UWAGA!

BLOG ZOSTAŁ PRZENIESIONY

NA PORTAL

www.zimozielonyogrod.pl

ZNAJDZIECIE TAM

ZARÓWNO STARE JAK I NOWE WPISY


Partnerami portalu są:

Fiskars.pl

Idealnytrawnik.pl

czwartek, 24 maja 2018

Ostrokrzew meserveae Golden Prince

Początek kwietnia i tegoroczne Święta Wielkanocne upłynęły pod znakiem chłodnej, wręcz zimowej pogody. Ale po kilku dniach przyszło lato! Wiosny w zasadzie nie było. No może pojawiła się na krótko w maju, kiedy odnotowaliśmy kilka chłodniejszych dnie (16-18 stopni), ale w zasadzie od kwietnia temperatury utrzymują się na letnim poziomie. No bo jak nazwać porę roku, podczas której świeci piękne słońce, niebo jest błękitne, a słupki rtęci już o 10.00 rano pokazują +23 stopnie C?  Tegoroczna zima była dość kapryśna. Niektóre rośliny źle zniosły sezon 2017/2018, ale inne całkiem nieźle sobie poradziły ze zmienną pogoda i siarczystymi mrozami. Wśród tych, które dobrze znoszą znaczne spadki temperatur jest ostrokrzew meserveae Golden Prince. To bohater kolejnego artykułu z cyklu poświęconego ostrokrzewom rosnącym w moim ogrodzie.


W klimacie środkowej Polski ostrokrzew meserveae Golden Prince (Ilex meserveae Golden Prince) w sprzyjających warunkach może dorastać do wysokości nawet ok. 3 metrów (w regionach o łagodniejszym klimacie). Rośnie dość powoli, ok. 15-20 cm rocznie, chociaż początkowo, u bardzo młodych roślin przyrosty są mniejsze. Jego wysokość i szerokość można ograniczać poprzez cięcie, które przeprowadzamy wiosną po ustąpieniu ostatnich porannych przymrozków. Jest to szczególnie wskazane w przypadku młodych krzewów. Dzięki cięciu będą one znacznie gęściejsze! Pięknie prezentuje się jako pojedynczo rosnący krzew, niezależnie od tego czy jest formowany czy też nie.


Liście tej odmiany ostrokrzewu kolczastego nie są zbyt duże. Mają owalny kształt i są delikatnie ząbkowane. Środek liścia jest w kilku odcieniach zieleni, a obrzeża żółto-złociste. Wyglądem przypominają nieco liście odmiany Jade Star. Kwitnienie przypada na okres wiosenny. Kwiaty są białe i dosyć niepozorne. Jest to odmiana męska, a więc nie owocuje. Natomiast świetnie służy jako zapylacz dla innych, żeńskich form odmiany meserveae. Jego ozdobą oprócz oczywiście wspaniałych liści są pączki kwiatowe oraz łodyżki, które w okresie jesienno-zimowym przybierają barwę czerwieni burgundzkiej. Golden Prince, podobnie jak inne odmiany meserveae wytrzymuje spadki temperatur do -26 stopni, a nawet -30 stopni C (przez krótki okres). Toleruje przy tym miejsca nasłonecznione! W chłodniejszych rejonach  Polski (strefa 6A i 5B) lepiej posadzić go w miejscu półcienistym, z dużą ilością światła rozproszonego. Najlepiej tam, gdzie nie będzie narażony na działanie promieni wczesnowiosennego słońca oraz gdzie pozostanie osłonięty od mroźnych i wysuszających wiatrów.

Poniżej ten sam krzew w zimowej odsłonie.


Ostrokrzewy tej odmiany preferują lekko kwaśną, żyzną, wilgotną ale dobrze przepuszczalną glebę. Podobnie jak w przypadku innych liściastych roślin zimozielonych ściółkowanie np. korą sosnową chroni system korzeniowy rośliny przed nadmiernym przesuszeniem oraz przed zmarznięciem. Wymaga regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania.

Już wkrótce na blogu zagoszczą kolejne odmiany ostrokrzewów rosnących w moim ogrodzie. A jeszcze kilka ich jest! Zaprezentuję też te, które posadziłem całkiem niedawno.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

4 komentarze:

  1. Bardzo ładnie prezentuje się twoj ostrokrzew:) Lubię takie krzaki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj, bardzo dziękuję za miłe słowa. Uwielbiam ostrokrzewy, szczególnie te pstrokate :-) Pozdrowienia!

      Usuń
  2. Piękna i odporna odmiana! Idealne połączenie :-) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej Konrad. Dzięki za miłe słowa :-) Ten ostrokrzew naprawdę jest fajny i bardzo odporny na mrozy :-) Pozdrowienia!

      Usuń