czwartek, 20 grudnia 2018

Niespotykane zimozielone rośliny liściaste - golteria Shallon

Dziś cały dzień trzymał lekki mróz. Słońce ani razu nie przebiło się przez chmury. Do tego nieprzyjemny wiatr potęgujący odczucie chłodu. I chociaż na termometrach niby tylko -2 stopnie, to temperatura odczuwalna jest znacznie niższa. Podobno idzie ocieplenie. A z nim deszcz. Sam już nie wiem co lepsze. Chyba wolę lekki mróz, trochę śniegu i słońce. W ogrodzie niewiele się dzieje.Nawet kot niechętnie wyłazi na dwór. Całymi dniami śpi, z przerwami na jedzenie i załatwienie potrzeb fizjologicznych. Ostatnio znów polubił kuwetę, nie chce mu się wyłazić na dwór i wietrzyć tam swoich kocich czterech liter. I wcale mu się nie dziwię. Oczywiście nie chodzi mi o oczy.

W ogrodzie bez zmian, dlatego też dziś zapraszam Was do lektury kolejnego posta z cyklu poświęconego niespotykanym w naszym kraju liściastym roślinom zimozielonym. Naszą bohaterką będzie golteria Shallon. 

W Polsce dość popularna jest inna odmiana tej rośliny czyli golteria rozesłana. Ale w niektórych miejscach, takich jak chociażby Ogród botaniczny PAN w stołecznym Powsinie spotkać można jej kuzynkę golterię Shallon. 


Ta niska i zadarniająca krzewinka pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie można ją znaleźć na zachodnim, pacyficznym wybrzeżu kontynentu od Alaski aż po Kalifornię. Do Europy trafiła w XIX wieku, najpierw pojawiła się w Wielkiej Brytanii by po latach zazieleniać inne kraje kontynentu. Choć jest trochę mniej odporna na mrozy niż golteria rozesłana, różne źródła podają, ze można ją uprawiać już w strefie mrozoodporności 6. Na większości terenu Polski powinna więc bez większych problemów zimować. Podczas ostrzejszych zim jej liście mogą przemarzać, wiosną jednak roślina puści nowe. W chłodniejszych miejscach należy ją więc traktować jako półzimozieloną. 


Jej kłącza mogą osiągać nawet kilka metrów długości. Wysokość krzewinki to ok. 30-40 cm. Liście golterii Shallon są ciemnozielone, lekko skórzaste, podłużnie jajowate i dość duże, mają od 5 do nawet ponad 10 cm długości. Białe kwiaty pojawiają się wiosną i swoim pokrojem i kształtem przypominają kwiaty konwalii. Krzewinki można przycinać. 
Poniższe zdjęcie pochodzi ze strony internetowej: Etsy


W warunkach klimatycznych naszego kraju golterię Shallon należy sadzić w miejscach cienistych lub półcienistych. Doskonale sprawdzi się ona tam, gdzie z uwagi na cień nie chce rosnąc trawa np. pod koronami dużych drzew.

Jak już wspomniałem to doskonała roślina zadarniająca, która zazieleni różne zakątki naszych ogrodów.

Serdecznie zapraszam do codziennej lektury bloga.

1 komentarz:

  1. Kiedyś kupiłam nasiona i wsiałam w ogrodzie , niestety nie wzeszła, bardzo chcę ją mieć w swoim ogrodzie

    OdpowiedzUsuń