Późna jesień, zima oraz wczesna wiosna to okres kiedy zwierzęta żyjące wokół nas wymagają opieki i dokarmiania. Nawet w warunkach naturalnych i na stanowiskach nie zmienionych przez człowieka zwierzętom czasami ciężko znaleźć pożywienie, a co dopiero w środowisku zmienionym przez ludzi. Pamiętajmy również o tym,że w okresie zimowym dostęp do pokarmu jest ograniczony, a bez naszej pomocy osłabione bądź chore zwierzęta mogą nie przetrwać okresu chłodów.
Idealnym rozwiązaniem dla ptaków czy wiewiórek jest karmnik. Powinien być porządnie zadaszony, tak aby na wysypane tam jedzenie nie padał śnieg czy deszcz.
Idealnym rozwiązaniem dla ptaków czy wiewiórek jest karmnik. Powinien być porządnie zadaszony, tak aby na wysypane tam jedzenie nie padał śnieg czy deszcz.
Dziś kupiłem nowy karmnik i zastąpiłem nim stary i bardzo już wysłużony egzemplarz. Do karmnika od razu nasypałem ziarna zbóż oraz słonecznik, kukurydzę i otręby ze zbóż przeznaczone dla ptaków. W karmniku znalazło się również miejsce na orzechy włoskie dla wiewiórek.
Od kiedy w moim domu zamieszkał kot Dyzio, wiewiórki unikają mojego ogrodu. Ale prawdą jest też, że od kilku miesięcy nie wysypywałem dla nich orzechów. Teraz kot więcej czasu spędza w domu więc rude kitki nie powinny obawiać się jego towarzystwa. Wiewiórki ucieszą się również z kawałków marchewek czy jabłek. jabłka posłużą również ptakom.
W wielu sklepach dostępne są kule w siatach zrobione z pokarmu dla ptaków. Kule te należy powiesić na drucie, tak aby nie miały do nich dostępu duże ptaki. Kule z założenia służą mały ptaszkom takim jak np. sikorki. U mnie jedna z kul zawieszona jest na starym wiszącym karmniku.
Ptakom jako pokarm świetnie posłuży niesolona słonina czy smalec. Przysmakami ptaków są również suszone niesłodzone owoce. Nie zapomnijmy o dostępie do wody. Gdy na zewnątrz jest ujemna temperatura dobrze jest wlać do pojemniczka letnią wodę, tak żeby od razu nie zamarzła. Wodę powinniśmy stale uzupełniać i w miarę możliwości nie dopuszczać do jej zbyt szybkiego zamarzania.
Nie wolno dokarmiać zwierząt jedzeniem zepsutym czy przeterminowanym. Spleśniały chleb może zrobić więcej szkód niż nam się wydaje. Ptaki, które go spożyją mogą zdechnąć.
Jeśli chodzi o dokarmianie ptaków suchym pieczywem to nie jest ono zabronione ale nie powinno stanowić większości składników pożywienia. Jeśli już musimy dać ptakom chleb to używajmy pieczywa pełnoziarnistego. No i zadbajmy o to, żeby poza chlebem ptaki miały inne, bardziej wartościowe pożywienie.