Zapraszam Państwa na drugą odsłonę letniego spaceru po Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu. Szczegółowe informacje o Ogrodzie, jego historię, dzieje współczesne, przewodnik po roślinach, godziny otwarcia czy cennik znajdą Państwo na stronie http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/autoinstalator/joomla1/index.php/witamy.html
Moje zainteresowanie wzbudziła mącznica lekarska. To niska zimozielona krzewinka, która jak sama nazwa wskazuje ma zastosowanie w medycynie. Wyciąg z jej liści działa m.in. antyseptycznie, ściągająco oraz moczopędnie.
Jak podaje ww. strona internetowa Ogród Botaniczny w randze instytutu specjalizacyjnego wchodzi w skład Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego Z jego zasobów korzystają również pracownicy i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego, zwłaszcza kierunku architektury krajobrazu, stąd duże znaczenie działu roślin dekoracyjnych.
Kolekcje Ogrodu liczą ponad 11 500 gatunków i odmian roślin gruntowych i szklarniowych. Etykiety z nazwami i tablice dydaktyczne ułatwiają samodzielne poznawanie różnorodności świata roślin. Szczególną wartość mają kolekcje roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae), roślin wodnych i błotnych oraz sukulentów, a także Kolekcja Narodowa rodzaju Hedera obejmująca ponad 500 taksonów bluszczy.
Uwielbiam bluszcze. U mnie w ogrodzie rośnie tylko 17 odmian tego wspaniałego pnącza.
We wrocławskim ogrodzie jest również spora kolekcja ostrokrzewów. Oto jeden z nich.
Centralną część Ogrodu, z pomnikiem Karola Linneusza, zajmuje dział systematyki roślin urządzony wg systemu Adolfa Englera. Wytyczona w nim i oznakowana trasa umożliwia zapoznanie się z całym bogactwem roślin wyższych. Nad stawem wznoszą się malownicze pagórki alpinarium, czyli działu roślin górskich i skalnych. Wschodnia część terenu o charakterze parku naturalistycznego, to arboretum, w którym rosną drzewa i krzewy strefy umiarkowanej Europy, Azji i Ameryki. Przylega do niego dział dydaktyczny z kwaterami obrazującymi rozmaite zagadnienia morfologiczne, ekologiczne i fizjologiczne, z ekspozycją roślin prawnie chronionych, z pawilonem Zielonej Klasy oraz kolekcjami pnączy i polskich odmian roślin ozdobnych.
Poniżej wspaniale uformowany cis.
Dział roślin wodnych i błotnych obejmuje roślinność półnaturalnego stawu, basen z kolekcją grzybieni (Nymphaea) i kilka mniejszych zbiorników na wolnym powietrzu, a ponadto 29 tropikalnych akwariów słodkowodnych o pojemności 1200 l. każde. Lądowe rośliny tropikalne i subtropikalne, w tym ananasowate, tzw. bromelie (Bromeliaceae), obrazkowate (Araceae) oraz kaktusy i inne sukulenty, uprawiane są w 4 szklarniach ekspozycyjnych i kilku kolekcyjnych. Donice z roślinami znoszącymi wahania temperatury i wiatr rozstawiane są od maja do października na terenie ogrodu.
Każda moja wizyta w ogrodzie daje mi wiele radości. Za każdym razem odrywam też nowe rośliny. I mam nadzieję, że tak będzie zawsze.
A już jutro zapraszam na spacer po moim ogrodzie. Do zwiedzania wrocławskich atrakcji powrócę niebawem.
Zapraszam do lektury!
To piękny ogród. Zadziwiająca jest ilość zgromadzonych odmian. Nie wiedziałam, że jest tak dużo odmian bluszczy. U Ciebie zawsze można sie czegoś ciekawego dowiedzieć. Pozdrawiam serdecznie z nadal upalnego i suchego południa.
OdpowiedzUsuńWitaj Ewuniu. U nas też dziś było bardzo ciepło, ale ju nie tak jak wczoraj. Wczoraj słupki rtęci dochodziły do +40 stopni w cieniu! W słońcu brakło skali na termometrze. Dziś koło południa było 30, ale teraz się lekko zachmurzyło i jest tylko 26 :) Ale ulga. Niestety wciąż wyczekujemy deszczu. Póki co jest susza jak cholera. Pozdrowienia. Miłego weekendu. PS. Super robisz te pudełeczka.
UsuńJak tam jest pięknie kurcze mój apetyt rośnie w czasie oglądania. Już od kilku lat próbuję tam pojechać i teraz kiedy zostało tak niewiele czasu do wyjazdu odnoszę wrażenie że żyję w innym wymiarze gdzie dzień trwa jak trzy lata!
OdpowiedzUsuńNaprawdę miejsce jest cudowne! No i koniecznie wpadnij do Ogrodu Japońskiego, tez jest piękny!
Usuń