wtorek, 22 maja 2018

Dzieje się - porządki, nowości, kwiaty...

Piękna pogoda i trochę wolnego czasu. To wspaniałe połączenie zawsze wygania mnie do ogrodu. Kolana bolą, kręgosłup też, ale co tam... Ważne, że znów wyrwałem trochę chwastów i posadziłem coś nowego. Odnośnie kręgosłupa i kolan...Wypadałoby schudnąć z 10 kg, żeby przynajmniej zejść poniżej 90. Ale jak to zrobić? Jak tu nie zjeść sera pleśniowego czy majonezu albo czekoladek? Nie umiem, nie chcę... no może spróbuję. W każdym razie w ogrodzie wczoraj sporo się zadziało.


Podciąłem juki, oczyściłem i uzupełniłem kamienie w kąciku egzotycznym. Kilkanaście dni temu przyciąłem dość mocno opuncje, aby je odmłodzić. Kaktusy już puszczają młode człony. 


Ostatnio otrzymałem bardzo wiele pytań dotyczących kaktusów, które można uprawiać w Polsce. Dlatego też w najbliższych dniach opublikuję osobny post, w którym opiszę mrozoodporne i zimotrwałe opuncje wraz z warunkami ich uprawy. 


Ukorzeniłem dwie opuncje. A, ku mojej radości, z kłączy juk, które zasadziłem jesienią wyrastają młode sadzonki.


Pamiętacie moją araukarię? Monkey puzzle tree zaczyna rosnąć.


W sąsiedztwie pojawiła się druga araukaria, którą dostałem od mojego Czytelnika z Zalesia Dolnego. O historii tej araukarii pisałem TUTAJ

Drzewko zimowało w foliaku moich rodziców. Zima pozostawiła na nim swoje ślady, ale po lekkim przycięciu araukaria zaczęła rosnąć.  Bardzo jestem ciekaw jak sobie poradzi w warunkach klimatycznych środkowej Polski.


W egzotycznym zakątku posadziłem malutkie bluszcze wyprostowane, które ukorzeniałem jesienią ubiegłego roku.


Bliżej starszej araukarii znajdziecie trzy nowe bluszcze. Pierwszy z nich to odmiana Ivalace.


W miejscach po magnoliach wielkokwiatowych rosną dwa inne: Bulgaria oraz...


Goldchild.


Ale to nie koniec nowych bluszczy. Wczoraj pisałem o odmianach krzewiastych. Te, które prezentuję dzisiaj to formy pnące lub płożące. Wszystkie jednak dołączają do zacnego grona kilkunastu odmian bluszczy rosnących w Zimozielonym ogrodzie. 

Poniżej bluszcz pospolity Duck Foot. Kacza stopa wygląda bardzo ładnie, niezależnie od tego, czy niesie za sobą podtekst polityczny. Mam nadzieję, że mnie nie zamkną.


To już bluszcz pospolity Gold Shamrock.


Jak zwykle, w ogrodzie towarzyszył mi Dyzio.


Kot leniwie obserwował wiewiórki i ptaki, a ja w tym czasie zrobiłem porządki w kąciku roboczym.


Potem posadziłem jeszcze dwa nowe ostrokrzewy. To odmiana Golden Van Tol. Dołączyły do swoich "siostrzyczek", starszej Silver Van Tol i zeszłorocznej JC Van Tol. 


Tymczasem w ogrodzie zaczynają kwitnąć kalmie. Spore pąki ma też hortensja Anabelle. 


Dookoła roznosi się słodkawy zapach stranwesji. Jej kwity przyciągają mnóstwo owadów. Wszędzie dookoła słychać bzyczenie. 


Inne kwiaty musiałem wczoraj oberwać. Tym samym rozpocząłem sezon na usuwanie przekwitniętych kwiatów różaneczników i azalii. 


Zarówno ostatnie deszcze jak i moje działania ogrodnicze sprawiły, ze wszystko rośnie jak na drożdżach. poniżej ostrokrzew japoński. 


A to trochodendron araliowaty. Od początku maja bardzo się rozrósł. 


Bardzo szybko rosną hibiskusy. I to zarówno te bylinowe jak i rosnący między nimi hibiskus krzewiasty. Ten ostatni ma już chyba malutkie pąki kwiatowe, ale muszę to sprawdzić po założeniu okularów. 


Dziś kolejne prace w ogrodzie. Ale już nie na taką skalę. 

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga!

2 komentarze:

  1. Wszystko rośnie jak na drożdżach. Z jednej strony wspaniale ale i pracy przez to jest znacznie więcej. U mnie zrobił się prawdziwy busz, nie wypuszczam sekatora z ręki :) Twój ogród Andrzejku zawsze wygląda pięknie i ciekawie. Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ojej, mam to samo. Musze ciąć trzmieliny i laurowiśnie. Ostrokrzewom też by się przydało cięcie. Tam, gdzie nie ma kory chwasty rosną jak szalone. Na szczęście takich miejsc nie jest zbyt wiele. Bardzo dziękuję za miłe słowa Ewuniu, pozdrowienia!

      Usuń