Za oknem jesień w pełni. Dziś w Podkowie Leśnej przez pół dnia padał drobny deszcz, a temperatura podskoczyła raptem do 12 stopni. Coraz mniej rzeczy dzieje się w ogrodzie czas więc powrócić do cyklu tematycznego, który rozpocząłem 08 maja br. Tematem tego cyklu są ogrody botaniczne, arboreta, palmiarnie, oranżerie oraz parki i inne ogrody, które osobiście odwiedziłem. Dotychczas pojawiły się posty z następujących moich odwiedzin:
1. 08 maja 2012 - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego,
2. 13 maja 2012 - Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
3. 11 lipca 2012 - Ogród przy kościele w Podkowie Leśnej,
4. 17 lipca 2012 - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu,
5. 14 września 2012 - Arboretum w Kórniku,
6. 18 września 2012 - Ogród Botaniczny w Zielonej Górze,
7. 21 września 2012 - Palmiarnia w Zielonej Górze,
8. 22 września 2012 - Park w Świerklańcu,
9. 23 września 2012 - Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie,
10. 25 września 2012 - Park Ujazdowski w Warszawie,
11. 25 września 2012 - Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (rosarium),
12. 26 września 2012 - Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego (jesień).
Dziś pora na pierwszą zagraniczną foto wycieczkę. Podzielę się z Państwem moimi wrażeniami z wizyty w Ogrodzie Botanicznym w Oslo!Ogromne wrażenie zrobiły na mnie kwitnące w maju drzewa wiśni!
Został on założony w 1814 roku i obecnie jest częścią Muzeum Historii Naturalnej. To piękny fragment zieleni w centrum stolicy Norwegii. Można w nim znaleźć ok. 7 500 rożnego rodzaju roślin. Większą część ogrodu zajmuje arboretum z ok, 1 800 różnych drzew i krzewów.
W ogrodzie możemy znaleźć dwa pawilony w roślinami egzotycznymi. Pierwszy z nich (Palmiarnia) wybudowano w 1868 roku a drugi (Victoria House) w 1876. W Palmiarni (Palm House) znajdziemy: ewolucji, śródziemnomorską i pustynną. Victoria House został specjalnie zbudowany dla kolekcji lilii amazońskich. Są w nim jednak również inne rośliny tropikalne.
Fragment ogrodu zwany Ogrodem Zapachów, zwiedzają wszyscy goście, ale został on zaprojektowany i wykonany specjalnie na potrzeby osób niewidomych, oraz fizycznie i psychicznie niepełnosprawnych.
W innej części ogrodu znajduje się Alpinarium, przez które przepływa strumień z wodospadem, zakończony oczkiem wodnym.
Pomimo surowego klimatu w ogrodzie tym rośnie bardzo wiele liściastych roślin zimozielonych.Jest tu wiele rododendronów.
Znalazłem też opuncje, takie same jak te w moim ogrodzie.
W ogrodzie rośnie piękny okaz wieloletniej trzmieliny japońskiej. Ten zimozielony krzew najładniej wygląda w okresie od jesieni do wiosny, kiedy inne krzewy i drzewa zgubią już liście, a trzmielina w dalszym ciągu ozdabia ogród swoją wieczną zielenią.
Z terenu ogrodu botanicznego roztacza się piękna panorama na wzgórza otaczające Oslo oraz na sławną na całym świecie skocznię w dzielnicy Holmenkollen.
A już wkrótce zapraszam na foto spacery po innych miastach takich jak: Sztokholm, Kopenhaga i Paryż!