Słoneczny i ciepły weekend zobowiązuje. Dlatego też dziś zaprezentuję Wam roślinę, która z nazwy jest w kolorze słońca, czyli złota. Nie da się przejść koło niej obojętnie, a to dlatego, że krzew wręcz błyszczy na tle innych roślin czy też kory sosnowej. Jest to szczególnie widoczne w sezonie jesienno-zimowym, kiedy dookoła jest szaro i ponuro. To kolejny ostrokrzew rosnący w moim ogrodzie. I kolejny dość nietypowy i nie przypominający z wyglądu znanych nam krzewów o kłujących liściach. Bohaterem dzisiejszego posta jest ostrokrzew karbowanolistny Golden Gem (Ilex crenata Golden Gem).
Ten niewielkich rozmiarów zimozielony krzew liściasty po kilku latach dorośnie do ok. 50-60 cm wysokości przy szerokości ok. 100 cm. Z uwagi na to, że świetnie znosi formowanie i cięcie Golden Gem nadawać się będzie nawet do malutkich ogrodów. Krzew rośnie dość wolno i na pewno nie zakrzaczy Wam połowy ogródka.
To kolejna odmiana niezwykle podobna do bukszpanu. Crenata Goldem Gem ma jednak nieco mniejsze liście. Na ogól mają ok. 1 cm długości i0.5 cm szerokości. Są zielone i wybarwione na żółto. Im więcej słońca tym bardziej listki będą się przebarwiać.
Ostrokrzew karbowanolistny Golden Gem uznawany jest za jedną z najbardziej mrozoodpornych odmian gatunku. Znosi spadki temperatur nawet do -26 stopni, a przez krótki okres jeszcze niższe. Co ciekawe, nie szkodzi mu zimowe lub wczesnowiosenne słońce. Mimo tego radziłbym jednak sadzić go w miejscach osłoniętych i wilgotnych. Podobnie jak inne ostrokrzewy nie znosi on przesuszonego podłoża. A jak wiemy, liściastym roślinom zimozielonym najbardziej szkodzą wysuszające wiatry oraz długa zimowa susza. Dlatego też nie zapominajmy o jego podlewaniu zarówno latem jak i zimą. I to zarówno przed nadejściem mrozów jak i w okresie, kiedy temperatury są dodatnie, a ziemia nie jest zamarznięta.
Krzew preferuje żyzne, próchnicze lekko kwaśne podłoże. Wilgotne ale przepuszczalne. Jak już wspomniałem, w warunkach klimatycznych środkowej Polski lepiej sadzić go w miejscach półcienistych, osłoniętych i nie narażonych na mroźne i wysuszające wiatry. Ściółkowanie korą sosnową pozwoli na utrzymanie wilgotności podłoża i bryły korzeniowej rośliny. Zimą za to będzie zabezpieczeniem przed mrozem.
W Waszych ogrodach będzie się pięknie prezentował. Świetnie wygląda gdy rośnie pojedynczo, ale z uwagi na możliwości jego przycinania czy formowania doskonale sprawdzić się jako roślina na obwódki czy też na niskie żywopłoty.
Gorąco polecam tę odmianę ostrokrzewu crenata. Na pewno się Wam spodoba i będziecie zadowoleni z jego uprawy.
Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!
Mamy tą roślinkę w ogrodzie w wielkiej donicy połączoną z wrzoścami czy wrzosami :D ślicznie się prezentuje.
OdpowiedzUsuńSuper, na pewno ślicznie wygląda w takim towarzystwie :-) Pozdrowienia!
UsuńNamówiłeś mnie do jego zakupu :-) Pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę :-) Będziesz zadowolony :-) Pozdrowienia, miłego tygodnia!
Usuń