Wszyscy ogrodnicy i działkowicze doskonale wiedzą, że trawniki, kwiaty czy krzewy trzeba dbać praktycznie przez cały rok. Szczególnie jest to ważne w przypadku, gdy w naszych ogrodach rosną rośliny zimozielone. Nawet zimą czasami trzeba je podlewać! Jesień to powolne zakończenie okresu wegetacyjnego. Ale to także czas, kiedy większość ogrodów czy działek wymaga stałej, a nawet wzmożonej pielęgnacji. I nie mówię tu tylko o grabieniu liści czy sadzeniu nowych roślin.
Wrzesień i październik to miesiące, kiedy nasze trawniki czy krzewy powoli przygotowują się do zimy. W okresie tym nie stosujemy już nawozów pobudzających rośliny do wzrostu, szczególnie tych, bogatych w azot. Wysiewanie jesienią azofoski to jeden z największych błędów jakie popełniają niektórzy, nawet doświadczeni ogrodnicy. Jak więc zadbać o trawnik i krzewy?
Na rynku dostępne są nawozy zwane jesiennymi. Te do trawników pozbawione są na ogół azotu lub zawierają go bardzo niewiele. Są za to bogate w fosfor i potas, które dobrze uzupełnić po okresie wegetacyjnym. Pierwiastki te nie spowodują wzrostu trawy, ale pozwolą jej na szybki rozrost bryły korzeniowej i krzewienie się trawy. Używając nawozów bogatych w wymienione składniki poprawimy kondycję murawy. Trawa stanie się także bardziej odporna na przemarzanie.
Nawozy te występują przeważnie w formie granulatu. Dlatego też nie zapomnijcie porządnie podlać trawnika po rozsianiu nawozu. Tym bardziej, że znów brakuje opadów, a poranne mgły, jeśli w ogóle występują nie dostarczą wilgoci w ilości niezbędnej do rozpuszczenia się granulek.
A co z krzewami? Szczególnie tymi zimozielonymi?
W sklepach i centrach ogrodniczych znajdziecie nawozy jesienne przeznaczone do:
- liściastych roślin zimozielonych,
- drzew i krzewów iglastych.
Te pierwsze to na ogół płynne koncentraty, które należy rozcieńczać w konewce. Te drugie występują zarówno w formie granulatów jak i w formie płynnego koncentratu.
Nawozy jesienne dla zimozielonych roślin liściastych bogate są w składniki, które pozwalają im lepiej przetrwać zimową suszę, która jak wiemy jest o wiele groźniejsza niż mróz. Oprócz tego składniki takie jak bor, mangan, żelazo, miedź, molibden czy cynk ułatwiają tym roślinom rozpoczęcie wegetacji na wiosnę.
Nawozy jesienne dla iglaków bogate są w fosfor i potas. Składniki te przyspieszają drewnienie pędów i zwiększają odporność roślin na mróz. Natomiast mangan czy żelazo, które także są obecne w tych nawozach zapobiegają brązowieniu igieł.
Nie zapomnijcie więc o odpowiednim przygotowaniu trawnika i roślin na zimę. Jeszcze możecie o nie właściwie zadbać, ale to już praktycznie ostatni moment na zastosowanie nawozów jesiennych.
Na zakończenie jeszcze zdjęcie Dyzia, który spomiędzy krzewów obserwował jak biegam z konewką po ogrodzie.
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga.
Ten sezon jest tak długi, że chyba pierwszy raz mogę powiedzieć - zdążyłam przygotować ogród do zimy :) Zostało tylko zbieranie liści którym nie bardzo chce się spadać. Ostatnie dni są piękne, szkoda tylko że popołudnia mi się kurczą. U Ciebie Andrzejku porządeczek, aż miło spojrzeć.
OdpowiedzUsuńCieplutko pozdrawiam.
Witaj Ewuniu! Bardzo dziękuję za przemiłe słowa. Super, że uporałaś się ze wszystkim. Ja jeszcze będę sadził cebulki krokusów. No i przesadzę dwie juki. Muszę przygotować im nowy kącik. Dziś już nie ma śladu po wczorajszym grabieniu i sprzątaniu. Na trawniku znów jest mnóstwo liści. Ale na drzewach jeszcze więcej :-) Póki co grabię jedynie z trawnika. Z kory zbiorę liście, jak już wszystkie opadną. Pogoda faktycznie jest piękna, a temperatury wręcz letnie :-) Oby jak najdłużej, serdeczności Ewuniu!
UsuńOj ja totalnie zapuściłam ogród.
OdpowiedzUsuńHehe, u mnie wczoraj był czyściutki trawnik. Dziś znów pełno liści. Ale przecież nie można codziennie grabić :-) Zniszczyłbym murawę :-) Serdeczności!
UsuńPodjęliśmy się pielęgnacji zgodnie z poradami, ale jednak po miesiącach zaniedbań ogród był zbyt zapuszczony, żeby to ogarnąć. Skończyło się w zasadzie na zgarnięciu liści. Teraz będziemy chyba chcieli skorzystać z pomocy profesjonalisty. Co Pan sądzi na przykład o tej ofercie - pielęgnacja ogrodów wrocław ?
OdpowiedzUsuńNiestety nie znam tej firmy, ale strona wygląda profesjonalnie :-)
UsuńDobrze wiedzieć jakie najlepsze są nawozy na wiosnę, a jakie na jesień. Tymczasem ja chcę wypróbować taki preparat Florahumus. Jest wychwalany przez wiele osób i muszę sama się przekonać o jego właściwościach. Podobno wspaniale wspomaga rozwój roślin.
OdpowiedzUsuń