sobota, 29 grudnia 2018

Zimozielone piękno

Od prawie 7 lat promuję liściaste rośliny zimozielone. Uważam, że to nie tylko pasja, ale wręcz misja, której celem jest zazielenienie naszego kraju. Bo Polska jest piękna, ale może być jeszcze piękniejsza. Niewiele trzeba by to osiągnąć. Wystarczy zaprosić do naszych ogrodów i parków rośliny, które zielone są przez cały rok. Wśród wielu ich gatunków i odmian nie brakuje takich, które mogą rosnąć nawet w chłodniejszych rejonach kraju. Liściaste rośliny zimozielone mają oczywiście swoje wymagania, ale przecież nawet pokrzywa nie wszędzie urośnie. Jeśli więc dysponujecie odpowiednimi warunkami do ich uprawy serdecznie zachęcam do "zaprzyjaźnienia się" z tym pięknymi roślinami.


Od lutego 2012 roku przybliżam Wam liściaste i zimozielone byliny, krzewy czy pnącza, które rosnąc w moim podwarszawskim ogrodzie są dowodem na to, że w naszym kraju też można je uprawiać. Początkowo pisałem o nich tylko na blogu i na stronie internetowej. Potem pojawiły się moje artykuły w prasie ogrodniczej oraz na różnych portalach internetowych, w social mediach oraz programy radiowe. Teraz przyszedł czas na promocję liściastych roślin zimozielonych w telewizji. Zimozielony ogród zagościł w TVP1. Zapraszam serdecznie do obejrzenia ostatniego tegorocznego odcinka programu "Rok w ogrodzie", który w znaczącej większości poświęcony jest moim ukochanym "zimozielonym". Program znajdziecie TUTAJ  Zapraszam na spacer po moim ogrodzie.


W tym odcinku redakcja programu prezentuje nie tylko Zimozielony ogród. Obejrzycie również relację z gospodarstwa Państwa Hoserów z Pruszkowa, którzy są posiadaczami Narodowej kolekcji mrozoodpornych bambusów. Jeśli tylko będę mógł to również odwiedzę to miejsce. Zainspirowałem się tymi roślinami i na pewno wprowadzę je do mojego ogrodu. Powyżej zdjęcie bambusa fargesia Simba z Arboretum SGGW w Rogowie. 

Pani Milena Suchodolska opowiada nam o ostrokrzewach. To ciekawe informacje. I na pewno sprawdzone! Ze swojego doświadczenia wiem, że nawet w centrum Polski można uprawiać co najmniej 5 gatunków i ponad 20 odmian ostrokrzewów. Poniżej ostrokrzewowy lasek we wspomnianym już Rogowie.


Poniższe zdjęcia pierisów japońskich też robiłem w Arboretum SGGW w Rogowie. Ale w mojej kolekcji też ich nie brakuje.  To kolejny dowód na to, że nasze ogrody mogą zdobić rośliny, które są zielone przez cały rok. 


Jeszcze raz zapraszam do obejrzenia "Roku w ogrodzie"

A czy poza bambusami mam jeszcze jakieś plany na przyszły rok? Oczywiście! To m.in. kolejne zimozielone paprocie. Ale o planach napiszę na początku przyszłego roku... czyli już za kilka dni.

12 komentarzy:

  1. Z miłą chęcią przeczytam o paprociach. Pozdrawiam Andrzeju i życzę pomyślności w nadchodzącym nowym roku.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Lenko. Zimozielone paprocie bardzo mnie zaciekawiły. Zapraszam do obejrzenia odcina programu "Rok w ogrodzie" (link powyżej). Zobaczysz mój ogród na żywo ;-) Wszystkiego wspaniałego w Nowym roku :-) Serdeczności!

      Usuń
    2. Dziękuję Andrzeju, zapisałam link i obejrzę w wolnej chwili, o którą w najbliższym czasie będzie ciężko, ale przed wiosną zdążę.:) Serdeczności.:)

      Usuń
    3. Dziękuję Lenko, wiosna coraz bliżej i dnia już coraz więcej ;-) Serdeczności i pozdrowienia dla Ciebie i Mamy :-)

      Usuń
  2. AWWW !
    Andrzejku, jak miło było Cię usłyszeć.
    Masz bardzo interesujący tembr głosu i doskonałą prezentację!
    Hmm, a może dostaniesz ciekawą propozycję pracy w TVP?

    Miałam nadzieję, że będziesz prezentował zimozielone w Rok w ogrodzie: Extra ponieważ ten odcinek jest dłuższy.
    Wybacz moje narzekanie. Jednak bardzo cieszę się, że Cię zobaczyłam i usłyszałam w tym programie.
    Mam nadzieję, że wiosną kiedy zakwitną różaneczniki telewizja ponownie zawita do Twojego wspaniałego ogrodu.

    Serdecznie Cię pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Lusiu, ależ mi się zrobiło przyjemnie :-) To było nasze pierwsze spotkanie i być może kiedyś uda się jeszcze zaprezentować kilka krzewów :-) Cieszy mnie, że tak znany program zwrócił uwagę na zimozielone rośliny liściaste. Serdeczności, miłego wieczoru :-)

      Usuń
  3. Zimozielone paprocie? Z ciekawością o nich przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj, zimozielone paprocie to bardzo ciekawe i rzadko spotykane w Polsce rośliny. Niektóre z nich, takie jak języcznik zwyczajny można spotkań na naturalnych stanowiskach w naszych górach. Są one pod ścisłą ochroną, ale na szczęście można kupić ich sadzonki w wielu szkółkach. Serdeczności :-)

      Usuń
  4. Popieram Twoją misję Andrzejku! Mam w ogrodzie sporo zimozielonych roślin i to właśnie dzięki nim zieleń towarzyszy mi przez cały rok. Czyż może być coś piękniejszego?
    Na ten Nowy Rok życzę Ci wielu nowych, zimozielonych wzruszeń i powodzenia w realizacji planów. Szczęśliwego Nowego Roku!
    Ps: Obejrzałam program i bardzo mi się podobało :)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Ewuniu, bardzo dziękuję za miłe słowa i za piękne życzenia. Tobie i Twoim bliskim życzę wspaniałego i kolorowego Nowego Roku! I oczywiście jak najszybszej wiosny :-) Serdeczności :-)

      Usuń
  5. Ja również jak najbardziej popieram misję szerzenia wiedzy i popularyzacji roślin zimozielonych liściastych :) Twój ogród w programie Rok w Ogrodzie zaprezentowany w telegraficznym skrócie, ale taka jest formuła programu. Wypadł naprawdę zachęcająco do odwiedzin i uprawy podobnych roślin:) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej Konrad :-) Dzięki za miłe słowa. Być może "Rok w ogrodzie" jeszcze mnie odwiedzi :-) Wszystkiego dobrego i zimozielonego w Nowym Roku :-) Pozdrowienia!

      Usuń