze znajdziecie w nim mnóstwo przydatnych informacji, sporo ciekawostek i wiele porad. Wśród stałych rubryk i tym razem nie zabraknie kalendarza prac ogrodniczych.


W marcu tematem numeru są storczyki, które można uprawiać w naszym klimacie w gruncie! Pamiętajcie, że w naszym kraju na naturalnych stanowiskach rośnie ok. 50 gatunków tych pięknych roślin. To gatunki rodzime. Wśród nich jest jeden, na który warto zwrócić szczególną uwagę. To obuwnik! Dlaczego? Szczegóły znajdziecie w Magnolii.


Wśród wielu ciekawych artykułów na uwagę zasługuje ten, który poświęcony jest najpiękniejszym magnoliom.  Znajdziemy tu opis 6 nowych odmian, którym na pewno warto poświęcić kilka minut lektury!


W numerze znajdziemy także zdjęcia i opis jednego z najwspanialszych prywatnych ogrodów pokazowych w Polsce. To oczywiście ogrody Państwa  Kapiasów! Na moim blogu gościły już wielokrotnie. A teraz możecie przeczytać o nich w Magnolii. 


W marcowej Magnolii królują barwinki, pierwiosnki i domowe pawonie. Wśród porad ogrodniczych znajdziecie informacje o wiosennym nawożeniu czy o walce ze szkodnikami korzeni i liści roślin. Dyrektor warszawskiego ZOO przybliża nam króliki i zające, opisując m.in. różnice pomiędzy tymi miłymi futrzakami. 

Serdecznie zapraszam do lektury marcowego wydania Magnolii! Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

wtorek, 23 lutego 2016

Którędy do wiosny?

Nieco ponad tydzień temu pokazałem Państwu oznaki zbliżającej się wiosny. Wtedy było ciepło i słonecznie. W międzyczasie na chwilę wróciła zima, ale znów zrobiło się ciepło. W taką pogodę dosyć szybko rosną wiosenne kwiaty cebulowe. Na dzisiejszych zdjęciach doskonale widać jak bardzo urosły przez ostanie 8 dni. Z jednej strony to cieszy, bo w przyrodzie widać nadchodzącą wiosnę. Z drugiej jednak prognozy na najbliższe dni nie napawają optymizmem. Na początku przyszłego tygodnia ma się znacznie ochłodzić, nocami może być wręcz mroźno. I chociaż nie będą to siarczyste syberyjskie mrozy, to jednak mogą zaszkodzić szykującym się do kwitnienia roślinkom. 

W ogrodzie rodziców wiosenny kącik robi się coraz bardziej zielony!


Hiacynty mają już dosyć duże pąki. W przypadku mrozu, jeśli wcześniej nie spadnie śnieg trzeba będzie je osłonić.


Podobnie narcyzy. Jeszcze kilka dni temu były niewielkie. Teraz już dokładnie widać główki ich pąków. One także będą wymagały osłonięcia.


Tulipany nie mają jeszcze pąków, ale ich pierwsze liście są już dosyć spore.


Spod ziemnego kopczyka wyłaniają się cesarskie korony.


Róże już w grudniu miały pąki. Niestety mróz z przełomu roku je zniszczył. Teraz wyrosły kolejne. Nie są jeszcze aż tak duże jak te grudniowe, ale istnieje obawa, że kolejne mrozy mogą je uszkodzić. 


W moim ogrodzie kwiatki cebulowe również przez ostatnie kilka dni urosły. Widać to szczególnie po tulipanach botanicznych.


Coraz bardziej zielono robi się w kąciku wiosennym. Na szczęście miejsce to nie jest zbytnio osłonięte i wiatki rosną tu wolniej niż u rodziców. Tam posadzoną są pod ciepłą, południową ścianą. 


Na mojej magnolii wielokwiatowej spacerowała dziś mucha. Trudno ją było sfotografować bo cały czas chowała się za pakiem.  

 

Jak wynika z opisanych przeze mnie na początku posta prognoz musimy jeszcze poczekać na wiosnę.Ochłodziło się również w Europie Zachodniej. Natomiast mieszkańcy Bałkanów, szczególnie rumuńskiego i bułgarskiego wybrzeża Morza Czarnego mogli cieszyć się dziś iście letnimi temperaturami! To właśnie tam było dziś najcieplej na naszym kontynencie! Niewiele chłodniej było w Grecji czy na południowo-wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Pozazdrościć! Poniżej mapa temperatur w Europie z dziś z godziny 15.00,  pochodząca ze strony internetowej www.wetterzentrale.de


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

poniedziałek, 22 lutego 2016

Targi Gardenia 2016 i 3 Spotkanie Blogerów Ogrodniczych

Już w najbliższy czwartek w stolicy Wielkopolski na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpocznie się X edycja Międzynarodowych Targów Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia. 


W Targach weźmie udział 550 wystawców nie tylko z Polski ale i z zagranicy. Jak podaje strona internetowa http://gardenia.mtp.pl/pl/ spotkać tu będzie można właścicieli i pracowników hurtowni, centrów czy sklepów ogrodniczych. W Poznaniu nie zabraknie osób odpowiedzialnych za tereny zieleni miejskich i osiedlowych, architektów krajobrazu, przedstawicieli firm wykonujących ogrody, właścicieli gospodarstw ogrodniczych i szkółkarskich. W targach oczywiście wezmą udział także miłośnicy ogrodów.

Pierwsze dwa dni to spotkania branżowe. Sobota 27 lutego to dzień otwarty dla zwiedzających! 

W trakcie Targów odbędzie się również 3 Spotkanie Blogerów Ogrodniczych. 


Podczas spotkania nie zabraknie różnego rodzaju prelekcji dotyczących m.in. 

- Ogrodowej Mapy Polski, 
- profesjonalnej fotografii natury,
- urządzania miejskich łąk,
- ogrodnictwa jako terapii,
- zakupu i urządzania działki czy ogrodu,
- doboru roślin do ogrodu,

i wiele innych. 

Szczegółowe informacje o tematach wystąpień podczas 3 Spotkania Blogerów Ogrodniczych znajdziecie tutaj: https://www.facebook.com/events/546012688886756/563066383848053/

Spotkanie Blogerów planowane jest na piątek i sobotę. Odbędzie się na terenie Targów w salce konferencyjnej Pawilonu 10 w godzinach od 09.30 - do 14.00. Wstęp w ramach dostępnych ogólnie biletów na Targi.

Serdecznie zapraszam do udziału. Oczywiście też tam będę!

Więcej informacji o Targach znajdziecie na stronie internetowej http://gardenia.mtp.pl/pl/

niedziela, 21 lutego 2016

Wiosna czy zima?

Ostatnie dni przyniosły prawdziwą pogodową ruletkę. Wiosna przeplata się z zimą. Wczorajszy poranek przyniósł w mojej okolicy niespodziankę w postaci śniegu. Nie spadło go co prawda jakoś dużo i dosyć szybko stopniał ale przez kilka godzin krajobrazy były zabielone. Z drugiej strony to nic dziwnego, przecież to dopiero luty, a do kalendarzowej wiosny pozostał jeszcze miesiąc. Mimo wszystko jednak takie nagłe opady troszkę mnie zdziwiły i rozczarowały. Bowiem wszystko w przyrodzie wskazuje na to, że wiosna jest już bardzo blisko.



Dziś od rana lał deszcz, ale koło południa niebo się rozpogodziło i wyszło słońce. Jak wskazują prognozy najbliższy tydzień upłynie pod znakiem dodatnich temperatur i nawet nocami nie powinno być przymrozków. Jednak początek marca ma przynieść ochłodzenie i znów mogą pojawić się opady śniegu. Dużych mrozów już raczej nie będzie, jednakże nad ranem temperatura na początku przyszłego miesiąca może spadać do ok. -5 stopni. Oby tylko taka aura nie zaszkodziła roślinom, które wyraźnie już szykują się do wiosennego startu.


Widać to szczególnie po wiosennych kwiatach cebulowych, które wyraźnie nie mogą się już doczekać wiosny.


A już jutro zapraszam do lektury posta o targach ogrodniczych Gardenia, które pod koniec tygodnia odbędą się w Poznaniu. W trakcie targów odbędzie się spotkanie blogerów ogrodniczych. Szczegóły już jutro! 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

wtorek, 16 lutego 2016

Ogrodowa Mapa Polski - zmiany

Od pewnego czasu mam niekłamaną przyjemność współtworzyć Ogrodową Mapę Polski. Jako wolontariusz staram się przybliżać Państwu najciekawsze przyrodniczo miejsca w kraju. Część z nich oprócz zieleni przyciąga zwiedzających ciekawą architekturą czy historią. Mapa cały czas się rozwija. Od dziś strona internetowa http://omp.oop.org.pl/ ma nowy wygląd. Wprowadzone przez administratora zmiany mają na celu jak najwygodniejsze korzystanie z serwisu. Jest to bodajże jedyne miejsce w sieci, w którym można znaleźć różne ogrody botaniczne, parki, arboreta czy inne ciekawe przyrodniczo tereny. W tej chwili są tam aż 144 takie miejsca. Ale cały czas ich przybywa! Aktualną mapę oraz informacje o inicjatywie możecie Państwo znaleźć pod adresem http://omp.oop.org.pl/

 
Redaktor Naczelny systematycznie uzupełnia zdjęcia i informacje o ogrodach. Na stronie właśnie zagościły zdjęcia Arboretum w Rogowie.


Są też nowe fotki, które robiłem w Arboretum w Wojsławicach. 


Możecie również Państwo wirtualnie zwiedzić Pałac i park w podwarszawskich Radziejowicach. Gościli tu m.in. królowie Zygmunt III Waza czy Jan III Sobieski. W Pałacu przez 30 lat rezydował Jerzy Waldorff. Dziś mieści się tu największa w Polsce kolekcja dzieł Józefa Chełmońskiego.


Serdecznie zapraszam do odwiedzania Ogrodowej Mapy Polski oraz do codziennej lektury bloga!

niedziela, 14 lutego 2016

Kolejne symptomy wiosny

Ostatnie dni przyniosły słoneczną i ciepłą aurę. Aż nie chce się wierzyć, że to dopiero pierwsza połowa lutego. Przyroda poczuła już wiosnę. Ptaki, szczególnie rano śpiewają jak oszalałe. Ich świergot jest bardzo przyjemny. Słoneczko dogrzewa, a rośliny zaczynają wegetację. Czy to jednak nie za wcześnie? Oby tylko nie powróciła zima. Zapraszam do obejrzenia wiosennych zdjęć zrobionych wczoraj, w środku zimy! Ogród w niczym nie przypomina tego, jaka jest obecnie kalendarzowa pora roku. 


Bardzo lubię taką zimę. Wolę ciepłą i słoneczną pogodę niż zimno, śnieg i szarość zimy. Jak dla mnie taka pogoda mogłaby się utrzymywać od listopada do końca lutego. A potem, podobnie jak w krajach o cieplejszym klimacie mogłaby być już wiosna.


Mimo tego, że to dopiero końcówka pierwszej połowy lutego, w ogrodzie jest bardzo zielono. Może zabrzmi to śmiesznie ale wiele osób przechodzących ulicą robi sobie zdjęcia na tle moich roślin.


No a teraz obejrzymy oznaki zbliżającej się wiosny. W mojej okolicy od ponad dwóch tygodni kwitną oczary. 


Na wierzbach są bazie. Zupełne jakby to już była Wielkanoc.


Rośliny w ogrodzie mają pąki na listki i pąki kwiatowe.



Skimia japońska powoli otwiera swoje pączki. Jeśli taka aura się utrzyma to za chwilę zacznie kwitnąć! 


Peonia drzewiasta otwiera już swoje pąki. Na krzewie widać zaczątki młodych listków.


Wiosnę poczuły także różne krzewy. en rośnie u moich sąsiadów przy ogrodzeniu. Niestety nie wiem co to za roślina. 


Wiciokrzew Capryfolium cały jest zielony. Młode listki pojawiły się na nim już w grudniu, część z nich niestety przemarzła na przełomie roku, ale inne mają się całkiem nieźle.


Wiosenne kwity cebulowe szaleją! Narcyzy, tulipany czy krokusy są już całkiem spore!





A hiacynt ma już nawet pączki kwiatowe!


Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!