Trzmieliny cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie ich zimozielone odmiany, które przez cały rok zdobią nasze ogrody. Można wyróżnić wiele gatunków trzmielin, ale tylko cześć z nich jest zimozielona, a spośród tych tylko niewielka ilość odmian wytrzymuje nasz klimat i z bez uszczerbków zimuje w gruncie. Należy do nich trzmielina Fortunei, która rośnie również w moim ogrodzie. Jest to trzmielina pnąca, która w sprzyjających warunkach wspina się po drzewach, murach, kamieniach czy innych podporach. W sprzedaży dostępnych jest kilka odmian tej trzmieliny. Do najbardziej popularnych należą Emerald'n Gold, Sunspot czy Emerald Gaiety.
W moim ogrodzie postanowiłem stworzyć z trzmielin Fortunei zielony dywan, pokrywający skarpy przy wejściu do domu. Trzmieliny Emerald Gaiety oraz Sunspot posadziłem w maju 2007 roku, a więc 5 lat temu. Proszę zobaczyć jak wtedy wyglądały.
Trzmieliny rosną dosyć szybko i już po roku, pod koniec czerwca 2008 mogłem cieszyć się ich przyrostem i widzieć oczami wyobraźni perspektywę pokrycia przez trzmieliny całych skarp. Niestety nie tak szybko... Najpierw pojawił się tynk na domu i płytki na schodach. Przesadziłem również jałowce płożące w inne miejsce, tak aby umożliwić trzmielinom nieograniczony rozwój na skarpach.
Poniżej zdjęcie z 28 czerwca 2008.
Tak jak już pisałem powyżej oraz w innych postach poświęconych trzmielinom, odmiana Fortunei jest rośliną pnącą. Wytwarza ona korzonki przybyszowe i pnie się po podporach lub murach czy ścianach. Nie niszczy ich przy tym, lecz pobiera wilgoć z powietrza dzięki czemu osusza ściany. Jedynym minusem może być osiedlanie się różnych owadów, w tym pająków, w gęstwinie trzmielin pnących.
W 2009 roku trzmieliny już były ładnie rozrośnięte i wymagały przycięcia.
Trzmieliny można przycinać kilka razy w roku., Pierwszego cięcia dokonujemy wczesną wiosną, kiedy rośliny nie mają jeszcze młodych, wiosennych przyrostów, drugie cięcie należy wykonać w czerwcu lub lipcu, a trzecie we wrześniu lub na początku października, tak aby rośliny zdążyły przed nadejściem mrozów zasklepić rany po cięciu. Niektóre źródła podają, że ostatnie cięcie powinno się wykonać w sierpniu, ja jednak uważam (i już tego doświadczyłem), że cięcie wrześniowe nie przyniesie roślinom niepożądanych efektów.
Tak trzmieliny wyglądają dziś, czyli 04 sierpnia 2012 roku, po kosmetycznym przycięciu.
Trzmieliny bardzo dobrze się ukorzeniają. Wystarczy obcięte końcówki (poniżej trzeciego liścia) wsadzić w słoik z wodą i po kilku tygodniach puszczą korzonki. Innym sposobem, który stosuję od kilku lat z dużym powodzeniem jest oprószenie ukorzeniaczem końcówek obciętych trzmielin i wsadzenie ich do doniczek z ziemią lub bezpośrednio do gleby. Jeśli zrobimy to do końca sierpnia to rośliny prawie na pewno się ukorzenią.
W polskich warunkach trzmieliny kwitną dosyć rzadko i w związku z tym nie wytwarzają owoców. Jednak w sprzyjających warunkach mogą nawet u nas zakwitnąć.
UWAGA!!! Należy uważać, gdyż ich owoce (jeśli się zawiążą) są silnie trujące. Wikipedia podaje, że zjedzenie przez dorosłego człowieka już 35 jagód tego krzewu może doprowadzić do śmierci!!!
Mimo wszystko w Polsce te krzewy raczej nie zawiązują owoców.
Po pięciu latach uprawy trzmielin w moim ogrodzie mogę z powodzeniem polecić je Państwu. Nadadzą one kolorytu, a zimą, gdy inne krzewy nie mają już liści, trzmieliny ozdobią nasze ogrody różnymi odcieniami zieleni, żółci i czerwieni. Niektóre odmiany trzmieliny np. Coloratus, przebarwiają się jesienią na kolor czerwony.
Więcej informacji o trzmielinach znajdą Państwo na mojej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl Zapraszam serdecznie do lektury.
Baaardzo pomocny artykuł. Mam jedną trzmielinę od roku z babci ogródka. Jest czerwonawa , teraz już wiem , ze nie usycha tylko to taka odmiana. Wczoraj byłam w ogrodniczym i chciałam dokupić kilka sztuk, ale wszystkie zielone, pomyślałam. Wziełam jedną ale coś mi nie pasowało , gdyż jest delikatna a nie taka sztywna jak moja czerwonawa. Planuję kupić kilka sztuk (posadzić na długości 4m wzdłuż ogrodzenia) i zakryć widok na cały rok ,jaki się znajduje po drugies stronie ogrodzenia. Proszę mi napisać ile powinnam kupić tych roślinek? Najlepiej na przemian z tą moją Coloratus. pozdrawiam Amatorka BB basiaidarek@op.pl
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie! Bardzo dziękuję za miły komentarz :) Część trzmielin pnących, podobnie jak Coloratus przebarwia się jesienią i zimą. Często na wiosnę rośliny gubią starsze listki. Szczególnie piękne są odmiany Canadale Gold oraz Emerald'n Gold. Ja posadziłbym sadzonki co ok. 30-40 cm. Na pewno szybko się rozrosną. Mam pytanie. Czy miejsce to jest w cieniu czy w słońcu? Aha, i jeszcze jedno, jaka ma być docelowa wysokość roślin? Jeśli jesteście Państwo z okolic Warszawy to służę pomocą w zakupie roślin od producenta. Pozdrawiam serdecznie. Andrzej Zawadzki.
UsuńWitam,
OdpowiedzUsuńja również interesuję się trzmielinami a dokładnie trzmieliną okrąglolistną Fortune - niestety nigdzie nie mogę jej dostać -czy mogę uzyskać info gdzie można kupić sadzonki. pozdrawiam
Witam! Bardzo dziękuję za komentarz. O ile się nie mylę chodzi o odmianę Vegetus :) Odmiana ta bywa dostępna np. w szkółce ogrodniczej w Janczewicach k. Lesznowoli. Proszę zadzwonić do Pana Dariusza z okolic Piaseczna, który uprawia różne odmiany trzmieli i sprzedaje je hurtowo tel. 792 202 642. Aha, nie zapytałem się w jakiej okolicy Pani/Pan mieszka :) Pozdrowienia.
UsuńAha, jest też znana pod łacińską nazwą Rotundifolia, czyli okrągłolistna :)
Usuńpanie Andrzeju, serdecznie dziękuję za informacje. Mieszkam w okolicach Lublina więc do Piaseczna nie jest tak daleko. Odmian trrzmielin jest całe mnóstwo i wiele z nich z nich mam na swojej działce, gdzie utrzymuja mi przed osuwaniem się stromą lessową skarpę przy bramie wjazdowej. Ten gatunek roślin bardzo dobrze sprawdza się na tej glebie i to zarówno w cieniu jak i w słońcu. Odmiana okrąglolistna ma słuzyć jako ozdoba ścian mojego nowopowstającego domu, gdzie ma się wspinać po elewacji z imitacji kamienia. Wybrałam tę roslinę ponieważ chiałam coś innego niz popularne pnącza mimo, że trójklapowiec również rośnie u mnie pięknie). Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam Ela
UsuńWitam Pani Elu! Cieszę się, że mogłem pomóc :) Okrągłolistna na pewno będzie wyglądać pięknie na ścianie :) Pozdrawiam serdeczni i życzę powodzenia :)
UsuńWitam mam pytanko:Czy trzmielina jest w stanie przezimować w donicy na tarasie?
OdpowiedzUsuńTrzmielina pnąca powinna wytrzymać w donicy. Warto zainwestować w tę mrozoodporną. Poza tym powinna być sporo większa od roślin. Zimą należy je podlewać w okresie bez mrozów. Podłoże powinno być wilgotne. Dobrze jest wysypać na wierzch korę sosnową. Pozdrowienia!
UsuńWitam Panie Andrzeju. Właśnie szukałam informacji, jak ukorzenić pozyskane od znajomych gałązki trzmieliny Fortuna Gold i tak trafiłam na Pańską stronę. Mam pytanie. Pnącze, z którego pobrałam gałązki, rośnie na kratce przy wschodniej ścianie domu (czyli ma słońce tylko do południa) i uzyskało dotąd wysokość ok. 6 m. Zauważyłam, że miało często cięte boczne odrosty, dzięki czemu pięknie zagęściło się na całej wysokości. Zastanawiam się, czy uda mis się uzyskać podobny efekt na moim balkonie, który jest niestety od południa, więc martwię się, że być może trzmielina w ogóle nie zechce się piąć? I czy można posadzić ją w jednym dużym pojemniku obok wolno rosnącej tuji, czy lepiej osobno? Z góry dziękuję za podzielenie się bezcenną wiedzą i doświadczeniem na ten temat i serdecznie pozdrawiam Pana i pozostałych miłośników ogrodnictwa :) Barbara
OdpowiedzUsuńWitam Pani Barbaro! Jeżeli chodzi o trzmielinę to lepiej posadzić ją w osobnej donicy. Należy zapewnić sporo wilgoci i to nie tylko w sezonie wegetacyjnym, ale również późną jesienią, zimą czy wczesną wiosną w okresach kiedy nie ma mrozów. Dobrze posadzić ją w specjalnej donicy mrozoodpornej. Podłoże można wyściółkować korą sosnową, która uchroni ziemię przed przesuszeniem. No i nie będą rosły chwasty :) Pozdrawiam serdecznie!
UsuńBardzo dziękuję za odpowiedź :) Zrobię, jak Pan radzi. Mam nadzieję, że uda mi się wyhodować tę pięknotkę i stanie się ona główną ozdobą naszego balkonu. Życzę Panu dalszych sukcesów ogrodniczych :)))
UsuńSerdecznie dziękuję za miłe słowa. Jeśli będzie Pani mieć jakieś pytania to proszę o kontakt! Pozdrowienia!
UsuńDziękuję Panie Andrzeju za poradę w sprawie trzmielin. Wymyśliłam sobie żywopłot z trzmieliny pnącej. Czy ona jest zimozielona? Czu mogłaby rosnąć przy siatce i na niej się piąć?
OdpowiedzUsuńTrzmieliny pnące są zimozielone. Polecam odmiany Emerald'n Gold, Emerald Gaiety, Sunspot, Silver Queen czy Interbolwi. Na pewno będą rosnąć przy siatce i się po niej piąć. Trzeba je tylko regularnie przycinać żeby ładnie się rozkrzewiły. Tniemy wiosną ok. połowy kwietnia, potem pod koniec czerwca i ewentualnie pod koniec sierpnia. Pozdrawiam serdecznie. Andrzej.
UsuńWitam serdecznie,
OdpowiedzUsuńmam trzmielinę pnącą już od 7 lat za ogrodzeniem, przyszedł czas - nowa droga - by ją przesadzić a raczej uratować przed zniszczeniem. Panie Andrzeju, bardzo proszę mi napisać czy ta trzmielina nadaje się do przesadzenia i czy jest szansa, że przeżyje ?- nie jest wysoka bo ją zawsze przycinałam, ale ma juz swoje lata.
Pozdrawiam Małgorzata
Dzień dobry! Jeśli ma Pani możliwość poczekać to najlepiej byłoby przesadzić trzmielinę w drugiej połowie lata. W tej chwili rośliny te puszczają młode listki i przesadzenie może im nie służyć. Jeśli jednak musi Pani to zrobić teraz to należy wykopać krzew z możliwie jak największą bryłą korzeniową. Po posadzeniu trzmieliny w nowym miejscu należy krzew codziennie podlewać. Aha, tak jak inne przesadzane rośliny trzmielina również powinna być posadzoną tą samą stroną do słońca, którą rosłą w starym miejscu. Jeśli spełni Pani te warunki to powinna się przyjąć :) Pozdrawiam serdecznie! Andrzej.
UsuńWitam, proszę o radę. Chciałabym mieć na ogrodzeniu z siatki trzmielinę. Jednak mam 3 wymagania. Zależy mi aby była gęsta, miała wysoką mrozoodporność(jak na trzmielinę możliwie wysoką) i dorastała chociaż do 2 metrów. Proszę o poradę jeśli chodzi o odmiany, oraz gdzie można taką trzmielinę stosunkowo tanio kupić. Jestem z okolic Poznania.
OdpowiedzUsuńWitam. Polecam odmianę Emerald'n Gold. Ma bardzo ładne liście i jest odporna na mrozy. Przy podporach dorasta do paru metrów wysokości. Jak większość odmian uwielbia cięcie dzięki czemu ładnie się rozrasta. Jeśli chodzi o okolice Poznania to musi Pani szukać w internecie. Ja jestem z okolic Warszawy. Pozdrawiam.
UsuńWitam.
UsuńJakie gatunki trzmielin pnących (po siatce) poleca Pan wymieszać, żeby uzyskać różnokolorowy "żywopot"?
Zależy mi na gatunkach mających w miarę podobny przyrost i nie chciałabym żeby te szybciej rosnące "zadusiły" te wolniejsze.
I jeszcze jakie szkółki w okolicach Warszawy Pan poleca? Spisałam już kontakt na Lesznowolę z wcześniejszego postu, ale może coś jest w kierunku Targówka?
serdecznie pozdrawiam. Dagmara.
Witam Pani Dagmnaro! Godne polecenia sąodmiany Emerald'n Gold, Sunsport, Emerald Gaiety. Ładnie wyglądają także Canadale Gold oraz Inbterbolwi. Acha, z mojego doświadczenia wynika, że Emerald Gaiety rośnie troszkę wolniej od pozostałych. Jeśli chodzi o ich dostępność w szkółkach to w zasadzie w każdej większej można kupić sadzonki trzmielin. Pozdrawiam serdecznie!
Usuńco Pan sądzi o trzmielina Fortune'a 'Sunspot' na ogrodzenie z siatki?
OdpowiedzUsuńTo dobra i odporna odmiana. Osobiście polecam Emerald'n Gold ale Sunspot też pięknie rośnie :-) Pozdrawiam.
Usuńa blondy? bo własnie ja zakupiłam?
UsuńNa ogrodzenie... nie bardzo. Ale przy murze czy drzewie będzie się piąć. W innych miejscach raczej należy traktować ją jako okrywową. No i przy dużych mrozach młode sadzonki lepiej zabezpieczyć agrowłókniną.
Usuńdziękuję za poradę, super blog :-)
UsuńBardzo mi miło :-)
UsuńWitam, na brzegu zasadzilam trzmieline fortunea- z biało-zielonymi listkami. Proszę o poradę w jaki sposób mam ją ukształtować, żeby pieła się w dół brzegu��
OdpowiedzUsuńHmmm... Jeśli rosną na brzegu (ale czego?) to najlepiej przyginać gałązki w kierunku, w którym chcemy aby rosła. Należy je też przycinać. Wtedy krzew będzie się silniej rozrastał. Pozdrawiam.
UsuńDzień dobry Panie Andrzeju. Czy można przesadzić dosyć dużą trzmielinę?? Ze względu na budowę jestem do tego zmuszona, lecz nje chciałabym stracić tego krzewu. Kiedy najlepiej to zrobić?? Proszę o radę, stawiam pierwsze kroki w ogrodzie.Pozdrawiam serdecznie. https://drive.google.com/file/d/1eO-5MPAUqRqjjKwVSlyly3D9Nf56JT8T/view?usp=drivesdk
OdpowiedzUsuńWitam serdecznie. Trzmielinę jak najbardziej można przesadzać, tym bardziej, ze nie ma ona jakiejś wielkiej bryły korzeniowej. Dobrze jednak usunąć krzew wraz ze sporą byłą ziemi. Teraz już na to trochę za późno. Polecam wiosnę. Po przesadzeniu trzeba ją mocno podlewać. Dobrze jest też użyć nawozu, który wspomaga rozwój bryły korzeniowej. Trzmieliny dosyć łatwo się ukorzeniają. Trzymam kciuki! Pozdrowienia!
UsuńDzień dobry, jestem pasjonatka ogrodów od niedawna i muszę się wiele nauczyć. Mam pytanie : posiadam stary żywopłot, który ktoś niestety potraktował randapem od zewnetrznej strony, w związku z czym w połowie jest to susz. Chcę go zagęścić trzmielina Fortunea, ponieważ rośnie tam jeden stary krzak trzmieliny w tym zywoplocie i ma ponad 2 m już! Dlatego dokupiłam sadzonki trzmieliny i posadziłam pod zywoplotem, w miejscu zacienionym. Jak mam je przycinac i kiedy, i czy każda gałązkę? Żeby ona szybko rosła i wczepila się w ten cienki żywopłot jak ta " starsza koleżanka"????? Będę wdzięczna za instrukcję! Ps. Świetny artykuł!!!
OdpowiedzUsuńDzień dobry! Jeśli rośliny (krzewy) zostały potraktowane Roundup-em to niestety pewnie już nie będzie można ich odratować. Roundup działa na całe rośliny, a nie na ich fragmenty :-( Po pewnym czasie opryskany krzew najprawdopodobniej uschnie cały. Co się zaś tyczy trzmielin pnących, trudno jest podać konkretny termin cięcia. Wszystko zależy od od aury, okresy wegetacyjnego itp. Na zachodzie Polski zaczyna się on wcześniej niż na wschodzie kraju. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jeśli młode gałązki zaczynają rosnąć na początku kwietnia, to w połowie maja można je już przycinać. Czy każdą gałązkę? Najlepiej te najdłuższe. Te krótkie bym oszczędził i pozwolił im rosnąć. Trzmieliny można ciąć kilka razy w roku, więc można w lipcu i pod koniec sierpnia powtórzyć przycinanie. Jeśli są to bardzo małe sadzonki to lepiej pozwolić im się rozrosnąć i przyciąć je tylko pod koniec maja i w połowie sierpnia. Pozdrawiam serdecznie :-) PS. Proszę poczytać troszkę nowsze posty o trzmielinach. Można je znaleźć wpisując w wyszukiwarkę na blogu (lewy górny róg) słowo "trzmielina".
OdpowiedzUsuńsuper wpis,bardzo fajny blog.
OdpowiedzUsuńSerdecznie pozdrawiam.
Dziękuję uprzejmie, pozdrowienia.
UsuńJa niedawno odkryłam sklep ogrodniczy online na https://florexpol.eu/311-bulwy-cebule-klacza i powiem szczerze, że jestem zachwycona! Bardzo się cieszę, że jest taki sklep a ja nie musze już jeździć do marketu budowlanego w którym jest centrum ogrodnicze. Strasznie mnie to męczyło.
OdpowiedzUsuń