UWAGA!

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

NA PORTAL

www.zimozielonyogrod.pl

ZNAJDZIECIE TAM

ZARÓWNO STARE JAK I NOWE WPISY


Partnerami portalu są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

wtorek, 2 czerwca 2015

Kącik japoński 01 czerwca 2015

Wczoraj sporo się działo. Moja mama wróciła ze szpitala, był Dzień dziecka oraz pierwszy dzień meteorologicznego lata. Jak przystało na lato (chociaż jeszcze nie to kalendarzowe) wczoraj po raz pierwszy w tym roku temperatura w mojej okolicy przekroczyła w cieniu magiczną granicę +30 stopni. A w słońcu było prawie +48. Wczoraj też po raz pierwszy na fanpage'u Zimozielonego ogrodu (można go znaleźć TUTAJ) opublikowałem filmik pokazujący wygląd kącika japońskiego w moim ogrodzie. Nie jest to typowy japoński ogródek, natomiast rośnie w nim sporo roślin pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni. Zapraszam na Facebook-a do obejrzenia tego krótkiego materiału oraz do polubienia na Facebook-u wspomnianej wyżej strony (fanpage'a Zimozielony ogród).  

Dziś na blogu opiszę pokrótce rośliny rosnące w kąciku japońskim. Można je znaleźć na poniższych zdjęciach, ale lepiej widoczne są na filmie. Największymi roślinami w kąciku są różaneczniki, które w zdecydowanej większości pochodzą z Chin. Ale obok nich rosną też różne zimozielone liściaste "perełki" ogrodowe. Do jednej z nich należy głogownik Davidiana widoczny po prawej stronie poniższego zdjęcia.


W lewym dolnym rogu kolejnego zdjęcia znajdziecie trzmielinę Emerald Gaiety. Sadzonki sam ukorzeniałem. Jeszcze są malutkie, ale za kilka lat powinny ładnie obrosnąć pień dębu. 


W kąciku rosną także skimie japońskie. Są tu dwie ich odmiany: Rubella oraz Fragrant Cloud.



Na filmie widać ponadto pierisy japońskie oraz bluszcze kanaryjskie, które nie są tak duże jak na południu Europy, ale i tak sam fakt, że w ogóle chcą tu rosnąć jest chyba cudem! Dodam, że rosną w tym kąciku od kilku lat (i zim). 

Serdecznie zapraszam do polubienia fanpage'a Zimozielony ogród oraz do codziennej lektury bloga!

Więcej informacji o roślinach widocznych na zdjęciach i filmie znajdziecie na mojej firmowej stronie internetowej www.zimozielonyogrod.pl w zakładce "Moje rośliny".

4 komentarze:

  1. Świetny pomysł z filmem!
    Andrzeju, mam prośbe o pomoc w rozwiązaniu problemu. Mam rabatę pod świerkiem. Od zacienionej strony osadziłam hodty. Przez dwa lata dawały radę. Niestey w zeszłym roku było słabiej, a w tym roku... Lepiej nie mówić. Chyba je wykopię, żeby całkiem nie zmarniały. Jednak korzzenie świerka to dla nich zbyt duza konkurencja. Wymyśliłam sobie, że może różaneczniki (raczej niskie i o małych liściach) dadzą radę. Co Ty jako specjalista o rododendronów myślisz na ten temat?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Ewo! Bardzo dziękuję za miłe słowa :) Co do różaneczników pod świerkiem... Myślę, że będzie podobnie jak z hostami. Różaneczniki lubią wilgotną glebę, a szczególnie zimą trudno będzie zapewnić im tam odpowiednią wilgotność podłoża. A nic im tak nie szkodzi jak zimowa susza :( Przepraszam za szczerość ale nie wróżę im w tym miejscu zbyt dobrze :) No chyba, że będą regularnie podlewane i zasilone mikoryzą. Zawsze z jednym można spróbować :) Pozdrowienia!

      Usuń
  2. oglądałam, piękny jest ten kącik
    ale ja też z prośbą, chciałbym mamie kupić magnolię sieboldę czy jakoś tak, może posiadacie u siebie w szkółce?albo jesteś w stanie polecić jakąś zaufaną firmę w której moglabym taki krzew zamówić?
    będę wdzięczna z każdą podpowiedź
    pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj :) Bardzo dziękuję :) W szkółce w Janczewicach teraz jest taka magnolia. W zasadzie jest ona dostępna w większości szkółek, ważne jest aby była dobrze ukorzeniona w donicy. Można to sprawdzić wyciągając w szkółce krzew z doniczki. Powinien mieć mnóstwo korzeni oplatających dookoła bryłę korzeniową :) Jeśli będziesz jechać do Janczewic to zadzwoń tam wcześniej i dowiedz się czy jest ona dostępna, bo w szkółce jest spory ruch i czasami czegoś brakuje :) Pozdrowienia!

      Usuń